Радіаційна забрудненість області - Вивчення ландшафтів України та шляхів їх раціонального використання

Територія Рівненської області зазнає впливу двох видів джерел іонізуючого випромінювання. До першого відносяться два індустріальні об'єкти - Рівненська та Хмельницька АЕС, у зоні впливу яких розташовано ряд населених пунктів області. Другим джерелом опромінення, що становить найбільшу небезпеку, є наслідки аварії на Чорнобильській АЕС.

В результаті цієї катастрофи відбулося радіаційне забруднення території Рівненського Полісся. Природні умови регіону - кисла реакція грунтів, бідність їх глинистими та слюдистими мінералами, висока зволоженість території, наявність великої кількості лісів, боліт і торфовищ сприяють посиленій міграції радіонуклідів. Як наслідок навіть через 20 років з моменту аварії тут спостерігаються високі рівні забруднення радіонуклідами грунтів і продуктів харчування. Споживання продукції присадибних господарств та висока доля у раціоні населення грибів і ягід спричиняють високе надходження радіонуклідів в організм людин, що може спричинити втрату здоров'я та виникнення негативних спадкових наслідків у понад 400 тисяч мешканців території шести радіоактивно забруднених районів області. Сумарна еквівалентна доза радіаційного опромінення на 90% утворюється за рахунок внутрішнього опромінення. На сьогодні радіаційне забруднення досліджуваної території формують 137Cs i 90Sr, а також радіоізотопи плутонію, який визначається в дуже малих кількостях. Найпоширенішим є цезій-137. Як основна складова еквівалентної дози він формує дозу зовнішнього гамма-опромінення за рахунок щільності випадінь на грунт, а також дозу внутрішнього опромінення внаслідок споживання забруднених ним продуктів харчування.

Слід зазначити, що забруднення території області впродовж 16 досліджуваних років значно зменшилось (табл.):

    -зона добровільного гарантованого відселення у 2006 році охарактеризована 48 населеними пунктами проти 271; -територія зони безумовного відселення зменшилась на 3 населені пункти;

Таблиця Зони радіаційного забруднення територій Рівненської області (станом на 2006 рік)

Досліджувана територія

Кількість населених пунктів у зонах радіоактивного забруднення

Зона гарантованого примусового відселення

Зона гарантованого добровільного відселення

Зони посиленого радіаційного контролю

Умовно чисті території

Віднесені

Виявлені

Віднесені

Виявлені

Віднесені

Виявлені

Рокитнівський р-н

0

1

39

19

0

16

3

Дубровицький р-н

4

0

55

3

0

13

43

Зарічненський р-н

0

0

52

8

0

17

27

Володимирецький р-н

0

0

62

5

6

48

15

Сарненський р-н

0

0

63

13

2

13

39

Березнівський р-н

0

0

0

0

56

0

56

Всього

4

1

271

48

64

107

183

За даними досліджень були зафіксовані окремі невідповідності між встановленими і виявленими категоріями зон території окремих населених пунктів. Так, територія с. Вежиця за даними всіх років досліджень підпадає під категорію ІІ зони радіоактивного забруднення, проте даний населений пункт відноситься до ІІІ зони.

На основі проведених розрахунків проведене зонування досліджуваної території (рис. 1) та вивчена динаміка показників паспортної дози (рис. 2).

карта-схема зонування радіоактивно забруднених територій рівненської області

Рисунок 1 - Карта-схема зонування радіоактивно забруднених територій Рівненської області

динаміка показників паспортної дози впродовж 1991-2006 рр

Рисунок 2 - Динаміка показників паспортної дози впродовж 1991-2006 рр.

Результати досліджень свідчать, що кількість населених пунктів із забрудненою територією в області зменшилась на 46,02% (з 339 до 146), показники паспортної дози за досліджуваний період зменшувалися з незначними періодичними коливаннями в сторону зростання, що потребує детального вивчення.

Похожие статьи




Радіаційна забрудненість області - Вивчення ландшафтів України та шляхів їх раціонального використання

Предыдущая | Следующая