Вступ - Фітомеліорація

Національні та міжнародні експерти констатують: за останні п'ять років екологічна ситуація помітно погіршилася. Це пов'язано з тим, що нераціонально використовуються природні ресурси. Вирубка лісу, водна та вітрова ерозія, засолення, заболочування грунту, деградація орних земель досягла більш 40%. Всі ці фактори вкрай негативно позначаються на економіці, зокрема в аграрному секторі. Загрозливі масштаби набувають практично повсюдне засолення грунтів, спустошення природних пасовищ, ерозія природних територій у всіх регіонах. За даними Міжнародного інституту навколишнього середовища і розвитку і Інституту світових ресурсів, близько 10% поверхні континентів покрито засоленими грунтами, які більшою мірою поширені в аридних районах. Серйозно проблема засолення проявляється в 75 країнах світу. Із загальної площі зрошуваних земель у світі (понад 220 млн га) засолення піддається не менше 25%, а можливо близько 50%. Зрошуване землеробство є причиною засолення і заболочування земель.

Незадовільний стан екосистем, і зокрема деградація земель висуває завдання розробки методів їх прискореної екологічної реставрації. При екологічної реставрації деградованих земель можна конструювати різні типи екосистем, оптимізованих за продуктивністю, структурно-функціональної організації і стійкості. Російськими вченими розроблено ефективні методи екологічної реставрації порушених пасовищних екосистем і доведено їх економічна, екологічна ефективність і господарська доцільність [Головін В. І., 1995; Гасанов Г. Н., 2003; Гасанов Г. Н., Мусаєв М. Р., Абдурахманов Г. М. та ін, 2004]. Ролі багаторічних трав у формуванні фізичного статусу родючості грунтів присвячена велика література [Вільямс, 1939; Докучаєв, 1949; Костичев, 1951; Вершинін, 1958; Лисак, 1970, 1981; Мукатанов, Харісов, 1996; Середа, 1996; Суюндуков, 2001 та ін.].

Одним з методів екологічної реставрації деградованих земель є фітомеліорація. Меліорація - одна з найдавніших сфер діяльності людини, що зародилися в неоліті одночасно із землеробством. Меліорація за змістом самого слова має на меті поліпшення землі, навколишнього середовища. Її можна домогтися за допомогою рослин, тобто фітомеліорації. Біологічна меліорація деградованих земель з використанням екологічно спеціалізованих видів ксерофітів, галофітів, псаммофітов і гігрофіти є надійним способом збереження, збагачення та охорони біорізноманіття природних і сільськогосподарських екосистем.

Похожие статьи




Вступ - Фітомеліорація

Предыдущая | Следующая