Школа Мадхьямікі - Філософія буддизму. Філософія Хінаяна та Махаяна

У махаяне виділяють дві школи: школу Мадхьямікі і школу Йогачара. Школа мадхьямікі, "школа серединного шляху", вчить, що ми не можемо знати, чи існуєреальність і тому потрібно дотримуватися розумної середини, не впадаючи в крайнощі. Прихильники школи Йогачара, "розумової школи", вірять, що оточує нас реальність створює тільки розум. Навчання двох цих шкіл лягли в основу цілісної системи і самі стали основою для пізніших форм буддизму махаяни, який поширився по всьому світу.

Основоположником однієї з двох шкіл махаяни був Нагарджуна (умовні дати життя: 150-250) - індійський філософ. Школа Нагарджуни (школа мадхьямікі) вчить, що філософія може бути альтернативою медитацій для розриву ланцюга перероджень. Правильне філософське міркування призводить до свободи від прихильності, до вступу на серединний шлях. У роботах Нагарджуни заперечуються і ідеалістичний відхід від світу, і класичні філософські диспути. Нагарджуна пропонує інший варіант, що відрізняється від двох основних напрямків його часу, тобто визнання тотожності всього сущого і повного заперечення всього сущого. Чотириступінчастою заперечення веде до порожнечі. Нагарджуна розробив діалектичний метод питань і відповідей, названий "чотириступінчастим запереченням". Він включає чотири положення:

    1) будь-яку точку зору можна спростувати; 2) всі, що пояснюється феноменами буття, є відносним і протистоїть абсолютному; 3) основа всіх явищ - порожнеча; 4) існування феноменів пояснюється взаємозалежним походженням явищ.

Нагарджуна вважав, що одних тільки умопобудови недостатньо, щоб виразити сутність просвітлення, але що концепції, тим не менш, істотні, тобто вони одночасно і неповноцінні, і сутнісні. Того, що всі явища взаємозалежні, не може спростувати жодна філософська система. Але Нагарджуна показує, що жодна філософська школа при цьому не позбавлена ??упередженості. І що в абсолютному значенні ніщо не існує. А це залишає нам лише одна властивість реальності - порожнечу, яку ми навіть не можемо назвати порожнечею, не зробивши при цьому помилки. Порожнеча є універсальна основа всіх філософських навчань, той граничний фундамент, на якому стоять усі філософії. Критикуючи сучасні йому теорії, Нагарджуна не вдавався до жодних концепціям, оскільки слова і уявні побудови неминуче вводять нас в оману. Підхід Нагарджуни полягав у тому, щоб вивести опонента за межі концептуальних меж і визначень, взагалі відірвати від понять існування і неіснування.

Похожие статьи




Школа Мадхьямікі - Філософія буддизму. Філософія Хінаяна та Махаяна

Предыдущая | Следующая