Школа Йогачара - Філософія буддизму. Філософія Хінаяна та Махаяна

Другу школу махаяни (школу Йогачара) заснували два брати - Васубандху і Асанга. Вони жили в IV столітті на північно-заході Індії. Асанга з самого початку був послідовником махаяни, а його брат Васубандху почав з хінаяни, але під час перекладу текстів почав помічати недоліки цього вчення. "У махаяне Васубандху знайшов для себе нове джерело натхнення і разом з братом став її проповідником."

Брати вірили, що необхідною основою для досягнення просвітлення є розум. Йогачара вважає, що весь світ явищ - продукт нашого розуму, який змушує світ здаватися реальним. Тому йогачаріни використовують особливу техніку медитацій, щоб досягти стану відсутності думок і тим самим позбутися від помилок. Васубандху розробив також нову і вельми цікаву логічну систему. Він визначав існуючі речі двояко: що це таке і як воно себе виявляє, а потім давав приклад, на що це схоже і на що не схоже. Васубандху завжди використовував конкретні, а не загальні або абстрактні категорії. Наприклад:

    1) у цьому вогнищі є вогонь (що це таке); 2) оскільки є дим, то є і вогонь (як це себе проявляє); 3) отже, це вогнище для спалювання дров (на що це схоже), а не водойму (на що це не схоже). Буддійське вчення розуміє речі - кожну окремо, а не як приналежність якомусь класу чи категорії. Перелік визначень - це щось тимчасове і відносне.

Таким чином, коли ми читаємо буддійські опису, вони, з точки зору жителя західного світу, здаються складними і заплутаними, оскільки ми звикли відносити кожен предмет до якоїсь групи, що допомагає визначити його місце.

Похожие статьи




Школа Йогачара - Філософія буддизму. Філософія Хінаяна та Махаяна

Предыдущая | Следующая