ВСТУП - Проблема соціальної адаптації молодших школярів

Актуальність дослідження: В останні роки явище дезадаптації у дітей і підлітків стало предметом багаточисельних медичних, психофізіологічних і психологічних досліджень. Дослідження в масових школах виявили ознаки дезадаптації без виражених невротичних порушень у 22,5% учнів школи. У нашому суспільстві дуже гостро постає проблема соціальної адаптації та збереження психічного здоров'я особистості. Система виховання та освіти вимагає суттєвих змін методики, цінностей та змісту підготовки нової генерації до життя. Тому проблема соціальної адаптації дітей до школи є актуальна і потребує уваги зі сторони психологів, учителів і батьків. Однак в сучасній літературі недостатньо методичних розробок, які допомогли б психологу грамотно і ефективно побудувати роботу з профілактики і корекції психологічної дезадаптації першокласників у школі. Вступ до школи - переломний момент в житті дитини. Він пов'язаний з новим типом стосунків з однолітками, новими формами діяльності. У першокласника має сформуватися усвідомлення свого нового статусу - школяра, учня, в нього потрібно сформувати потребу вчитися, а відтак - працювати. Саме такі міркування зумовили вибір даної теми дослідження.

Об'єкт дослідження: процес адаптації.

Предмет дослідження: соціальна адаптація дітей молодшого шкільного віку.

Мета дослідження: виявлення психолого-педагогічних умов соціальної адаптації школярів.

Гіпотеза дослідження: соціальну адаптацію обумовлюють такі фактори як: самооцінка, стиль педагогічного керівництва, місце положення школяра в класі.

Завдання дослідження:

    1. Аналіз літературних джерел з проблеми соціальної адаптації молодших школярів. 2. Виявити найбільш актуальні аспекти проблеми адаптації молодших школярів. 3. Розробити корекційну програму з профілактики та подолання дезадаптації дітей молодшого шкільного віку.

Методи та методики дослідження: Теоретичні - аналіз наукових літературних джерел, узагальнення, синтез, систематизація наукових даних; емпіричні-спостереження, методики вивчення соціальної адаптації, самооцінки, взаємостосунки з однолітками "Соціометрія", стиль педагогічного спілкування вчителів (методика "Стиль педагогічного керівництва"); обробки та інтерпретації - кількісна і якісна інтерпретація та узагальнення результатів дослідження.

Організація дослідження:

Дослідження проводилося протягом 2010-2011 рр.:

Перший етап (вересень-грудень 2010рр.) присвячений теоретичному аналізу наукових даних з теми дослідження, уточненню гіпотези.

Другий етап (січень-березень 2011 рр.) передбачав обгрунтування теоретичної моделі та підбір методів вивчення проблеми дослідження соціальної адаптації дітей молодшого шкільного віку.

Третій етап (березень-квітень 2011 рр.) полягав у аналізі та інтерпретації даних, отриманих в ході дослідження.

Експериментальна база: дослідження соціальної адаптація дітей молодшого шкільного віку проводились на базі ЗОШ №5,з учнями 4 класу.

Надійність і вірогідність дослідження: надійність і вірогідність дослідження забезпечувалися репрезентативністю вибірки, застосуванням методів релевантних меті і завданням дослідження, поєднання кількісного та якісного аналізу.

Практичне значення: полягає втому, що розкриті основні положення, адаптивні методи та методики профілактики соціальної дезадаптації учнів початкової школи і можуть послужити основою майбутньої спільної діяльності педагогів та психологів, які докладатимуть максимум зусиль на виховання соціальної гармонійно розвиненої особливості.

Похожие статьи




ВСТУП - Проблема соціальної адаптації молодших школярів

Предыдущая | Следующая