Психолого-педагогічні особливості молодшого шкільного віку - Творчі здібності та умови їх формування

Початковий період шкільного життя займає віковий діапазон від 6-7 до 10-11 років (1-4 класи). У молодшому шкільному віці діти мають в своєму розпорядженні значні резерви розвитку. Їх виявлення і ефективне використання - одне з головних завдань вікової і педагогічної психології. З вступом дитини до школи під впливом навчання починається перебудова всіх його свідомих процесів, набуття ними якостей, властивих дорослим людям, оскільки діти включаються в новий для них вид діяльності і систему міжособових відносин. Загальними характеристиками всіх пізнавальних процесів дитини стають їх довільність, продуктивність і стійкість.

Для того, щоб уміло використовувати резерви, що є у дитини, необхідно щонайшвидше адаптувати дітей до роботи в школі і удома, навчити їх вчитися, бути уважним, усидливим. Перед вступом до школи у дитини повинні бути достатньо розвинені самоконтроль, трудові уміння і навики, уміння спілкуватися з людьми, ролева поведінка.

У молодшому шкільному віці закріплюються і розвиваються далі ті основні людські характеристики пізнавальних процесів (увага, сприйняття, пам'ять, уява, мислення і мова), необхідність яких пов'язана зі вступом до школи. З "натуральних" (по Л. С. Виготському) ці процеси до кінця молодшого шкільного віку повинні стати "культурними", тобто перетворитися на вищі психічні функції, довільні і опосередковані.

У початковий період учбової роботи з дітьми слід, перш за все, спиратися на ті сторони пізнавальних процесів, які у них найбільш розвинені, не забуваючи, звичайно, про необхідність паралельного вдосконалення інших.

Увага дітей до моменту вступу до школи повинна стати довільною, набути потрібного об'єму, стійкості, розподілу, здатності до перемикання. Оскільки труднощі, з якими на практиці стикаються діти на початку навчання в школі, пов'язані саме з недостатністю розвитку уваги, про її вдосконалення необхідно піклуватися в першу чергу, готуючи дошкільника до навчання. Увага в молодшому шкільному віці стає довільною, але ще досить довго, особливо в початкових класах, сильною і конкуруючою з довільною залишається мимовільна увага у дітей. Об'єм і стійкість, перемиканість і концентрація довільної уваги з третього класу школи у дітей майже такі ж, як і у дорослої людини. Молодші школярі можуть переходити з одного виду діяльності до іншого без особливих перешкод і внутрішніх зусиль.

У дитини може домінувати один з типів сприйняття навколишньої дійсності: практичний, образний або логічний.

Розвиненість сприйняття виявляється в його вибірковості, усвідомленості, наочності і високому рівні сформованості перцептивних дій. Пам'ять у дітей молодшого шкільного віку є достатньо розвинутою. Вона поступово стає довільною, освоюється мнемотехніка. З 6 до 14 років у дітей активно розвивається механічна пам'ять на незв'язані логічні одиниці інформації. Чим старше стає молодший школяр, тим більше у нього переваг запам'ятовування осмисленого матеріалу над безглуздим.

Похожие статьи




Психолого-педагогічні особливості молодшого шкільного віку - Творчі здібності та умови їх формування

Предыдущая | Следующая