Вступ - Релігієзнавча концепція Зигмунда Фройда

Актуальність теми дослідження. Зигмунд Фройда австрійський психолог, невропатолог та психіатр, більше сорока років присвятив розробці теорії і практики психоаналізу. Фройда називають і вченим і провидцем, і основоположником нового напрямку в науці. З його ім'ям пов'язують поняття несвідомого в психіці людини. Його погляди сформувались в той час, коли назрівала криза традиційних уявлень про психічне життя людини. Фройдівська теорія збагатила і сучасну науку загалом.

Психоаналіз Зигмунда Фройда уможливив найвитонченіше дослідження душі. Відтак у наш час вивченням душі професійно займаються дві групи: не лише священики, а й психоаналітики. Фройд вбачав сенс вивчення релігії власне через психоаналіз. З огляду на специфіку проявів релігійної свідомості, саме психологія, вивчає релігію крізь призму людської психіки, розкриває психологічні закономірності її виникнення, розвитку і функціонування.

Фройд вважав релігію ворогом просвітництва і прогресу, витвором індивідуальної психіки наслідком незадоволення бажань і прагнень, загальнолюдським неврозом нав'язливості, породженним "комплексом Едіпа" Фройд вважав, що в основі тотемізму є факт повстання синів проти батька, якого вони ревнували до матері. Убивши батька, вони відчували свою провину і розкаювалися. Полегшити цей психологічний конфлікт сини могли, переадресувавши свої почуття від батька на тотемну тварину. У подальшому, за Фройдом, відбулася еволюція об'єкта шанування, тотем перетворився на Бога. Отже, Бог іудаїзму і християнства -- це психологічна ідеалізація образу батька. Хоча концепція З. Фройда була досить скептично і критично сприйнята більшістю етнологів і релігієзнавців, але вона набула продовження у неофрейдистів, а через них згодом помітно вплинула і на релігіє знавців. Тому сучасні науковці-релігієзнавці висуваючи свої ідеї, не випадково посилаються на відому фрейдистську тезу, про те, що людина -- сліпе знаряддя природних потягів та інстинктів.

Отже, теорія Зигмунда Фройда й до сьогодні залишається актуальною, що і обумовило вибір назви даної курсової роботи: "Релегієзнавча концепція Зигмунда Фройда".

Об'єкт дослідження. Натуралістично-біологічне, психологічне пояснення релігії.

Предмет дослідження. Релігієзнавча концепція Зигмунда Фройда, як складова натуралістично-біологічного пояснення релігії.

Мета дослідження. Дослідити та проаналізувати специфіку релігієзначої концепції Зігмунда Фройда, в контексті його теорії психоаналізу.

Завдання дослідження. Визначена мета зумовила постановку наступних дослідницьких завдань:

Розглянути головні концепції натуралістично-біологічного, психологічного пояснення релігії;

Проаналізувати релігієзнавчу концепцію З. Фройда, як особливий різновид даного пояснення;

Дослідити вихідні принципи та головні положення релігієзнавчої концепції Зигмунда Фройда, що стосуються пояснення та походження та сутності релігії;

Охарактеризувати погляди Фройда на тотемізм, як первісну форму релігії;

Висвітлити розвиток поглядів на релігію в теорії психоаналізу З. Фройда;

Проаналізувати його головні висновки про існування релігієзнавства як невроз та релігію як "колективна хвороба людства";

Стан дослідження теми. При підготовці дослідження було опрацьоване широке коло джерел та наукової літератури з даної теми, завдяки чому вдалося сформулювати цілісну концепцію дослідження предмету курсової роботи.

Зокрема, безпосереднім джерелом для дослідження теми даної курсової роботи були праці самого З. Фройда, а також таких відомих вчених як Е. Фром, К. Юнг, В. Джеймс, Л. Леві-Брюль.

Насамперед, особливої уваги заслуговує така праця З. Фройда, як "Нав'язливі дії та релігійні обряди", у якій автор звертається до психоаналітичного обгрунтування проблем в релігії.

У праці "Тотем і табу", З. Фройд висвітлює свої погляди на релігію на основі своїх досліджень міркувань первісних народів.

У праці "Майбутнє однієї ілюзії" З. Фройд розширює свої ідеї відносно існування релігії у сучасному суспільстві.

Оскільки концепція З. Фройда мала різновид натуралістичного, психологічного пояснення релігії, то власне була розглянута й дослідженнями інших представників даного напряму релігієзнавчої науки.

К. Юнг у своїй праці "Свідоме та насвідоме" на основі своїх досліджень про несвідоме вивів поняття релігії, як відношення людини до вищих і найсильніших за впливом цінностей.

В. Джеймс Так, у праці "Багатоманітність релігійного досвіду" виводив корені релігії з емоційної сфери психіки індивіда. На його думку джерелом релігії є емоційне відчуття.

Л. Леві-Брюль у своїй праці "Надприродне у первісному мисленні" висвітлив поняття релігії на основі своїх досліджень про мислення первісних народів.

Також важливими джерелами для дослідження, були праці Старовойтова В., Радугіна А., та Лакана Ж., які критикували релігієзнавчу концепцію З. Фройда.

Методи дослідження. У курсовій роботі використані такі методи, як метод аналізу, порівняння та історизму.

Зокрема, метод аналізу використаний для дослідження психоаналітичних поглядів З. Фройда на релігію, в контексті натуралістично-біологічного пояснення релігії. За допомогою порівняльного методу було розглянуто погляди на релігію З. Фройда та інших представників натуралістичної концепції релігії. Метод історизму застосовувався при аналізі конкретних поглядів З. Фройда стосовно еволюції релігії від первісних часів до виникнення теїзму.

Практичне значення дослідження полягає у можливості використання результатів даної курсової роботи в навчальному процесі, зокрема під час викладання відповідної теми в таких нормативних навчальних курсах як "Релігієзнавство", "Філософія релігії", "Історія філософії", а також під час підготовки студентських курсових та кваліфікаційних робіт.

Структура курсової роботи визначається метою та завданнями, поставленими нею, а також зумовлена самою логікою дослідження. Виконана курсова робота складається з вступу, трьох розділів, що поділяються на два підрозділи, висновків й списку використаних джерел та літератури.

У першому розділі "Фрейдизм як різновид натуралістично-біологічного, психологічного пояснення релігії", характеризується фрейдизм, як складовий різновид натуралістично-біологічно пояснення релігії, а також висвітлюються погляди на релігію представників цього напряму в релігієзнавстві.

У другому розділі "Вихідні принципи та головні положення релігієзнавчої концепції Зігмунда Фройда (за книгами "Психологія несвідомого", "Тотем і табу. Психологія первісної культури та релігії")" висвітлюються погляди Фройда стосовно походження релігії, та розглядається поняття тотемізму як первісної форми релігії.

У третьому розділі "Розвиток поглядів на релігію в теорії психоаналізу З. Фройда (за книгою "Майбутнє однієї ілюзії")" аналізуються погляди видатного психолога особливості розвитку релігії від первісних часів, до виникнення теїзму, а також розгладаються визначення Зигмундом Фройдом індивідуальної релігійності як неврозу та релігії загалом як "колективної хвороби людства".

Похожие статьи




Вступ - Релігієзнавча концепція Зигмунда Фройда

Предыдущая | Следующая