Відповідальність за порушення авторського права не-повнолітніх авторів - Авторське право неповнолітніх авторів

Копіювання, плагіат - ці поняття у всі часи визначали дії, що з одного боку спонукали розвиток і прогрес, оскільки відтворення і поширення сприяло творчим переробкам, видозмінам та вдосконаленням, а з іншого - цей же прогрес уповільнювали, оскільки ущемляли права, а часто й ініціативу авторів.[18].

Крадіжку можна виявити, майже у всіх сферах людської діяльності. Прикладом древньої і нині значущої християнської настанови є біблейська заповідь "Не вкради", яка поширюється як на матеріальні речі, так і на речі нематеріального світу, до яких відноситься інтелектуальна власність.

За порушення авторського права на особу може накладатись цивільна та кримінальна відповідальність. А також передбачено відпо-відальність за порушення у ст. 52 та ст. 53 Закону України " Про авторське право та суміжні права".

У законі сказано, що суд має право постановити рішення чи ухвалу про:

    1. відшкодування моральної (немайнової) шкоди, завданої порушенням авторського права і (або) суміжних прав, з визначенням розміру відшкодування; 2. відшкодування збитків, завданих порушенням авторського права і (або) суміжних прав; 3. стягнення із порушника авторського права і (або) суміжних прав доходу, отриманого внаслідок порушення; 4. виплату компенсації, що визначається судом, у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат, замість відшкодування збитків або стягнення доходу; 5. заборону опублікування творів, їх виконань чи постановок, випуску примірників фонограм, відеограм, їх сповіщення, припинення їх розповсюдження, вилучення (конфіскацію) контрафактних примі - рників творів, фонограм, відеограм чи програм мовлення та обладнання і матеріалів, призначених для їх виготовлення і відтворення, публікацію у пресі інформації про допущене пору - шення тощо, якщо у ході судового розгляду буде доведено факт порушення авторського права і (або) суміжних прав або факт ная - вності дій, що створюють загрозу порушення цих прав; 6. вимагати від осіб, які порушують авторське право і (або) суміжні права позивача, інформацію про третіх осіб, задіяних у вироб - ництві та розповсюдженні контрафактних примірників творів та об'єктів суміжних прав, засобів обходу технічних засобів та про канали розповсюдження.

При визначенні розмірів збитків, які мають бути відшкодовані особі, права якої порушено, а також для відшкодування моральної (немай - нової) шкоди суд зобов'язаний виходити із суті порушення, майнової і моральної шкоди, завданої особі, яка має авторське право і (або) суміжні права, а також із можливого доходу, який могла б одержати ця особа. У розмір збитків, завданих особі, права якої порушено, додатково можуть бути включені судові витрати, понесені цією особою, а також витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката. [5].

При визначенні компенсації, яка має бути виплачена замість вішко-дування збитків чи стягнення доходу, суд зобов'язаний у встановлених пунктом "г" цієї частини межах визначити розмір компенсації, враховуючи обсяг порушення та (або) наміри відповідача.[5].

Також суд може постановити про накладання штрафу на порушника чи конфіскацію майна.

Щодо кримінальної відповідальності, то вона настає з моменту незаконного відтворення, розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп'ютерних програм і баз даних, а так само незаконного відтворення, розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо - та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, або інше умисне пору - шення авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі. [24].

Таке порушення карається у залежності, від розмірів завданої шкоди автору. Особа може каратись, за статтею 176 ККУ, штрафом від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією всіх примірників творів, матеріальних носіїв комп'ютерних програм, баз даних, виконань, фонограм, відеограм, програм мовлення та знарядь і матеріалів, які спеціально використовувались для їх виготовлення.

Ті самі дії, якщо були вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди у великому розмірі, - караються штрафом від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років, з конфіскацією всіх примірників творів, матеріальних носіїв комп'ютерних програм, баз даних, виконань, фонограм, відеограм, програм мовлення та знарядь і матеріалів, які спеціально використовувались для їх виготовлення. [24].

У ККУ передбачено правопорушення службовою особою з використанням службового становища. Якщо він вчинив дії які пере - дбачені у частині першій та другій статті 176, він карається штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів грома - дян або позбавленням волі на строк від трьох до шести років, з позбав - ленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Похожие статьи




Відповідальність за порушення авторського права не-повнолітніх авторів - Авторське право неповнолітніх авторів

Предыдущая | Следующая