Влада та її прояви - Механізми застосування розподілу та передачі влади

Суспільство як складна система із самоврядуванням вимагає управління, яке навіть у такому соціально однорідному виді, як первісне суспільство, неможливо без володарювання. На всіх етапах свого розвитку суспільство складав вісь із безлічі елементів, підсистем з різною мірою супідрядності. Влада й породжена нею субординація забезпечували узгодженість елементів, що становили єдине ціле, інтегрувала їх, забезпечувала цілісність суспільства.

У суспільстві влада має безліч проявів - економічна, політична, сімейна і т. д.

Політична влада як один з її видів характеризується здатністю певного класу, групи, соціальної верстви здійснювати свою волю за допомогою політики й правових норм.

Для реалізації політичної влади необхідні:

Суспільний поділ між групою (або групами), яка здійснює владу ( правлячі партії й класи) і групою (або групами), стосовно якої влада здійснюється ( усе інше населення даної країни);

Організований примус як основа реалізації влади.

У суспільстві влада забезпечує порядок, тобто приведення поведінки суб'єктів у відповідність із нормами й цінностями системи.

Структурно влада містить у собі три елементи:

пануючий інтерес (об'єктивно обумовлений мотив діяльності суб'єкта, спрямований на досягнення певної мети);

механізм, який виражає його волю;

способи забезпечення даного інтересу. Політична влада має різні форми, серед них - державна влада, партійна влада, інформаційна влада і т. д.

У суспільстві, незважаючи на безліч видів і форм влади, які діють у різних його сферах, тільки одна влада може домінувати, надавати йому цілісність в умовах дії різних соціальних сил і груп. Це - державна влада, тому що тільки держава поєднує все населення країни й представляє його інтереси й волю.

Щонайнайважливішими рисами державної влади є:

    - публічний характер; - монополія на наявність спеціального апарата примусу, способів організованого й законодавчо-інституйованого насильства; - наявність певного територіального простору, на який поширюється державний суверенітет, що визначає межі державної влади; - монополія на правове, юридичне закріплення влади; - обов'язковість владних розпоряджень для всього населення.

Державна влада виконує в суспільстві різні функції, а саме: встановлює закони, здійснює правосуддя, керує всіма аспектами життєдіяльності, мобілізує населення і т. д. Поставлених цілей вона досягає різними засобами - економічним стимулюванням і примусом, політичним і ідеологічним впливом, правовими, юридичними нормами й санкціями.

До основних функцій влади відносяться, по-перше, функції панування, по-друге, функції керівництва, по-третє, управління й організації, по-четверте, контролю.

Панування - це підпорядкування (повне або часткове, абсолютне або відносне) одних класів, груп, осіб іншим.

Керівництво - це здатність ( відповідно до права на владу) здійснювати пануючу волю, політику держави, партії, класу шляхом впливу різними методами на керовані сфери, об'єкти, колективи, організації, на окремих людей.

Управління Здійснюється професійними політиками, що службовцями державного, господарського, партійного й інших апаратів, які діють у рамках установлених норм і правил. У ньому втілюється технічна сторона реалізації управлінської ролі.

У наш непростий час часто можна почути заклики до твердої, сильної влади. Що таке сильна влада? Влада, яка заснована на примусі, на страху підданих? Або на згоді із владою, на налаштованості йти за керівною владою?

Швидше за все, це влада, яка має можливість діяти ефективно. У свою чергу, ефективність влади можна визначити чотирма факторами:

адекватне відображення у своїй діяльності інтересів тих соціальних груп, на які влада спирається, суттєво не обмежуючи при цьому насущних інтересів інших суспільних груп;

оптимальна інституціональна структура системи влади;

оптимізація процесу прийняття й проведення в життя політичних рішень;

рівень політичної й правової культури населення.

Відсутність цих умов приводить до кризи влади, її вакууму, а виходить, до масового невдоволення, стихійних його проявів, а нерідко й до краху системи влади й заміни її іншою.

Отже, політична влада - серцевина політики, спосіб реалізації політичних цілей. Зміст політичних владних відносин у суспільстві, структура, механізм і ефективність влади визначаються рівнем розвитку суспільства. Ефективність політичної влади, а виходить, і стабільність суспільства залежать від багатьох факторів, у тому числі й від відносин народу й влади, особистості й держави. Удосконалювання всієї піраміди влади - від її вищих ешелонів до рівня місцевого самоврядування - важлива умова просування суспільства шляхом прогресу.

Похожие статьи




Влада та її прояви - Механізми застосування розподілу та передачі влади

Предыдущая | Следующая