Функції політичної системи - Особливості політичних систем

Будучи самостійним організмом, політична система має своїми можливостями, або умовно кажучи, здібностями. Американські політологи Д. Істон, Г. Алмонд називають чотири головні здібності:

    1) регулююча, що стосується управління поведінкою груп та індивідів (ведення норм, дія адміністрації тощо); 2) екстракційна, пов'язана з добуванням необхідних для свого функціонування економічних та інших ресурсів; 3) дистрибутивна - здатність розподіляти і перерозподіляти ресурси, блага, послуги, відзнаки та інше; 4) реагує, пов'язана з необхідністю постійно відповідати на вимоги соціального середовища, адаптуватися до її змін. П. Шарон цілком обгрунтовано додає ще п'яту, не менш істотну, а можливо, найважливішу здатність: саморегуляції, що характеризує внутрішню, звернену на себе керованість.

Здібності реалізуються у функціях політичної системи, або інакше, в головних її напрямах. Останні ж визначаються тією роллю, яку об'єктивно покликана відігравати політична система в суспільстві. А саме: забезпечувати існування даного суспільства як єдиного самокерованого соціального організму.

Функціональний підхід в аналізі політичної системи включає три рівні: розгляд взаємодії системи із суспільством в цілому "в її внутрішньому функціонуванні і в її збереженні та адаптації. Зрозуміло вони взаємопов'язані, більше того, взаємопроникають і в реальному житті радше представляють аспекти (сторони) різних видів діяльності політичних інститутів.

Функції політичної системи, звернені в більшій мірі до іншим підсистемам суспільства:

1. Забезпечення політичної влади певної соціальної групи або більшості членів даного суспільства, країни. Політична система є інституційна (впорядкована, закріплена нормами) форма буття влади. Через інститути, що утворюють політичну систему, здійснюється легітимація влади, реалізується монополія на видання законів, що мають загальнообов'язковий характер, і застосування примусу для їх виконання. Політична система, за визначенням Г. Алмонда, - це легітимна, що підтримує порядок або трансформує система в суспільстві.

Політичною системою встановлюються і здійснюються певні форми і методи владарювання: насильницькі і ненасильницькі, демократичні і авторитарні. Застосовується та чи інша субординація і координація політичних інститутів.

Інституціоналізація політичної системи здійснюється через Конституцію - звід затверджених у правовому порядку зразків інститутів, законів і політико-правової практики.

2. Політична система - керуюча система. Вона регулює суспільні відносини, керує різними сферами життєдіяльності людей в інтересах окремих соціальних груп або більшості населення. Обсяг управлінських функцій, масштаби, форми і методи управлінської діяльності політичних інститутів залежать від типу суспільних систем. Так, сфера впливу політичних інститутів у сучасних розвинених капіталістичних країнах на економіку значно вужчий, ніж в країнах соціалістичної орієнтації.

Така особливість пояснюється двома обставинами. У позитивному плані: соціалізм в ідеалі передбачає, свідоме творчість мас. Політика як форма організації масової діяльності покликана тут стати найважливішим чинником історичного прогресу, Насправді негативна роль політики та її інститутів у країнах, які зробили соціалістичний вибір, стала надмірною, деформованою. Політичні інститути значною мірою поглинули суспільство, тому що його соціальні організації не були розвинені достатньою мірою і поступилися свої ролі державних структур.

Дія політичної системи як керуючої включає постановку цілей і розробку на їх основі політичних проектів діяльності соціальних інститутів. Цю функцію, звану політичним цілепокладанням, не можна абсолютизувати. Процес суспільного життя при всіх історичних умовах і системах не буває глобально цілеспрямованим. Свідоме завжди поєднується із стихійним. Драматичні сторінки розвитку нашої країни спростовують стереотипну, що пропагувався багато років характеристику радянської історії лише як практичного втілення наукової теорії марксизму-ленінізму.

    3. Політична система забезпечує певну єдність всіх соціальних груп і прошарків населення, оскільки це необхідно для збереження статус-кво суспільства. Вона об'єднує ці соціальні групи і верстви навколо спільних соціально-політичних цілей і цінностей, що дає можливість реалізувати як інтереси системи в цілому, так і інтереси окремих груп. Політична система, пише П. Шаран, є система взаємодії, що зустрічається в усіх незалежних товариства, яка виконує функцію їх інтеграції та адаптації за допомогою застосування або загрози застосування більш-менш легітимного примусу. 4. Одна з найважливіших функцій політичної системи - створення необхідних політичних умов для функціонування і прогресу економіки (правове закріплення форм власності на засоби виробництва, забезпечення єдиного економічного простору, проведення податкової політики, регулювання фінансової системи тощо). 5. Захист даного суспільства, її членів від різного роду руйнівних (внутрішніх і зовнішніх) впливів. Мова йде про захист від деструктивних елементів, включаючи кримінальні групи, які отримують в наш час міжнародний характер, від зовнішніх агресій (військової, економічної, ідеологічної, інформаційної), нарешті, від екологічної катастрофи.

Таким чином, політична система реалізує функцію визначення мети й целедостижения, забезпечує порядок у суспільстві, тримає під контролем процеси соціальної напруженості у відносинах між людьми, забезпечує його єдність, створює умови для безпеки (фізичної, правової, професійної та іншої), розподіляє матеріальні та духовні цінності (прямо чи опосередковано) між членами суспільства, мобілізує ресурси для задоволення соціальних потреб.

Структура політичної системи.

Набір функцій політичної системи прямо пов'язаний зі складовими її елементами. У залежності від виконуваних функцій і ролей можна вичленувати такі елементи:

    1. Політичне співтовариство людей, що включає великі соціальні групи - несучі соціальні компоненти системи, правлячі еліти, групу державних службовців, різні шари виборчого корпусу, військових і т. д., словом, всіх тих, хто стоїть при владі, прагне до неї, проявляє тільки політичну активність або ж відчужений від політики і влади. 2. Сукупність політичних інститутів та організацій, складових структури системи: держава, всі щаблі правління від вищих органів влади до місцевих, політичні партії, суспільно-політичні і неполітичні організації, що переслідують політичні цілі (об'єднання підприємців, групи інтересів та інші). 3. Нормативна підсистема: політичні, правові та моральні норми, традиції, звичаї та інші регулятори політичної поведінки і діяльності. 4. Функціональна підсистема: методи політичної діяльності. 5. Політична культура і комунікативна підсистема (засоби інформації).

До числа елементів політичної системи відносяться всі інститути соціального життя, групи людей, норми, цінності, функції, ролі, засоби, за допомогою яких реалізується політична влада і здійснюється управління громадської життєдіяльністю людей. У складі системи - політичні структури і спільнота людей з властивим йому чином політичного життя стилем політичної діяльності.

Політичні інститути - один з основних елементів політичної системи. Кожен соціальний інститут займає певне місце в політичній системі. Характер інститутів та їх взаємодія обумовлені властивостями системи як цілого. Скажімо, функції політичної партії в нинішніх західноєвропейських країнах визначаються типом існуючих в цих країнах політичних структур. У залежності від цього ті чи інші інститути набувають роль панівних. Як, наприклад, церква у феодальному суспільстві або право в сучасному суспільстві. І, тим не менш, кожен конкретний інститут несе в собі функції щодо прийняття політичних рішень, контроль за змінами системи і соціального середовища, політичної комунікації.

Оскільки існування і діяльність політичних інститутів пов'язані тільки з притаманними їм функціями, ролями і нормами, то вони здобувають відносну самостійність у межах системи. Такі, наприклад, властивості політичних та ідеологічних апаратів влади. Історії, в тому числі вітчизняної, відомі випадки, коли апарати височіли над державою, партіями і перетворювалися на пануючу над ними бюрократичну силу. Передчасно говорити, що така тенденція сьогодні викоренена в нашій країні. Демократичні вивіски над новими апаратами ще не означають докорінної зміни змісту їх діяльності а взаємини з державою і суспільством.

Функції політичних інститутів виявляються і реалізуються в їх взаємозв'язках. Останні поділяються на вертикальні і горизонтальні. Перші означають слідування одних інститутів приписами інших (скажімо, місцевих органів влади центрального уряду країни). Централізація влади завжди заснована на вертикальних зв'язках. Другі (горизонтальні зв'язки) характеризуються взаємодією інститутів як рівнозначних у політичній системі, рівноправних по своїм владним функцій. Без них не здійсненна децентралізація влади і управління.

Ядро політичної системи - держава. Держава виступає знаряддям політичного господствa певного класу (або класів) та управління суспільством. Але це лише одна з концепції сучасної політичної науки. Причому не слід її спрощувати. К. Маркс, як відомо, підкреслював, "що держава в суспільстві з класово-антагоністичної структурою вирішує задачі двоякого роду: виконання загальних справ, що випливають з природи будь-якого суспільства, і специфічні функції, що випливає з протилежності між урядами народними масами.

Держава - багатофункціональний інститут. Це відносно самостійна підсистема публічної влади і управління суспільством, що включає сукупність ієрархічно взаємозалежних і взаємодоповнюючих інституцій, структур. У їх числі: інститути законодавчої, виконавчої та судової влади, правова система, державна адміністрація, органи представницької та виконавчої влади на регіональних рівнях і, нарешті, інститути місцевого самоврядування.

Політична система, будучи організованою сукупністю взаємодіючих політичних суб'єктів, вся складається з політичних дій і відносин. Тому ні те, ні інше не має сенсу розглядати в якості якихось окремих елементів системи. В єдності політичні дії і політичні відносини утворюють сам зміст системи. Соціальні інститути - це організовані форми функціонування політичних відносин. Політичні та правові норми знову-таки фіксують зразки взаємозв'язків і взаємодій політичних суб'єктів. Таким чином, якою б структурний елемент системи ми не взяли, у всіх випадках стикаємося з однією і тією ж матерією - політичними відносинами. І всюди їх стрижнем виступає влада, боротьба за владу або участь у ній, заперечення існуючої влади або забезпечення її стабільного функціонування.

Похожие статьи




Функції політичної системи - Особливості політичних систем

Предыдущая | Следующая