Структура політичної системи суспільства - Особливості елементів політичної системи суспільства

"Політична система суспільства розглядається у широкому та вузькому розумінні: в широкому -- система "матеріальних" та "нематеріальних" компонентів, пов'язаних політичними відносинами з приводу здійснення політичної влади; у вузькому -- взяті у поєднанні та взаємодії державні, громадські організації, трудові колективи та інші політичні інститути, що беруть участь у здійсненні політичної влади (політична організація суспільства)" [8, с.123].

Кожна система суспільства, в тому числі й політична система, являє собою цілісну, впорядковану єдність і взаємодію елементів.

Вирізняють такі елементи політичної системи:

    А) суб'єкти (носії) політики; Б) політичні норми і принципи; В) політичні відносини, стосунки;

Г) політичний процес;

Д) політичний режим;

Є) політична свідомість;

Є) політична культура;

Ж) політична діяльність.

Існує кілька підходів до вивчення цих складних компонентів взаємин між різними соціальними групами і їх політичними інститутами.

"Інституціональний підхід полягає не тільки у визначенні та виділенні інститутів, що формують політичну систему (організацію) суспільства, але й в аналізі її елементно-структурних, суб'єктно-інституціональних і, зокрема, формально-юридичних сторін.

Функціональний підхід дає змогу розглянути політичну систему з точки зору напрямків її діяльності, особливостей розвитку політичного процесу і реалізації політичного режиму як системою в цілому, так і її окремими інститутами чи групами інститутів.

Регулятивний підхід відображає особливість функціонування політичної системи суспільства на основі політичних норм усієї системи нормативного регулювання (звичаїв, традицій, принципів, норм права, моралі, корпоративних норм).

Ідеологічний підхід відображає особливість поглядів, ідей тих чи інших дослідників на проблему буття політичної системи суспільства, він спрямований на формулювання конкретної політичної теорії.

Комунікативний підхід являє собою аналіз політичної системи з позиції системоутворюючих зв'язків і відносин між різними її інститутами" [8, ст.123].

Розглянемо вказані елементи політичної системи більш детально. Систему суб'єктів політичної системи іноді називають політичною організацією суспільства. Це -- система всіх інститутів, організацій, установ, включаючи людей, а також механізм керівництва і управління, за допомогою яких здійснюється політична влада. Поняття керівництва і управління тісно між собою пов'язані. Керівництво входить у систему управління суспільством і виступає її ядром. В управлінні обов'язковими елементами є наявність влади і керівництва.

Суб'єкти політики -- носії політичної влади, а саме: соціальні спільноти, прошарки, державні і громадські організації, політичні партії і рухи, трудові колективи та інші групи людей, а також політичні особи.

Політичні норми -- правила поведінки, що регулюють політичні відносини суб'єктів політики. З одного боку, політичні норми - засіб політичної оцінки тих чи інших соціальних явищ і процесів, а з іншого -- встановлюють поведінку суб'єктів політики відповідно до конкретної політичної ситуації. До їх складу належать: норми права, норми політичних партій і громадських організацій, політичні звичаї і традиції, політичні принципи, моральні норми політичного життя тощо.

Політичні відносини -- вид суспільних відносин, що складаються між суб'єктами політики з приводу здійснення політичної влади.

Політичний процес -- сукупна діяльність усіх суб'єктів політичних відносин, що спрямована на формування, зміну чи перетворення, а також функціонування політичної системи суспільства.

Політичний режим -- це політичний стан суспільства, що реально складається і характеризується якісними та кількісними показниками участі народу, націй, соціальних груп, окремих громадян у здійсненні політичної влади.

Політична свідомість -- це система ідеологічних і психологічних елементів (ідей, теорій, поглядів, переконань, почуттів, звичок) щодо діючої чи бажаної політичної системи суспільства.

Політична культура -- це знання, досвід суб'єктів політичної системи у політичній сфері діяльності, вибір варіантів поведінки, сприйняття і засвоєння системи політичних цінностей.

Політична діяльність -- сукупність певних дій та вчинків її учасників.

Теорію держави та права, предмет якої становлять інституціональні елементи державно-правової організації суспільства, цікавить передусім вузьке поняття політичної системи, що з огляду на попереднє розуміння виокремлює її інституціональний аспект і саме тому його можна назвати політичною організацією суспільства.

Таким чином, під політичною системою суспільства (політичною організацією) розуміють узяті разом і у взаємодії:

    1) державу як інститут управління, тобто орган (системанаціональному вимірі; 2) політичні партії, які акумулюють політичні настрої населення, виробляють програми загальнонаціонального розвитку, берутьучасть у виборах і діяльності представницьких органів влади; 3) об'єднання (блоки) політичних партій та політичні рухи.

Похожие статьи




Структура політичної системи суспільства - Особливості елементів політичної системи суспільства

Предыдущая | Следующая