Провадження в Конституційному Суді України - Розвиток політології на Україні

Форми звернення до Конституційного Суду України.

Конституційне подання - це письмове клопотання до КСУ про визнання правового акта, (його окремих положень) неконституційними, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення Конституції та законів України. Конституційним поданням є також звернення Верховної Ради України про дачу висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту.

Суб'єкти права на конституційне подання з питань прийняття рішень Конституційним Судом України є:

    - Президент України, - не менш як 45 народних депутатів, - Верховний Суд України, - Уповноважений Верховної Ради з прав людини, - Верховна Рада Автономної Республіки Крим

Суб'єктами права на конституційне подання з питань дачі висновків КСУ у справах щодо відповідності Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість є Президент України, Кабінет Міністрів України.

Суб'єктами права на конституційне подання з питань дачі висновків КСУ у справах щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту в межах, визначених ст. 111, 151 Конституції України є Верховна Рада.

Суб'єктами права на конституційне подання з питань дачі висновків КСУ у справах щодо офіційного тлумачення Конституції та законів України є Президент України. Не менш як 45 народних депутатів України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Верховний Суд України, Кабінет міністрів України, інші органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим.

Суб'єктами права на конституційне подання з питань дачі висновків КСУ є органи місцевого самоврядування.

Строк провадження у справах за конституційним поданнями не може перевищувати трьох місяців з дня прийняття процесуальної ухвали про відкриття конституційного провадження у справі. У разі визнання конституційного подання КСУ невідкладним, строк його розгляду не може перевищувати одного місяця (строк конституційного провадження починають обчислювати з дня прийняття процесуальної ухвали про відкриття конституційного провадження у справі).

Конституційне звернення - це письмове клопотання до КСУ про необхідність офіційного тлумачення Конституції України та законів України з метою забезпечення реалізації чи захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина, а також прав юридичної особи.

Суб'єктами права на конституційне звернення з питань дачі висновків КСУ є:

    - громадяни України, - іноземці, - особи без громадянства, - юридичні особи.

Строк провадження у справах за конституційними зверненнями не повинен перевищувати шести місяців (обчислення починається з дня прийняття процесуальної ухвали про відкриття провадження у справі).

Законом передбачено підстави про відмови у відкритті провадження у справі в КСУ:

    - відсутність встановленого Конституцією України Законом "Про Конституційний Суд України" права на конституційне подання, конституційне звернення, - невідповідність конституційного подання, конституційного звернення вимогам, передбаченим Конституцією України та Законом "Про Конституційний Суд України", - непідвідомчість КСУ питань, порушених у конституційному поданні, конституційному зверненні.

Конституційне подання або конституційне звернення надсилається до КСУ без стягнення державного мита.

Засідання КСУ є повноважним, якщо на ньому присутні не менше 11 суддів, а рішення приймається, якщо за нього проголосувало більше половини суддів, які брали участь у засіданні.

Пленарне засідання КСУ (а саме на них розглядаються справи провадження, які відкрито за конституційними поданнями та конституційними зверненнями) є повноважним, якщо на ньому присутні не менше 12 суддів, а рішення приймаються, якщо за них проголосувало не менше 10 суддів КСУ. політологія націоналізм конституційний суд

У травні 1999 року, на одному із засідань ХІ Конференції Європейський конституційних судів, що проходила у столиці Польщі, було розглянуто і високо оцінено діяльність наймолодшого органу конституційного контролю в Європі - Конституційного Суду України та прийнято його до складу асоційованих членів цієї авторитетної міжнародної організації.

Похожие статьи




Провадження в Конституційному Суді України - Розвиток політології на Україні

Предыдущая | Следующая