Формування судової влади в Україні. Конституційний Суд України - Розвиток політології на Україні

Природним призначенням судової влади є вирішення соціальних конфліктів, які постійно виникають у суспільному житті.

У всі часи, за різних форм державного правління, в державі був арбітр, який вирішував суперечки між людьми, притягував до відповідальності винних, забезпечував реалізацію існуючих прав і обов'язків різних суб'єктів суспільних відносин тощо. У якості такого арбітра виступали: духовні жерці, старійшини, королі, інші посадові особи найвищого рівня, для яких вирішення справ такого характеру було лише однією з багатьох функцій. Згодом виконання подібної функції було покладено на спеціально утворювані для вирішення суспільних конфліктів органи держави - суди. Це стало основою для виділення окремої функції держави - здійснення правосуддя, а отже, і окремої гілки державної влади - судової.

Судова влада займає особливе місце в системі державної влади, яке обумовлене специфікою її правової природи, функцій, завдань та засобів їх досягнення. На судову владу покладається здійснення функції правосуддя. Жодний інший орган, жодна інша посадова особа не може в Україні здійснювати правосуддя, а отже, і реалізувати судову владу. Судова влада в системі державної влади є, так би мовити, вирішальною, оскільки саме їй належить останнє слово у вирішенні спору (соціального конфлікту), у застосуванні закону.

Судова гілка влади має бути незалежною. Вона самостійно через спеціально утворені органи (суди) здійснює свої передбачені законом повноваження; втручання в її діяльність із боку інших гілок влади є недопустимим. Незалежність судової влади та її рівноправність з іншими гілками влади є ознаками правової держави, в якій кожен громадянин має право на захист своїх прав і свобод повноважним, незалежним, неупередженим і об'єктивним судом.

Характерною особливістю судової влади є суворо регламентований законом особливий процесуальний порядок (процедура) її здійснення. Закон докладно регулює процедуру розгляду спорів, процесуальну форму судових рішень та судових документів, передбачаючи при цьому як загальні для всієї діяльності щодо здійснення правосуддя процесуальні засади, так і особливості процедури та процесуальної форми окремих видів такої діяльності.

Традиційно до системи судових органів належать:

    - конституційний суд, який покликаний робити висновки про відповідність конституції (конституційність) правових актів, давати офіційне тлумачення конституції і законів та робити висновки з інших питань, передбачених конституцією; - суди загальної юрисдикції, які покликані розв'язувати цивільні спори та розглядати кримінальні справи.

Похожие статьи




Формування судової влади в Україні. Конституційний Суд України - Розвиток політології на Україні

Предыдущая | Следующая