Просторово-часові параметри, Об'єкт конфлікту, Учасники конфлікту, Причини конфлікту - Сутність та причини політичного конфлікту "холодної війни"

Глобальна геополітична, економічна та ідеологічна конфронтація між Радянським Союзом і його союзниками, з одного боку, і США та Західною Європою і їх союзниками -- з іншого, що тривала з середини 1940-х до початку 1990-х років.

Об'єкт конфлікту

Боротьба між двома моделями соціально-економічного та політичного устрою яка отримала назву - "холодна війна".

Учасники конфлікту

Порівняння сил опонентів у конфлікті.

Учасниками конфлікту з однієї сторони були з боку НАТО: США, Велика Британія, Франція, Німеччина(ФРН), а з іншої сторони були комуністи: СРСР, Югославія, Німеччина(НДР), Албанія, Польща, Чехословаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія.

Причини конфлікту

Однією з головних складових конфронтації була ідеологія. Глибинне протиріччя між капіталістичною і соціалістичною моделлю, неможливість конвергенції, по суті, є основною причиною холодної війни. Дві наддержави - переможниці у Другій світовій війні намагалися перебудувати світ згідно своїм ідеологічним установкам. З часом конфронтація стала елементом ідеології двох сторін і допомагала лідерам військово-політичних блоків консолідувати навколо себе союзників "перед лицем зовнішнього ворога". Нове протистояння вимагало згуртованості всіх членів протилежних блоків.

Вираз "холодна війна" вперше вжив 16 квітня 1947 Бернард Барух, радник президента США Гаррі Трумена, у промові перед палатою представників штату Південна Кароліна.

Внутрішня логіка протистояння вимагала від сторін участі в конфліктах і втручання в розвиток подій в будь-якій частині світу. Зусилля США і СРСР спрямовувалися, насамперед, на домінування у військовій сфері. З самого початку протистояння розгорнувся процес мілітаризації двох наддержав.

США і СРСР створили свої сфери впливу, закріпивши їх військово-політичними блоками - НАТО і Варшавський договір.

Холодна війна супроводжувалася гонкою звичайних і ядерних озброєнь, то і справа загрожувала привести до третьої світової війни. Найбільш відомим з таких випадків, коли світ опинявся на межі катастрофи, став Карибська криза 1962 року.

У зв'язку з цим в 1970-і роки обома сторонами були зроблені зусилля по "розрядки" міжнародної напруженості і обмеження озброєнь.

Наростаюче технологічне відставання СРСР, поряд зі стагнацією радянської економіки і непомірними військовими витратами в кінці 1970-х - початку 1980-х, змусили радянське керівництво піти на політичні та економічні реформи. Оголошений Михайлом Горбачовим у 1985 році курс на перебудову і гласність привів до втрати керівної ролі КПРС, а також сприяв економічному колапсу в СРСР. В остаточному підсумку СРСР, обтяжений економічною кризою, а також соціальними і міжнаціональними проблемами, розпався в 1991 році.

У Східній Європі комуністичні уряди, позбувшись радянської підтримки, були зміщені ще раніше, в 1989-1990 роках. Варшавський договір офіційно припинив свою дію 1 липня 1991 року, і з цього моменту можна відраховувати закінчення холодної війни.

Похожие статьи




Просторово-часові параметри, Об'єкт конфлікту, Учасники конфлікту, Причини конфлікту - Сутність та причини політичного конфлікту "холодної війни"

Предыдущая | Следующая