Етнічний екстремізм у вимірі фізичного та символічного насильства - Причини, витоки та прояви етнічного екстремізму в Росії

У грудні 2012 року в результаті расистських і неонацистських мотивованих нападів постраждало не менше 2 осіб. У Санкт-Петербурзі був убитий уродженець Середньої Азії, в Москві був побитий громадянин Камеруну.

Всього, за попередніми даними, в 2012 році від подібних нападів у 30 регіонах Росії загинули 18 людей і не менше 171 були поранені. Крім того, 2 людини отримали серйозні погрози вбивством.

За рівнем насильства в цьому році як і раніше лідирують Москва (3 загиблих, 64 поранених) з Московською областю (2 загиблих, 24 поранених) і Санкт-Петербург (2 загиблих, 19 поранених). Багато постраждалих в Республіці Башкортостан (19 поранених).

У минулому році основними жертвами ультраправих стали в основному представники молодіжних та неформальних груп (1 загиблий, 53 поранених). Серед інших основних груп постраждалих - уродженці Центральної Азії (7 загиблий, 28 поранених), Кавказу (3 загиблих, 14 поранених), люди не ідентифікованої "неслов'янської зовнішності" (1 загиблий, 10 поранених), темношкірі (19 поранених).

У 2012 році ми зафіксували 94 акту ідейно вмотивованого вандалізму в 39 регіонах країни. Основними об'єктами нападів стали православні храми (38 випадків), різні ідеологічні об'єкти (23 випадки), будівлі "Свідків Єгови" (12 випадків).

У грудні пройшло відразу кілька публічних акцій, організаторами яких виступали ультраправі. 1 грудня в цілому ряді міст (Москві, Волгограді, Нижньому Новгороді, Новосибірську, Обнінську, Сиктивкарі і Іркутську) пройшли пікети і мітинги за легалізацію короткоствольної зброї.

Крім цього в Москві, Санкт-Петербурзі, Бєлгороді, Нижньому Новгороді, Рязані, Красноярську і Новосибірську відбулися акції пам'яті загиблого фаната "Спартака" Єгора Свиридова і "Марші проти етнопреступності". Ці акції були приурочені і до річниці заворушень на Манежній площі в Москві. Лише в Санкт-Петербурзі та Нижньому Новгороді націоналістам вдалося провести більш-менш масовий захід, в інших містах акції не стали помітними.

Також в Санкт-Петербурзі 11 грудня на Піонерській площі націоналісти спробували влаштувати несанкціоновану акцію під назвою "Манежка 2.0", але правоохоронні органи відразу ж перешкодили проведенню заходу, затримуючи всіх збиралися.

Націоналісти намагалися взяти участь у общеоппозіціонних акціях 15 грудня в Москві і Санкт-Петербурзі. У Москві до Соловецькому каменю на Луб'янській площі прийшли лідери руху "Русские" А. Бєлов і Д. Дьомушкін. Решту націоналістів практично не було видно, їх було не більше 30 осіб.

У Санкт-Петербурзі на акції опозиції зібралися активісти Національних демократів, Російського імперського руху (РІД) і "Громадянського комітету". Націоналістів там було всього близько 50-70 осіб. Під час проведення маршу було затримано 28 націоналістів за вигукування гасел провокаційного і образливого характеру.

Націоналісти взяли участь і у страйку студентів Російського торгово-економічного університету (РГТЕУ). Університет був визнаний неефективним, його було вирішено об'єднати з РЕУ імені Плеханова. 25 грудня Міністерство освіти звільнило ректора РГТЕУ Сергія Бабуріна, лідера Російського загальнонародного союзу (РІС). Після цього була оголошена страйк, одним з її організаторів став викладач і студент магістратури Іван Миронов, ще один з керівників РОС. 28 грудня І. Міронов також був звільнений з університету.

Праворадикали продовжують розкручувати насильницькі інциденти по "Кондопожском технології". Самим гучних з таких подій стало вбивство в Невинномиську Ставропольського краю місцевого жителя Миколи Науменка. Він був убитий вночі 6 грудня в бійці біля бару "Зодіак" вихідцем з Чечні Вісханом Акаєвим. Після вбивства в місті пройшло два "народних сходу" 15 і 22 грудня, серед організаторів і учасником яких були праворадикали.

У грудні 2012 року було винесено не менше 3 обвинувальних вироків за расистську насильство, в яких був врахований мотив ненависті, - в Північній Осетії, Нижегородської області та Республіці Комі. У цих процесах було засуджено 9 осіб.

Всього з початку року у справах, пов'язаних з насильством, було винесено не менше 28 обвинувальних вироків, в яких врахований мотив ненависті, і засуджено 74 особи (4 з них звільнені від покарання з різних причин, 9 засуджені умовно без додаткових санкцій) в 22 регіонах країни.

За ксенофобного пропаганду в грудні 2012 року була винесена 7 вироків в 7 регіонах країни. У них було засуджено 7 осіб, з них один отримав умовний термін, двоє були звільнені від покарання за закінченням терміну давності, інші були засуджені до різних покарань, не пов'язаних з позбавленням волі.

Всього з початку року обвинувальними вироками за пропаганду по ст.282 (збудження ненависті) і ст.280 (публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності) завершилося 86 процесів проти 106 осіб (13 з них засуджено умовно; 15 осіб позбавлені волі, але переважна більшість засуджених до позбавлення волі отримали терміни за сукупністю з іншими, в основному, насильницькими злочинами). З них тільки по ст.280 КК РФ (без ст.282 КК РФ) було винесено 4 вироку щодо 4 осіб. Відзначимо, що мова йде тільки про тих вироках, у правомірності яких у нас немає підстав сумніватися.

У 2012 році за організацію екстремістського співтовариства або участь у ньому (ст. 282-1) КК РФ було винесено 3 правомірних вироку щодо 3 осіб у Москві, Краснодарському краї і Новосибірської області. Були засуджені ідеолог "Північного братства" і активісти організації "Духовна-родова Держава Русь".

Крім того, в грудні 2012 року був винесений 1 вирок за вандалізм по мотивацію ненависті (ч.2 ст. 214) - проти однієї людини. Всього за подібні злочини в 2012 році було винесено не менше 5 обвинувальних вироків проти 7 осіб в п'яти регіонах країни.

У грудні 2012 року Федеральний список екстремістських матеріалів оновлювався п'ять разів (7, 11, 14, 20 і 26 грудня). У нього були додані пп. 1540-1589.

Всього ж у 2012 році список оновлювався 65 разів і виріс з 1066 до 1589 позицій. п.1357, доданий помилково не в той список, був вилучений без збереження нумерації. Станом на 30 грудня 2012 року в списку 38 позицій "обнулені" (матеріали виключені зі збереженням нумерації): 5 з них вилучені як дублюючі один одного, решта 33 прибрані, так як рішення про визнання цих матеріалів екстремістськими були скасовані. 53 позиції відображають дублюючі один одного судові рішення (не рахуючи включених в список одних і тих же текстів, але з різними вихідними даними), а одна позиція повторює судове рішення, раніше вже відбите в списку.

У 2012 році були визнані екстремістськими дві організації. Міжнародне об'єднання "Blood and Honour / Combat18" було додано до Федерального списку екстремістських організацій, публікується на сайті Міністерства юстиції РФ. Інша визнана екстремістською організація, "Північне братство", до списку поки не внесена. Таким чином, на 30 грудня 2012 року цей список включає в себе 29 організацій (не рахуючи 19 організацій, які визнані терористичними), чия діяльність заборонена в судовому порядку, і продовження цієї діяльності карається за ст. 282-2 КК РФ (організація діяльності екстремістської організації).

У грудні 2013 року в результаті расистських і неонацистських мотивованих нападів постраждало не менше 3 осіб. У Москві був убитий уродженець Таджикистану, в Санкт-Петербурзі були побиті уродженці Узбекистану.

Всього, за попередніми даними, в 2013 році від подібних нападів у 32 регіонах Росії загинули 20 людей і не менше 173 були поранені. Крім того, 9 осіб отримали серйозні погрози вбивством.

За рівнем насильства в цьому році як і раніше лідирують Москва (8 загиблих, 53 поранених) і Санкт-Петербург (3 загиблих, 32 поранених). Багато постраждалих в Липецькій області (4 загиблих, 9 поранених), Челябінської і Московської (по 8 поранених) і Свердловській областях (2 загиблих, 4 поранених).

У минулому році основними жертвами ультраправих стали уродженці Центральної Азії (13 загиблий, 39 поранених), Кавказу (3 загиблих, 26 поранених), люди не ідентифікованої нами "неслов'янської зовнішності" (1 загиблий, 28 поранених), темношкірі (5 поранених), уродженці Китаю (6 поранених). У порівнянні з попередніми роками суттєво зросла кількість постраждалих серед тих, кого стосуються нові репресивні закони. Мова йде про представників релігійних груп (24 поранених) і представниках ЛГБТ-спільноти (1 вбитий, 25 побитих). Зате зменшилася кількість нападів на представників молодіжних і лівих течій (7 поранених), колишніх однією з основних груп жертв в 2012 році.

У грудні нам відомо тільки про одне акті неонацистського вандалізму - постраждав єврейський общинний центр в Краснодарі.

Всього у 2013 році ми зафіксували 79 актів ідейно вмотивованого вандалізму в 37 регіонах країни. Основними об'єктами нападів стали православні храми (29 випадків), будівлі Свідків Єгови (11 випадків), єврейські та мусульманські об'єкти (10 і 9 випадків соответвенно).

У грудні публічна активність ультраправих була не дуже висока.

У Санкт-Петербурзі пройшов "Марш проти етнотеррора", присвячений річниці подій на Манежній площі в Москві в грудні 2010 року і організований Дмитром Бобровим (Націонал-соціалістична ініціатива), він зібрав близько 100-120 осіб. У Москві також була зроблена спроба проведення акції, присвяченої тій же річниці, організована Олександром Амеліним ("Русское відродження"). Однак більшість учасників акції поліцейські затримали ще до її початку.

Крім того, 7 грудня на площі Яузских воріт біля пам'ятника "прикордонникам вітчизни" пройшов невеликий мітинг, приурочений до річниці загибелі Єгора Свиридова. Захід, який зібрав усього 10 осіб, провели "Свято-Володимирське братство" (Московська РОНА, керівник Олег Філатчев) спільно з РФО "Пам'ять".

У грудні відбулося відразу кілька локальних конфліктів, що вилилися в антімігрантскіе виступи місцевих жителів. Найбільш резонансною стала ситуація в місті Арзамас Нижегородської області, де сталися заворушення, що перейшли в погроми з подальшими затриманнями. Приводом до заворушень послужила загибель місцевого жителя у бійці в місцевому кафе з вихідцями з Вірменії.

Ще одним приводом стало вбивство боксера Івана Климова в Омську 23 листопада. У вбивстві деякі запідозрили представників циганської банди, що займається торгівлею наркотиками. Сюжет про вбивство спортсмена потрапив 10 грудня в передачу Андрія Малахова "Пусть говорят" на Першому каналі, що спровокувало ще більший ажіотаж навколо цієї справи. У місті пройшло кілька народних сходів.

У грудні 2012 року було винесено не менше 3 обвинувальних вироків за расистську насильство, в яких був врахований мотив ненависті, - у Володимирській і Нижегородської області та в Хабаровському краї. У цих процесах було засуджено 9 осіб. Найпомітнішим з них став вирок Приокского районного суду Нижнього Новгорода наці-скінхедів із групи "Біла зграя", звинувачувались не менш ніж у 10 нападах на людей "неслов'янської зовнішності" і "тих, кого прийняли за педофілів", в 2010-2012 рр. З семи осіб до позбавлення волі ні засуджений ніхто: творець організації був засуджений умовно, ще двоє були засуджені до виправних робіт, справи стосовно чотирьох припинені через примирення сторін і по амністії.

Всього з початку року у справах, пов'язаних з насильством, було винесено не менше 30 обвинувальних вироків, в яких врахований мотив ненависті, і засуджено 54 особи (4 з них звільнені від покарання з різних причин, 12 засуджені умовно без додаткових санкцій) в 23 регіонах країни.

За ксенофобного пропаганду в грудні 2013 було винесено 14 вироків в 12 регіонах країни. За ним було засуджено 14 осіб, з них одна людина була засуджена до позбавлення волі, один був звільнений від покарання за закінченням терміну давності, інші були засуджені до різних покарань, не пов'язаних з позбавленням волі.

Всього з початку року обвинувальними вироками за пропаганду по ст.282 (збудження ненависті) і ст.280 (публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності) в 57 регіонах країни завершилося 129 процесів проти 131 чоловік. 11 з них засуджено умовно; 13 осіб позбавлені волі, але майже всі засуджені до позбавлення волі отримали терміни за сукупністю з іншими, в основному, насильницькими злочинами.

У 2013 році за організацію екстремістського співтовариства або участь у ньому (ст. 282-1) КК РФ було винесено 2 правомірних вироку щодо 3 осіб в Іркутській і Московській областях. Були засуджені іркутські "молоточнікі" і керівник організації "Духовна-родова Держава Русь".

У 2013 році було винесено 9 вироків за вандалізм по мотивацію ненависті (ч.2 ст. 214) - проти 12 осіб у восьми регіонах країни.

У грудні 2012 року Федеральний список екстремістських матеріалів оновлювався три рази (6, 17 і 20 грудня). У нього були додані пп. 2143-2179.

Всього ж у 2013 році список оновлювався 46 разів і виріс з 1589 до 2179 позицій. П. 1674 був виключений зі списку із збереженням нумерації; п.1844 змінився, нумерація матеріалів збільшилася на один пункт. Станом на 30 грудня 2013 року в списку 39 позицій "обнулені" (матеріали виключені зі збереженням нумерації): 5 з них вилучені як дублюючі один одного, 34 прибрані, так як рішення про визнання цих матеріалів екстремістськими були скасовані. 62 позиції відображають дублюючі один одного судові рішення (не рахуючи включених в список одних і тих же текстів, але з різними вихідними даними), а дві повторюють судові рішення, раніше вже відображені в списку.

У 2013 році в Федеральний список екстремістських організацій, публікується на сайті Міністерства юстиції РФ, були додані чотири організації. Таким чином, на 30 грудня 2013 цей список включає в себе 33 організації, чия діяльність заборонена в судовому порядку, і продовження цієї діяльності карається за ст. 282-2 КК РФ (організація діяльності екстремістської організації).

Крім того в 2013 році Московський міський суд заборонив Автономну бойову терористичну організацію (АБТО), саме як терористичну організацію, а не просто як екстремістську. Це перший випадок, коли така міра застосована в Росії до праворадикальної організації (і взагалі, чи не до ісламістської). Правда в Федеральний список організацій, у тому числі іноземних та міжнародних організацій, визнаних судами Російської Федерації терористичними, опублікований на сайті ФСБ, що включає в себе 19 організацій, вона поки не додана.

Вандалізм

Не припиняється активність вандалів, мотивованих релігійної, етнічної або ідеологічної ненавистю. За перші 6 місяців 2013 попередньо зафіксовано не менше 27 актів вандалізму (за аналогічний період 2012 року - 32) в 20 регіонах країни.

Найчастіше за минулі півроку поплямовані православні об'єкти (12 актів), що, безумовно, пов'язано зі скандальними антицерковними публікаціями і зростанням антиклерикального невдоволення в суспільстві. Крім цього, постраждали будівлі нових релігійних рухів (7 актів), мусульманські та єврейські об'єкти (4 і 3 акти відповідно), ідеологічні об'єкти (1 пам'ятник льотчикам). В основному активність вандалів зводилася до графіті (12 випадків), биття ікон і іншим поломок (10 випадків). Однак відбувалися і дійсно небезпечні акти вандалізму - вибухи (2 випадки) і підпали (3 випадки): в Кургані і Алтайському краї були обстріляні будівлі Свідків Єгови, в Пермі намагалися підпалити Єврейський общинний центр, а в Челябінську був спиляний і підпалений поклінний хрест.

За вандалізм

За першу половину 2013 нам відомі 3 вироку щодо 3 осіб, винесені в Москві, Орловській і Челябінській областях за етнорелігійний і неонацистських мотивовану вандалізм. Це не набагато більше, ніж було винесено за аналогічний період минулого року: 2 вироку проти 2 осіб.

У всіх випадках ставилася ч. 2 ст. 214 КК ("Вандалізм, вчинений з мотивів національної чи релігійної ненависті"). В одному з вироків стаття межувала зі ст. 282 КК. Ще в одному - до ст. 282 і ст. 213 КК.

Одна людина був засуджений до умовного покарання, один - до обов'язкових робіт, ще один до обмеження волі. В останньому випадку вандала, який облив чорнилом дві ікони в храмі Христа Спасителя, позбавили на рік права відвідування християнських церков. Всі ці покарання не здаються нам надмірними, оскільки зазвичай вони виносяться за графіті на будинках і пам'ятках.

Крім цього, Жовтневий районний суд Новосибірська виніс вирок за спробу підпалити мечеть. Підсудний був засуджений до позбавлення волі умовно за ст. 167 КК ("Замах на знищення чужого майна шляхом вибуху") і ч. 2 ст. 223 КК ("Незаконне виготовлення вибухового пристрою групою осіб за попередньою змовою"). В даному випадку ст. 214 не застосовувалася, а ставився Чи мотив ненависті через п. "Е" ст. 63 КК, невідомо.

У грудні 2014 року в результаті расистських і неонацистських мотивованих нападів постраждало не менше 2 осіб в Москві і Московській області.

Всього, за попередніми даними, в 2014 році від подібних нападів у 25 регіонах Росії загинули 19 осіб і не менше 103 були поранені. Крім того, 2 людини отримали серйозні погрози вбивством.

За рівнем насильства в цьому році лідирують Москва (8 загиблих, 28 поранених), Санкт-Петербург (відповідно, 2 і 29), Краснодарський край (1 і 9). Багато постраждалих також у Московській (1 і 8), Новосибірської (9 поранених), Сахалінської (2 і 6) областях, Пермському краї (1 і 6).

У минулому році основними жертвами ультраправих стали уродженці Центральної Азії (10 загиблих, 17 поранених), Кавказу (3 і 13), люди не ідентифікованої нами "неслов'янської зовнішності" (3 і 17). Також постраждали і люди, що класифікуються нами по інших групах, але серед них не було убитих: темношкірі (10 поранених), представники релігійних груп (15), учасники молодіжних та неформальних груп (12), ЛГБТ (7), бездомні (2), цигани (3), євреї (1). Статистику поповнили і люди, постраждалі "по асоціації" (5).

У грудні від рук неонацистів-вандалів постраждало не менше п'яти об'єктів у Волгоградській, Новосибірській, Тюменській областях, Республіці Татарстан.

Всього у 2014 році ми зафіксували 53 акту ідейно вмотивованого вандалізму в 35 регіонах країни. Основними об'єктами нападів стали ідеологічні об'єкти (17 випадків), православні храми (10), будівлі Свідків Єгови (8), мусульманські мечеті і могили (7), єврейські об'єкти (5), державні установи (5).

У грудні ультраправі планували провести в декількох містах акцію на честь чергової річниці заворушень на Манежній площі в Москві в грудні 2010 року. У Санкт-Петербурзі в заході "Марш проти етнопреступності і корупції" взяло участь близько 100-120 осіб. Організатором акції став лідер Націонал-соціалістичної ініціативи (НДІ) Дмитро Бобров.

У Москві планувалося два заходи. 12 грудня біля станції метро "1905" пройшов мітинг "За російську владу, за ліквідацію олігархії", що зібрав не більше 40 осіб. На мітингу виступали лідер "Великої Росії" Андрій Савельєв, Юрій Екішев (НОМП), Надія Квачкова. Крім того, планувалося проведення акції 11 грудня на Манежній площі. Організатору акції - лідеру "Русского відродження" Олександру Амеліну - захід не вдалося узгодити, і вирішено було замість мітингу провести серію одиночних пікетів, що теж не вдалося: А. Амелін та інші учасники акції були затримані при виході з метро "Пушкінська".

У Рязані акція планувалася 11 грудня, організатором виступало місцеве відділення "Російських". Однак вона теж не відбулася, співробітники поліції перекрили підходи до площі Перемоги та затримали 10 активістів.

Ультраправі активісти по колишньому залучені в українські події. 5 грудня президент Петро Порошенко вручив паспорт громадянина України одного з колишніх керівників НСО, колишньому члену РНЕ Сергію (Малюті) Коротких, нині воює в батальйоні "Азов". Крім цього, в батальйоні "Азов" воюють і деякі інші ультраправі, такі як відомий російський націоналіст Роман (Зухель) Железнов, і один з учасників неонацистського угруповання БОРН, членів якої судять в Москві, Олександр (Румун) Парінов.

У грудні 2014 року був винесений тільки один обвинувальний вирок за расистську насильство, в якому був врахований мотив ненависті. У місті Касимові Рязанської області троє молодих людей були засуджені за напад на циган.

Всього з початку року у справах, пов'язаних з насильством, було винесено не менше 19 обвинувальних вироків, в яких врахований мотив ненависті, і засуджено 42 особи (5 з них засуджені умовно без додаткових санкцій) в 17 регіонах країни.

За ксенофобного пропаганду в грудні 2014 року було винесено 13 вироків в 12 регіонах країни. За ним було засуджено 14 осіб, з них сім чоловік були засуджені до позбавлення волі (більшість за сукупністю з іншими злочинами), один був звільнений від покарання за закінченням терміну давності, один направлений на примусове лікування, один отримав умовний термін, інші були засуджені до різних покарань, не пов'язаних з позбавленням волі.

Всього з початку року обвинувальними вироками за пропаганду по ст.282 (збудження ненависті) і ст.280 (публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності) в 53 регіонах країни завершилося 145 процесів проти 148 осіб. 13 з них засуджено умовно; 21 людина позбавлені волі, але майже всі засуджені до позбавлення волі отримали терміни за сукупністю з іншими злочинами.

У 2014 році за організацію екстремістського співтовариства або участь у ньому (ст. 282-1 КК) було винесено 6 правомірних вироків щодо 13 осіб у Москві, республіках Башкортостан і Татарстан. Були засуджені творці осередків міжнародної організацій "Імарат Кавказ" і "Ат-Такфір ва аль-Хіджра", а також творці та учасники організацій "Духовно-Родова Держава Русь", "Північне братство" і "Слов'янський союз" ("Слов'янська сила") .

У 2014 році було винесено 4 вироку за вандалізм по мотивацію ненависті (ч.2 ст. 214) - проти 6 осіб в Іванівській, Тульської, Челябінській областях і Ханти-Мансійському автономному окрузі.

У грудні 2012 року Федеральний список екстремістських матеріалів оновлювався чотири рази (5, 12 і 26 і 29 грудня). У нього були додані пп. 2522-2561.

Всього ж у 2014 році список оновлювався 47 разів і виріс з 2180 до 2561 позицій. Станом на 29 грудня 2014 року в списку 39 позицій "обнулені" (матеріали виключені зі збереженням нумерації): 5 з них вилучені як дублюючі один одного, 34 прибрані, так як рішення про визнання цих матеріалів екстремістськими були скасовані. 95 позицій відображають дублюючі один одного судові рішення (не рахуючи включених в список одних і тих же текстів, але з різними вихідними даними), а дві повторюють судові рішення, раніше вже відображені в списку.

У 2014 році в Федеральний список екстремістських організацій, публікується на сайті Міністерства юстиції РФ, були додані три організації. Таким чином, на 29 грудня 2014 цей список включає в себе 36 організацій, чия діяльність заборонена в судовому порядку, і продовження цієї діяльності карається за ст. 282-2 КК (організація діяльності екстремістської організації).

Похожие статьи




Етнічний екстремізм у вимірі фізичного та символічного насильства - Причини, витоки та прояви етнічного екстремізму в Росії

Предыдущая | Следующая