Поняття й сутність демократії - Історичні форми демократії

Демократія - політичний режим, за якого єдиним легітимним джерелом влади в державі визнається її народ. При цьому управління державою здійснюється народом, безпосередньо (пряма демократія), або опосередковано через обраних представників (представницька демократія)[4, c.101].

Поняттю "демократія" понад два тисячоліття і сьогодні демократія корінним чином відрізняється від класичної, від того ідеалу, який був створений в давнину. Воно збагатилось практикою демократичного влаштування держав, має свої особливості, конкретні прояви, принципи. Сьогодні демократія - реальна соціальна практика, яка постійно розвивається, вона багатогранна та проявляється в конкретних історичних формах.

Проблемами становлення і розвитку історичних форм демократії займалися вчені в різні часи. Для одних демократія - це символ віри, непересічний ідеал, для інших - ледь не головна причина усіх негараздів, тобто в історичній політичній думці мали місце різні види тлумачення демократії. Вже в Стародавній Греції демократія по різному трактувалась Периклом, Аристотелем, Платоном, Демокритом.

Значну увагу розвитку демократії та її форм приділяли А. Лінкольн, К. Маркс, М. Вебер, Й. Шумпетер, А. Бентлі, Р. Дола, С. Лінсет та інші дослідники.

Узагальнюючи набуті знання про демократію, можна виокремити різні ракурси її трактування і визначення [1, c.182-184]:

    1. Демократія - як різновид державного устрою, як народовладдя (античне розуміння). 2. Демократія - як форма діяльності і функціонування будь-якої організації, в основу якої покладена рівноправна участь її членів в управлінні та прийнятті рішень, виходячи з принципу більшості. В даному аспекті можна говорити про партійну, профспілкову, виробничу демократію. 3. Демократія - як політичний режим, спосіб організації владних відносин у суспільстві. Можна сказати, що демократичний політичний режим - це втілена єдність демократичної форми держави і повсякденної політичної практики демократії. 4. Демократія - як соціальні та політичні рухи за народовладдя, за реалізацію демократичних цілей та ідеалів.

Похожие статьи




Поняття й сутність демократії - Історичні форми демократії

Предыдущая | Следующая