Гігієнічні вимоги до уроку фізичної культури в школі - Гігієнічні вимоги до місць занять фізичною культурою в школі

Уроки фізичної культури - основна форма фізичного виховання в школі. Їх зміст визначається державними програмами. В процесі уроків фізичної культури поряд із освітніми та виховними вирішуються й оздоровчі завдання. По можливості їх потрібно проводити на свіжому повітрі: такі уроки справляють більший оздоровчий ефект. Готуючись до уроків на свіжому повітрі, учитель має враховувати стан погоди і підготувати до цього дітей, у яких має бути відповідний одяг та взуття.

Гігієнічні вимоги до уроку фізичної культури:

    1. Зміст уроку та величина навантаження повинні відповідати стану здоров'я школярів, їх фізичній підготовленості, віку та статі. 2. Методично правильна побудова уроку із виділенням окремих структурних частин, створення оптимальної моторної щільності уроку та фізіологічного навантаження. 3. Виконання фізичних вправ, які сприяють зміцненню здоров'я, гармонійному розвитку та формуванню правильної постави. 4. Дотримання послідовності занять, їх поєднання з іншими уроками в розкладі навчального дня та тижня. 5. Проведення занять у спеціальному приміщенні (спортивному чи гімнастичному залі), на спеціально обладнаній пришкільній ділянці, стадіоні, лижній трасі або у басейні. 6. Виконання учнями впав у спортивному одязі та за температурних умов, які забезпечують загартовування організму.

Уроки з фізичної культури проводяться двічі на тиждень (по 45 хвилин) із перервою 1-2 дні. Рекомендована моторна щільність уроків для школярів становить 60-80%. Гігієнічна характеристика ввідної частини уроку ФК: вправи сприяють підвищенню працездатності організму, його систем, органів, готують його до великих фізичних навантажень. У процесі розминки підвищується тонус нервової системи, покращується координація рухів. Саме тому ввідна частина уроку має включати гімнастичні вправи для усіх суглобів, вправи на розтягування, щоб підготувати м'язи та суглоби до інтенсивних навантажень.

Циклічні вправи (біг) сприяють підготовці організму (особливо серцево-судинної та дихальної систем) до основної частини заняття. Гігієнічна характеристика основної частини уроку - підвищення функціонального стану організму школярів та їх фізичної підготовленості. Дотримуватися наступних фізіолого-гігієнічних принципів: на одному занятті розвивати декілька рухових якостей, тобто зміст заняття має бути комплексним; об'єм фізичного навантаження, спрямований на розвиток певної рухової якості, має бути достатнім для досягнення тренувального ефекту, що визначається показниками лікарсько-педагогічного контролю та самоконтролю; фізичні 28 навантаження необхідно чергувати за інтенсивністю впливу на серцево-судинну систему; фізичні навантаження необхідно чергувати за їх спрямованістю на розвиток певних м'язових груп. Гігієнічна характеристика заключної частини - ця частина є важливою, оскільки має бути поступове відновлення функціонального стану. У цій частині бажано використовувати спеціальні вправи, які підсилюють ефект відновлення: на розслаблення, розтягнення, дихальні вправи. Тривалість цієї частини - 3-5 хвилин. Важливого значення надається має постійному медичному контролю за процесом фізичного виховання дітей та підлітків. Учні загальноосвітніх шкіл, середніх спеціальних та вищих навчальних закладів проходять медичне обстеження не рідше одного разу до року.

Похожие статьи




Гігієнічні вимоги до уроку фізичної культури в школі - Гігієнічні вимоги до місць занять фізичною культурою в школі

Предыдущая | Следующая