Вплив фізичного навантаження на обмін речовин - Вплив навантаження на організм людини

Травний канал

В середньому довжина травного каналу дорослого чоловіка становить 7,5 метрів, в ньому виділяються такі відділи:

    - Ротова порожнина із зубами, язиком і слинними залозами. - Глотка. - Стравохід. - Шлунок. - Тонка кишка, включаючи підвідділи: - дванадцятипала кишка - порожня кишка - клубова кишка; - Товста кишка, включаючи підвідділи: - сліпа кишка з червоподібним відростком - ободова кишка зі своїми підвідділами: - висхідна ободова кишка - поперечна ободова кишка - спадна ободова кишка - сигмоподібна кишка - пряма кишка з широкою частиною -- ампулою прямої кишки, і дистальною, нижньою частиною -- задньо-прохідним каналом і занальним отвором.

Травнам системма, або травний тракт, або травна трубка -- система органів у багатоклітинних тварин, призначена для переробки і видобування з їжі поживних речовин, всмоктування їх в кров і виділення з організму неперетравлених залишків (кінцевих продуктів життєдіяльності). Травна система складається з травної трубки і розміщених за її межами залоз, секрет яких надходить до травного каналу. Умедицині також використовують назву шлунково-кишковий тракт та абревіатуру ШКТ.

Виділення ферментів та інших речовин у складі слини, шлункового, підшлункового, кишкового соків та жовчі становить секреторну функцію. Всмоктування поживних речовин здійснюється слизовою оболонкою шлунка, тонкої і товстої кишок. Поряд з цими функціями органи травлення здійснюють видільну функцію, яка полягає у виведенні з організму деяких продуктів обміну речовин.

Видільна, чи Екскреторна система в біології -- сукупність органів, які виводять з організму надлишок води, а також продукти обміну речовин, солі, а також отруйні речовини, які потрапили в організм ззовні чи утворилися в ньому.

Нимрки -- життєво важливий парний орган у хребетних тварин, зокрема людини. Основна його функція виведення продуктів життєдіяльності шляхом фільтрації крові. Також нирки беруть участь в регуляції водно-сольового балансу, кров'яного тиску, кровотворення, кальцієвому обміні та ін. Нефрон - це структурна і функціональна одиниця нирки, це система звивистих і прямих епітеліальних канальців, що починаються від кожного ниркового тільця. Нефрон включає:

    - капсулу Шумлянського-Боумена - проксимальний звивистий і прямий канальці - тонкий каналець - дистальний прямий і звивистий канальці

Сечовий міхур (лат. vesica urinaria) -- непарний порожнистий м'язовий орган видільної системи, який лежить у передній частині порожнини малого тазу і служить для накопичення витікаючої з нирок сечі і періодичного її виведення через сечовипускний к Сечоводи - парні циліндричні трубки з внутрішнім діаметром 4-9 мм, завдовжки 30-35 см. Сечоводи з'єднують нирки із сечовим міхуром, виконуючи функцію відведення сечі.

Помірні фізичні навантаження впливають на процеси обміну речовин в організмі.

Обмін білків у спортсменів характеризується позитивним азотним балансом, тобто кількість споживаного азоту (головним чином азот міститься в білках) перевершує кількість виділяється азоту. Негативний азотний баланс спостерігається під час хвороб, схуднення, порушення обміну речовин. У людей, що займаються спортом, білки використовуються головним чином для розвитку м'язів та кісток. У той час як у нетренованих людей - для отримання енергії (при цьому виділяється ряд шкідливих для організму речовин).

Обмін жирів у спортсменів прискорюється. Набагато більше жирів використовується під час фізичної активності, отже, менше жирів запасається під шкірою. Регулярні заняття спортом знижують кількість, так званих, атерогенних ліпідів, які призводять до тяжкої хвороби кровоносних судин - атеросклероз.

Обмін вуглеводів під час занять спортом прискорюється. При цьому вуглеводи (глюкоза, фруктоза) використовуються для отримання енергії, а не запасаються у вигляді жирів. Помірна м'язова активність відновлює чутливість тканин до глюкози і запобігає розвитку діабету 2 типу. Для виконання швидких силових рухів (піднімання вантажів) витрачаються в основному вуглеводи, а от під час тривалих несильних навантажень (наприклад, ходьба або повільний біг), - жири.

В цілому, помірні заняття спортом надають загальну оздоровчу дію на організм. Регулярні фізичні навантаження є важливим профілактичним засобом проти хвороб серцево-судинної системи (гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, атеросклероз), порушень обміну речовин (цукровий діабет 2 типу), захворювань опорно-рухового апарату (остеохондроз, артроз).

Потрібно відзначити той факт, що лише помірні фізичні навантаження (порівняні з фізичними здібностями людини) роблять сприятливий вплив на його здоров'я. Надмірні фізичні навантаження небезпечні для організму і можуть призвести до різних захворювань.

У цілому заняття спортом рекомендовані всім. Потрібно тільки тверезо оцінити свої здібності і вибрати вид спорту, заняття яким буде приносити задоволення. Це можуть бути прості прогулянки пішки або на велосипеді, нешвидкий біг, плавання, аеробіка, фітнес. Будь-які форми руху корисні, якщо тільки вони відповідають фізичним здібностям організму, а їх виконання приносять задоволення.

Похожие статьи




Вплив фізичного навантаження на обмін речовин - Вплив навантаження на організм людини

Предыдущая | Следующая