Гігієнічна оцінка організації навчального процесу в школі - Гігієнічні вимоги до місць занять фізичною культурою в школі

Гігієнічна оцінка організації навчального процесу в школі передбачає аналіз відповідності навчального навантаження гігієнічним вимогам. Ступінь навчального навантаження визначається кількістю уроків на тиждень, їх розкладом та важкістю, організацією уроків, перерв, обсягом домашніх завдань. Розподіл уроків за кількістю і важкістю впродовж тижня та навчального року повинен узгоджуватися з тижневою та денною динамікою працездатності дітей.

Працездатність дитячого організму під час навчальної діяльності упродовж тижня і дня зазнає фазових змін: підвищуючись на початку діяльності, вона утримується певний час на високому рівні і поступово знижується, що свідчить про розвиток втоми. Вважається, що працездатність сягає оптимального рівня у вівторок, середу, нижчою вона є у четвер і понеділок, найнижчою - у п'ятницю.

Упродовж дня найвищі показники працездатності реєструються на другому-третьому уроках, нижчими вони є на першому уроці, останні уроки характеризуються розвитком втоми. У дні та години з низькою працездатністю обсяг навчального навантаження, зокрема кількість уроків на день, зменшують, планують легкі предмети, які не вимагають значного розумового напруження і пов'язані з переважанням динамічного компоненту (фізкультура, ручна праця, малювання, креслення, співи). Тривалість періоду оптимальної працездатності визначається передусім віком дитини і є найкоротшою у молодшому шкільному віці.

Згідно з гігієнічними вимогами до розкладу уроків у І-ому класі перший урок відводять для предметів середньої важкості, до яких можна віднести математику. Читання та письмо на початку навчання, навпаки, завдають учням значно більших труднощів унаслідок недосконалої техніки читання і напруження недостатньо розвинених дрібних м'язів кисті й проводяться, як правило, на другому уроці. У 2-3-ому класах, коли діти вже оволоділи навичками читання, урок читання можна ставити першим, а другий урок відводити для математики, природознавства - предметів, складніших за змістом, ніж читання. Третій урок, на якому у першокласників з'являються перші ознаки втоми, використовують для занять середньої важкості, четвертий урок - для легких, із переважанням динамічного компоненту занять.

З метою деякого підвищення працездатності на четвертому уроці заняття з ручної праці або фізкультури можна влаштовувати на третьому уроці в разі дотримання фізіологічно обгрунтованих норм навантаження під час їх проведення. Ручну працю та фізкультуру доцільно ставити за розкладом у понеділок (день впрацьовування) і четвер (початок зниження працездатності), співи - у п'ятницю. 19 У зв'язку із особливостями фізіологічних реакцій на навантаження у дітей середнього та старшого віку можливі певні відмінності динаміки тижневої та денної працездатності порівняно з класичним трифазним її типом. Зокрема, в учнів 5-9-х класів упродовж дня працездатність знижується на третьому й особливо четвертому уроках, підвищується на п'ятому і знову падає на шостому уроці. В учнів 10-11-х класів поступово зменшується працездатність від третього - четвертого уроку. В учнів 4-5х класів у середу працездатність найчастіше знижується, у четвер і п'ятницю знову дещо підвищується. У 6-11-х класах коливання працездатності менш помітні: підвищившись у вівторок, вона залишається на відносно високому рівні у середу, інколи в четвер, у п'ятницю - спад. Раціонально складений розклад передбачає оптимальне співвідношення й правильне чергування упродовж дня й тижня предметів природничо - математичного і гуманітарного циклів з уроками динамічного циклу.

Здвоєні уроки допускаються лише у старших класах при проведенні лабораторних та контрольних робіт, уроків ручної праці, фізкультури у зимову пору при виконанні програми з лижної підготовки. Розклад уроків обов'язково погоджують зі шкільним лікарем. Максимальна тривалість уроку 45 хвилин є оптимальною для учнів середніх та старших класів і граничною для молодших класів. Гігієнічні вимоги до структури уроку для всіх класів однакові.

Урок, під час якого також спостерігається три фази змін працездатності, умовно поділяється на три частини: вступну - для організаційних заходів, опитування, основну - для викладення нового матеріалу, заключну - для тренувального відтворення. У молодших школярів тривалість оптимальної працездатності та активної уваги обмежується 15-25 хв., останні 10 хв. уроку особливо малоефективні. З огляду на це оптимальна тривалість уроку, яка відповідає функціональним можливостям дитини, обмежується 30-35 хв. у І, 35-40 хв. - у ІІ, 40 хв. - у ІІІ класі. Щоб запобігти передчасній втомі під час уроку, чітко регламентують у часі кожний різновид роботи, широко використовують зміну видів діяльності, зокрема ігрові моменти, застосовують різноманітні, насамперед наочні методи і технічні засоби навчання, фізкультурні паузи. Домашні завдання задають з розрахунку їх виконання в межах до 1 год. у 1- ому класі; 1,5 год. - у 2-ому; 2 год. - у 3-4-ому класах; 2,5 год. - у 5-6 - ому класах; 3 год. - у 7-ому; 4 год. - у 9-11 класах. Вони повинні збігатися з другим максимумом добової працездатності.

Похожие статьи




Гігієнічна оцінка організації навчального процесу в школі - Гігієнічні вимоги до місць занять фізичною культурою в школі

Предыдущая | Следующая