Вступ - Сутність процесійних теорій мотивації

Менеджер повинен постійно збільшувати і поновлювати запас своїх знань, добиватися авторитету в колективі, піклуватися про зниження витрат на персонал. Сьогодні менеджер все більше зміщує акцент з управління виробництвом на роботу з персоналом. У цьому аспекті питання мотивації як однієї з функцій менеджера для мене - дуже цікава і актуальна тема для дослідження. На мій погляд, при ринку попиту на працю, що постійно збільшується, і підвищенні вимог з боку працівників до організації їх праці, саме менеджер, що приділив більше за інших уваги проблемі мотивації персоналу, доб'ється кращих результатів.

Серед комплексу проблем менеджменту особливу роль виконує проблема вдосконалення управління персоналом фірми. Задачею цієї області менеджменту є підвищення ефективності виробництва за рахунок всебічного розвитку і розумного застосування творчих сил людини, підвищення рівня його кваліфікації, компетентності, відповідальності, ініціативи.

Управління персоналом включає багато складових. Серед них: кадрова політика, взаємостосунки в колективі, соціально-психологічні аспекти управління. Ключове ж місце займає визначення способів підвищення продуктивності, шляхів зростання творчої ініціативи, та стимулювання і мотивація працівників.

Непомітний для недосвідченого ока процес втрати інтересу працівника до праці, його пасивність приносить такі відчутні результати, як плинність кадрів; керівник раптом з'ясовує, що йому доводиться заглиблюватися у всі деталі будь-якої справи, виконуваної підлеглими, які, у свою чергу, не проявляють а ні найменшої ініціативи. Ефективність організації праці падає.

Щоб не допустити втрату потенційних прибутків, менеджер повинен добитися максимальної віддачі від своїх підлеглих. Для ефективного управління таким цінним ресурсом, як люди, менеджеру необхідно виділити певні параметри роботи, що доручається підлеглим, змінюючи які він може впливати на психологічні стани виконавців, тим самим, мотивуючи, або демотивуючи їх.

Похожие статьи




Вступ - Сутність процесійних теорій мотивації

Предыдущая | Следующая