Вивчення установчих документів підприємства і колективного договору - Діяльність відділу кадрів ЗДП "Кремнійполімер"

Колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників, власників і уповноважених ними органів.

Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності і господарювання, що використовують найману працю і мають права юридичної особи.

Колективний договір укладається між власником чи уповноваженим органом з однієї сторони і однією чи кількома профспілковими чи іншими уповноваженими на представництво трудовим колективом органами, а у разі відсутності таких органів представниками трудящих, обраними і уповноваженими трудовими колективом.

Зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетентності. У колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо їх регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:

    - зміст в організації виробництва і праці; - забезпечення продуктивної зайнятості; - нормування оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів зарплати та інших трудових виплат; - встановлення гарантій, компенсацій, пільг; - участі трудового колективу у формуванні, розподілі, використанні прибутку підприємства, установи організації; - режиму роботи, тривалості робочого часу, відпочинку; - умов і охорони праці; - забезпечення соціально-побутового обслуговування; - гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій трудящих; - умов регулювання фондів оплати праці.

Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантій, соціально-побутові пільги.

Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємства незалежно того чи є вони членами профспілки і є обов'язковими як для власника, так і для працівників підприємства. Колективний договір набирає чинності з дня його підписання представниками сторін або з дня, що визначений у договорі. Після закінчення дії колективний договір продовжує діяти до того часу, коли сторони не укладуть новий, чи не переглянути старий.

В разі структурної перебудови підприємства чи зміни власника колективний договір зберігає свою чинність на встановлений термін або може бути переглянутий.

Проект колективного договору обговорюється у трудовому колективі і виноситься на розгляд загальних зборів колективу. Після схвалення проекту колективного договору загальними зборами він підписується в 5-денний термін з моменту його схвалення.

Ми проаналізували структуру колективного договору ЗДП "Кремнійполімер".

Структура договору.

І. Загальні положення.

ІІ. Виробничо-економічна діяльність і розвиток підприємства.

ІІІ. Оплата і нормування праці.

ІV. Зайнятість працівників підприємства.

V. Соціальні (гарантії) колективу.

VІ. Час праці і відпочинку.

VІІ. Охорона праці.

VІІІ. Екологічна безпека і охорона довколишнього середовища.

Х. Культурно-виховна і спортивно масова робота.

ХІ. Права профспілкових органів.

Соціальні гарантії колективу.

Питання соціального розвитку підприємства вирішуються адміністрацією при долі трудового колективу відповідно до Уставу суспільства та колективним договором.

Адміністрація й профспілкові комітети зобов'язуються:

    5.1. Виплачувати щомісяця цільову матеріальну допомогу жінкам - робітницям підприємства, що перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3 років у сумі 50 (п'ятдесят) грн. 5.2. Робити одноразову цільову матеріальну допомогу в розмірі 500 (п'ятсот) грн. на кожну дитину матерям-одиначкам (батькам).

Родинам, що мають троє й більше дітей, зайнятим по догляду за дітьми у віці до 18 літ (повноліття). Виплату приурочити до 1 вересня.

    5.3. Виплачувати за рахунок засобів підприємства цільову матеріальну допомогу на поховання у випадку смерті працівника, найближчих родичів (батьки, діти, чоловік, дружина) або непрацюючих пенсіонерів (чоловік, дружина) від загального захворювання або нещасного випадку в побуті, родині померлих в розмірі 400 грн. 5.4. Виплачувати працівникам підприємства при виході на пенсію одноразову допомогу залежно від стажу його роботи на підприємстві:

Від 7,5 до 15 років - середньомісячна заробітна плата;

Від 15 до 20 років - двомісячна середня заробітна плата;

Від 20 і більше років - тримісячна середня заробітна плата;

Виплату здійснювати на підставі діючого положення.

    5.5 , Надавати матеріальну допомогу працівникам підприємства, які опинилися в скрутному стані. Рішення про розмір матеріальної допомоги для працівників ГП "Кремнійполімер" приймає генеральний директор за клопотанням начальника цеху й профспілкового комітету цього цеху, але не більше одного разу на рік. 5.6. Компенсувати витрати проживаючих (зареєстрованих) у будинках із пічним опаленням на придбання побутового палива (вугілля):
      - непрацюючим пенсіонерам підприємства - утриманцям померлих пенсіонерів - родинам загиблих на виробництві працівників - самотнім матерям - багатодітним родинам (що мають 4-х і більше дітей).

Установити норму відпустки побутового палива на родину дві тонни.

Робити компенсацію 100% вартості 2-х тонн побутового палива (вугілля), установленої по підприємству, і 100% вартості доставки палива.

Дані виплати робити за рахунок засобів підприємства відповідно до положення.

    5.7. Оздоровляти протягом року працівників підприємства, членів їхніх родин і непрацюючих пенсіонерів на базі відпочинку, у будинках відпочинку, санаторії-профілакторії за рахунок фондів підприємства й фонду соціального страхування відповідно до положення. 5.8. За рахунок коштів підприємства здобувати квитки на новорічні свята для дітей трудящих. 5.9. Здійснювати перевезення відпочиваючих на базу відпочинку автотранспортом підприємства. 5.10. Виділяти автотранспорт для одержання й розвезення продуктів харчування й товарів самотнім і старим пенсіонерам за заявками Ради ветеранів. 5.11. Підприємство за рахунок власних коштів надає цільову матеріальну допомогу в похованні померлих працівників, у т. ч. і тих, що вийшли на пенсію і т. п.

Ми надали фрагмент з колективної угоди ЗДП "Кремнійполімер". Як бачимо, на цьому підприємстві дбають не лише про працівників заводу, а й про членів їх сімей та вже непрацюючих пенсіонерів.

Похожие статьи




Вивчення установчих документів підприємства і колективного договору - Діяльність відділу кадрів ЗДП "Кремнійполімер"

Предыдущая | Следующая