ВИСНОВКИ - Використання мотивації для поліпшення роботи працівників

Активізація діяльності персоналу фірми, що має на увазі розвиток в ній компонентів зусилля, старання, наполегливості і ініціативи, є головною складовою функцій менеджера по управлінню персоналом. Питання про активізацію діяльності тісно пов'язане з питанням про оцінку і підвищення рівня її ефективності, конкретних результатів праці.

Менеджери утілюють свої рішення на практиці за допомогою доступних людських ресурсів, персоналу фірми, застосовуючи до людей основні принципи мотивації, виступаючи як важіль спонуки себе і інших до трудової діяльності для досягнення як особистих цілей, так і цілей організації.

Керівники завжди усвідомлювали, що необхідно стимулювати персонал до роботи на організацію. Проте дуже багато хто вважав, що для цього досить звичної матеріальної винагороди. Сучасні теорії активізації трудової діяльності персоналу і їх застосування на практиці доводять, що далеко не завжди одними матеріальними стимулами можна спонукати людину працювати старанніше.

Ефективного управління діяльністю підлеглих нереально домогтись без вивчення менеджером проблем мотивації людей, загальнотеоретичних відомостей про мотиваційний підхід в управлінні і способів реалізації цього підходу на практиці, досвіду такої реалізації у інших менеджерів. Оволодіння основами мотиваційного підходу управління передбачає вивчення існуючих теорій змісту і процесу мотивації, принципів застосування механізмів покарання персоналу, концепції мотивації праці і ін.

Складна, творча задача менеджера полягає в детальному вивченні потреб, цінностей, інтересів, пріоритетів своїх підлеглих, і у формуванні на їх основі з відомих методів активізації діяльності персоналу власної стратегії в даній області. При цьому ніхто не обмежує менеджера в творчій розробці нових методів, виходячи з ресурсів організації і потреб співробітників.

Якщо добре розуміти, що рухає працівниками, що спонукає їх до трудових дій, до чого вони прагнуть, виконуючи певну роботу, можна правильно, тобто індивідуально, з орієнтацією на особові особливості підлеглих, сформувати стратегію активізації діяльності персоналу даної фірми.

Ця стратегія допоможе менеджеру таким чином побудувати управління персоналом фірми, що люди самі активно прагнутимуть виконати свою роботу найкращим чином і найбільш результативно з погляду досягнення організацією своїх цілей.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Використання мотивації для поліпшення роботи працівників

Предыдущая | Следующая