ОЦІНКА РИНКУ ЗБУТУ - Бізнес-план по виробництву твердого сиру

Ринок твердого сиру в Україні продовжує скорочувати обсяги виробництва. Найближчу перспективу сирного вектора в країні складно спрогнозувати.

Ключовими проблемами галузі можна назвати різке зниження споживання сиру в Україні, посилення конкуренції, збільшення цін на енергоносії, ефективність реалізації продукції, системи збуту (в тому числі і сучасні умови торговельних мереж), високі ціни на якісну сировину, а також обмеження можливостей виходу на зовнішні ринки. Активне зростання експорту останніх років призупинився, а імпорт навпаки зріс. Таким чином, характеризуючи український ринок твердих сирів, необхідно відзначити, що на ньому переважають швидше негативні тенденції розвитку.

Твердих сирних продуктів у 2014 р. було вироблено 26,1 тис. т, що у 4,8 раза більше ніж у 2010 р. Таким чином, виробництво протягом року скоротилося на 9,3% в натуральному вираженні, в той же час за рік продажі на внутрішньому ринку знизилися на 4,1%, що пов'язано зі зниженням рівня споживання цього продукту українським населенням. Фізіологічна норма сиру для людини становить 6,6 кг на рік, а його фактичне споживання в Україні близько 3-3,5 кг. Обсяг виробництва твердих сирів на одного мешканця країни становить 7,1 кг. Тобто виробники сиру розраховують на споживання сиру одного споживача більше, ніж він його фактично купує та споживає [3].

Виходячи з цього можна зробити висновок, що потрібно запускати на ринок нових виробників, які б поставляли нову, якіснішу, більш дешевшу продукцію. Це і є завдання нашого підприємства.

Українські споживачі твердого сиру все більше звертають увагу на склад продукту, зокрема наявність домішок. Про це свідчать результати дослідження, проведеного агенцією AgriSurvey асоціації УКАБ у рамках проекту "Портрет українського споживача: чому я купую сир". Експерти відзначають формування в українському суспільстві нових нематеріальних цінностей, таких як здоров'я.

Нещодавнє опитування українських споживачів твердого сиру показало, що для 51% респондентів склад сиру є одним з найбільш визначальних критеріїв вибору продукту. Ретельно вивчаючи вміст твердих сирів, покупці в першу чергу звертають увагу на наявність барвників і рослинних жирів. Саме ці домішки не викликають довіри в українських споживачів сиру. Вони хочуть купувати "натуральне", навіть за дещо вищою ціною [4].

Цільова аудиторія сирної продукції досить обширна. Серед факторів, що впливають на вибір сиру кінцевим споживачем, слід виділити смакові якості, ціну, виробника, склад, марку, назву, оформлення упаковки. Це люди різного віку та статі. Оскільки сир це не дешевий все ж таки товар то в загальному обсязі кількість споживачів становить приблизно 2/3 від загальної кількості населення України. Наше підприємство поставило за мету змінити цю тенденцію та збільшити споживання українців сирів, які б були більш якісними, відрізнялися вишуканим після смаком та доступними цінами.

Питанням збуту продукції буде приділено особливу увагу. Для того, щоб продукція не залежувалася на складі планується працевлаштувати менеджера по збуту продукції. У його обов'язки входитиме пошук нових клієнтів, робота з базою покупців, контроль відвантаження товару.

Продукція компанії буде реалізовуватися переважно всередині міста, в радіусі не більше 50 км від місця виробництва. Обсяг виробництва не передбачає вихід на більш великі ринки.

У безпосередній близькості до підприємства знаходиться велике місто, з населенням в 268 тис. жителів [5], що значно збільшить можливість для реалізації продукції сироварні.

Похожие статьи




ОЦІНКА РИНКУ ЗБУТУ - Бізнес-план по виробництву твердого сиру

Предыдущая | Следующая