Норма управління - Дослідження та розробка ефективної організаційної структури управління підприємством

Важливим кроком при формуванні організаційної структури управління є визначення кількості та підпорядкованості менеджерів, які керуватимуть сформованими підрозділами. Надто велика кількість підлеглих ускладнює роботу керівника, оскільки вимагає додаткових зусиль для створення ефективної системи контролю і призводить до інформаційного перенавантаження. Якщо ж кількість підлеглих невелика, то це зумовлює зр4остання ієрархічності в управлінні, посилює його централізацію, збільшує витрати на утримання управлінського персоналу. Тому підбір оптимальної кількості керівників і визначення їх ієрархії. Для цього використовують норму управління - допустима кількість виконавців, які підлеглі одному керівникові.

Для її визначення застосовують дослідно-статистичні методи (порівняння зі штатною кількістю персоналу аналогічного підрозділу) і розрахунково-аналітичні (враховують характер робіт, обсяг інформації, об'єм робіт, кількість взаємозв'язків). При визначенні оптимальної кількості підлеглих слід брати до уваги:

    - рівень компетентності керівника та підлеглих; - інтенсивність взаємодії між групами та окремими підлеглими; - межі, в яких керівник виконує роботи не управлінського характеру, і потреби в часі на контакти з іншими людьми й організаційними одиницями; - подібність чи відмінність в діяльності підлеглих; - поширеність стандартизованих процедур у межах організації.

З урахуванням цих чинників розроблено норми керованості: для менеджера вищого рівня - 3-6 осіб; для середньої ланки - 7-15 осіб; для нижчого рівня - 20-25 виконавців. При цьому слід мати на увазі, що іноді конкретна ситуація може перешкоджати дотриманню вказаних норм.

Похожие статьи




Норма управління - Дослідження та розробка ефективної організаційної структури управління підприємством

Предыдущая | Следующая