Проектування організаційної структури управління - Дослідження та розробка ефективної організаційної структури управління підприємством

Елементами організаційної структури є працівники (керівники, спеціалісти, службовці), служби та органи апарату управління. Зв'язки поділяються на горизонтальні та вертикальні. Горизонтальні є дворівневими й мають характер узгодження. найчастіше співвідносяться з певними функціями менеджменту за потреби узгодити цілі чи завдання окремих функціональних відділів. Потреби у вертикальних зв'язках виникає за наявності різних рівнів управління. Це відносини підпорядкованості завдяки яким реалізуються владні повноваження керівників. Повноваження лінійних керівників дають право вирішувати всі питання розвитку керованих ними організацій і підрозділів, а також віддавати розпорядження обов'язкові для виконання іншими членами організації (підрозділу).

Повноваження штабного персоналу обмежується правом планувати, рекомендувати, радити чи допомагати, але не наказувати іншим членам організації виконувати розпорядження. Якщо працівнику управлінського апарату надають право приймати рішення і здійснювати дії, які зазвичай виконують лінійні менеджери, він отримує функціональні повноваження.

Між усіма складовими організаційної структури управління існує взаємозалежність: зміни в одній з них зумовлюють необхідність перегляду інших. Це особливо слід мати на увазі при здійсненні організаційних перетворень, оскільки функціонування організації в умовах мінливого зовнішнього оточення спричиняє постійні зміни в її структурі. Ускладнення структури, впорядкування зв'язків між елементами, зміна їх просторового розташування - все це характеризує організацію, що розвивається.

Зі збільшенням кількості елементів та рівнів в організаційній структурі управління зростає кількість і складність зв'язків у процесі прийняття управлінських рішень. Внаслідок цього процес управління сповільнюється. З огляду на це формування організаційної структури управління має відбуватись з урахуванням функціонального, елементного та організаційних аспектів.

Функціональний аспект полягає у визначенні кола функцій системи і у виокремленні її підсистем (функціональних підрозділів).

Елементний аспект доповнює функціональний і передбачає виділення у системі окремих елементів з чітким визначенням їх функцій. Для цього функції групують за спорідненістю і закріплюють за окремими елементами. За великих масштабів діяльності організації такі відділи поділяють на менші частини для забезпечення кращої керованості ними. При створенні нової фірми виокремлення підрозділів з урахуванням їх функціонального складу не викликає труднощів, але при реструктуризації діючої фірми необхідно зберегти її елементний склад. У цьому випадку функціональний та елементний аналіз повинні мати зустрічний характер: від функцій визначають необхідні елементи, а від наявних елементів їх можливі функції. Результати аналізу зіставляють. Критерієм вибору функції стає економічна доцільність збереження чи ліквідації елементу.

Організаційний аспект формує зв'язки між елементами системи, тобто остаточно визначає її структуру. Ці зв'язки об'єднують елементи в єдине ціле і дають змогу їм взаємодіяти. Отже, створюються передумови для ефективного управління організацією: вирішуються питання щодо ієрархічного підпорядкування і формулюються необхідні вимоги взаємодії однорівневих підрозділів.

Таким підхід до організаційного проектування передбачає дотримання певних правил:

    - первинною є реалізація функціонального аспекту; - якщо при організації елементного аспекту виникають труднощі з підбором елементів певного функціонального призначення, потрібно повернутися до функціонального аналізу; - якщо виникають труднощі при реалізації організаційного аспекту, слід повернутися до елементного, а за потреби - функціонального аналізу.

Отже, проектування організаційної структури управління має на меті раціоналізацію розподілу функцій між складовими частинами організації і формування системи зв'язків для їх ефективної взаємодії. Це вимагає всебічного обгрунтування кількості і складу структурних елементів організації, щоб мінімізувати витрати на їх утримання і водночас забезпечити кваліфіковане здійснення всіх видів управлінської діяльності.

Похожие статьи




Проектування організаційної структури управління - Дослідження та розробка ефективної організаційної структури управління підприємством

Предыдущая | Следующая