Спинномозкові нерви:, Спинний мозок, топографія, форма, будова - Спинномозкові нерви: будова, функції

Спинний мозок, топографія, форма, будова

Спинний мозок, medulla spinalis - розміщується в хребетному каналі. Являє собою трохи сплюснутий попереду назад, циліндричний тяж завдовжки близько 45 см у чоловіків і 41-42 см - у жінок. Маса спинного мозку в дорослої людини дорівнює 26-38 г., а його об'єм - 28- 30 см3. У центрі спинного мозку проходить канал, який продовжується в головний мозок. Починається на рівні І шийного хребця й закінчується на рівні І-ІІ поперекових хребців. Спинний мозок має 2 стовщення: шийне й поперекове, intumescentia: cervicalis; lumbalis (див. Додаток А). Вони утворені скупченням нервових клітин, від яких відходять нерви, що іннервують верхні й нижні кінцівки. Із цих стовщень більше поперекове, але більш диференційоване шийне, що пов'язано з більш складною іннервацією рук.

Спинний мозок закінчується звуженням у вигляді конуса (conus medullaris), від якого відходить кінцева, або термінальна нитка (filum terminale). Вона являє собою атрофовану частину спинного мозку. Кінцева нитка складається з оболонок спинного мозку й прикріплюється до II куприкового хребця. У поперековому відділі вони йдуть паралельно кінцевій нитці і утворюють пучок, який називають кінським хвостом.

Спинний мозок має три оболонки: 1. Зовнішня - тверда (фіброзна) - являє собою блискучу, білуватого кольору оболонку. Складається із щільної фіброзної тканини, з великою кількістю еластичних волокон. Має вигляд широкого довгастого мішка, циліндричної форми, який складається з 2 листків; простір між ними називається епідуральним. 2. Середня - павутинна, тонка, напівпрозора, позбавленна судин сполучнотканинна пластинка, оточуючи спинний мозок, утворює футляр. 3. Внутрішня - м'яка або судинна (утворена пухкою сполучною тканиною, містить велику кількість кровоносних судин).

Між твердою й павутинною оболонками спинного мозку знаходяться простори у вигляді капіляроподібних "щілин" - субдуральний простір. Між м'якою та павутинною оболонками знаходится підпавутинний простір, заповнений спинномозковою рідиною (виконує захисну функцію). Передньою і задньою центральними (серединними) борознами спинний мозок ділиться на праву й ліву симетричні половини. Кожна половина бічними борознами ділиться на три поздовжніх канатики. Задній канатик у шийному відділі ділиться на два пучки: пучок Голля й пучок Бурдаха [13, 18].

Похожие статьи




Спинномозкові нерви:, Спинний мозок, топографія, форма, будова - Спинномозкові нерви: будова, функції

Предыдущая | Следующая