Мохи, лишайники, гриби, Рідкісні в степах дерева, чагарники - Система життєвих форм Г. Висоцького

Мохи, або Мохоподібні -- група вологолюбних наземних, рідше водяних рослин простої будови. Квіток чи насіння не мають. У життєвому циклі фаза гаметофіту переважає над спорофітом. Переважно багаторічні рослини, що характеризуються груповими формами росту (дерновники, куртини, подушки). Відомо понад 18 тис. видів на всій земній кулі.

Мохи поширені майже повсюди, від тропіків і до полярних областей, але нерівномірно. У тропічних регіонах -- переважно в горах. Незначна кількість видів росте в посушливих місцях, наприклад у степах. Деякі види ведуть епіфітний спосіб життя на корі дерев або у воді. Основна ж маса видів зосереджена у вологих місцях північної півкулі, в районах з помірним і холодним кліматом. Помітна роль належить мохоподібним в утворенні рослинного покриву.

Попри приуроченість до вологих місцезростань, мають здатність переносити тривале пересихання. Існують такі види мохів: маршанція мінлива (Marchantia polymorpha), антоцерос польовий (Anthoceros agrestis), Зозулин льон звичайний (Polytrichum commune), тощо.

Лишайники - організми, що з'явилися внаслідок симбіозу грибів із водоростями або ціанобактеріями.

Гриб утворює основу тіла лишайника, а клітини водорості містяться всередині. Водорість здатна до фотосинтезу й постачає грибу поживні речовини, а він захищає її від несприятливих зовнішніх факторів.

Лишайники примітні невибагливістю до умов існування: вони переносять холод, спеку і майже повне висихання, але сильно потерпають від забруднення. Ростуть дуже повільно (часто менше міліметра за рік). Деякі з них живуть настільки довго, що входять до числа найстаріших живих організмів планети. Відомо біля 20 000 видів лишайників. Зокрема відомі такі: лобарія легенева (Lobaria pulmonaria), пармелія борозниста (Parmеlia sulcаta), гіпогімнія вздута (Hypogymnia physodes), тощо.

Гриби -- царство еукаріотичних безхлорофільних гетеротрофних організмів, які живляться переважноосмотрофно, і більшість з яких здатні розмножуватись за допомогою спор (хоча деякі втратили цю можливість і розмножуються вегетативно). Більшість з них протягом всього життя або на певних стадіях розвитку мають міцеліальнубудову, а деякі -- дріжджі -- одноклітинні. Сьогодні описано приблизно 70 тис. видів грибів, проте їх очікуване різноманіття, за оцінками різних авторів, становить від 300 тис. до 1,5 млн видів.

Хоча гриби переважно ростуть в грунтах, вони також поширені в більшості типів біотопів -- морях, континентальних водоймах. Вони розвиваються на різноманітних природних субстратах рослинного та тваринного походження, на штучних матеріалах, створених людиною. Серед грибів відомі сапротрофи, симбіонти та паразити рослин та тварин, зокрема людини. Плодові тіла (спорокарпи) деяких грибів вживають у їжу: білий гриб (Boletus edulis), печериця звичайна, (Agaricus campestris), лисички звичайні (Cantharзllus cibаrius), Сироїжка їстівна (Russula vesca), тощо.

Рідкісні в степах дерева, чагарники

Степ -- біом помірного поясу, для якого характерне майже повсюдне поширення трав'янистої, в основному злакової рослинності на чорноземних і каштанових грунтах.

Існує хибна думка, що в степах дерева не ростуть. Загалом в степних районах поширені сосни: Сосна звичайна (Pinus sylvestris).також поширені зростають такі дерева як верба біла (Sаlix аlba),дуб звичайний (Quйrcus rуbur).

Незначну площу займають чагарникові степи, де поряд з трав'янистими рослинами ростуть такі види чагарників: карагана кущова (Caragana frutex), яка утворює зарості, терен степовий (Prunus spinosa), вишня степова ( Prunus fruticоsa), таволга звіробоєлиста (Spiraea hypericifolia), глід обманливий (Crataegus fallacina), мигдаль низький (Amygdalus nana), різні види шипшини.

Похожие статьи




Мохи, лишайники, гриби, Рідкісні в степах дерева, чагарники - Система життєвих форм Г. Висоцького

Предыдущая | Следующая