Загальна характеристика пат "львівська кондитерська фабрика "Світоч" - Елементи, особливості та механізми визначення маркетингової стратегії ПАТ "Львівська кондитерська фабрика "Світоч""

Світоч (травень -- серпень 1962: Червона троянда) -- кондитерська фабрика у Львові (ПАТ "Львівська кондитерська фабрика "Світоч"), контрольним пакетом акцій якої володіє швейцарська корпорація "Nestlй". Це одне з найстаріших підприємств в кондитерській галузі України, провідний вітчизняний виробник.

10 травня 1962 року з метою концентрації виробництва Львівська РадНарГосп ухвалила рішення, згідно з яким Чортківська кондитерська фабрика, Кондитерська фабрика "Більшовик" та Кондитерська фабрика імені Кірова об'єдналися у виробничу фірму "Червона Троянда". 3 серпня того ж року РадНарГосп перейменувала "Червону Троянду" на "Світоч". В перші роки існування об'єднаного підприємства йшло оновлення технічного устаткування та розширення асортименту продукції. За перші 5 років існування обсяг випущеної продукції зріс на 50%.

У 1967 році, у вигляді експерименту, фірмі дозволили перейти на нову систему планування та економічного стимулювання. З Держбюджету було виділено 2,6 млн рублів, за які було зведено новий 5-поверховий корпус, де у 1969 році відкрилися карамельне та цукерково-шоколадне виробництва.

У 1998 році Nestlй S. A. придбала пакет акцій ЗАТ "Львівська кондитерська фабрика "Світоч", підприємство увійшло до групи компаній світового лідера з виробництва продуктів харчування. Для компанії Nestle S. A. "Світоч" є підприємством стратегічного рівню.

Наприкінці 2009 року на фабриці була введена в експлуатацію нова лінія з виробництва кавових стіків Nescafe. Це ознаменувало перехід "Світоча" на якісно новий рівень: від місцевої кондитерської фабрики до регіонального виробничого центру Nestlй у таких напрямах бізнесу, як кондитерське виробництво та кава.

Станом на 2012 рік загальна сума інвестицій у виробництво склала 235 млн грн. У 2010 році частка Nestle на українському ринку солодощів займала 9%, у 2011 році -- 10%, а в 2012 році -- 11,2%, в 2014 році - 2%.

У 2012 році "Світоч" відновив випуск шоколадно-вафельних цукерок "Гулівер" та запропонував новинки -- вафлі "Артек" у нових смакових варіаціях та шоколадні плитки з горіхами і родзинками.

У 2012 році "Світоч" відсвяткував подвійний ювілей -- 130-річчя заснування виробництва та 50-річчя бренду "Світоч".

Портрет споживача продукції ПАТ "Львівська кондитерська фабрика "Світоч":

    1) вік: продукція компанії орієнтована на населення будь-якої статі. Основні споживачі - молоді люди і населення середнього віку; 2) стать: практично не впливає на споживання продукту. Можливо, останнім часом, у зв'язку з "дієтичним бумом" дівчата і жінки споживають меншу кількість продукту, але істотних коливань немає; 3) географічна ознака: основу споживачів становить міське населення. У сільській місцевості та селах немає необхідності у вживанні даного продукту; 4) за доходом: дозволити продукцію "Світоч" може будь-яка людина незалежно від класу. Так як шоколад не є продуктом першої необхідності, отже, малозабезпечені люди не стануть його купувати першочергово.

У 2015 році на підприємстві середньооблiкова чисельнiсть штатних працiвникiв облiкового складу склала 779 осіб, позаштатних працівників та сумісників - 6 осіб.

До складу підприємства входить ряд спеціалізованих виробництв:

    1) лінія з виробництва вафель; 2) лінія з виробництва шоколадних плиток і цукерок; 3) лінія з виробництва шоколадних мас; 4) лінія з виробництва кави та кавових напоїв.

Компанія "Світоч" виготовляє наступний асортимент продукції та її обсяг виробництва у грошовій формі за 2015 рік (таблиця 1.1):

Таблиця 1.1 - Асортимент продукції ПАТ "ЛКФ "Світоч"

Основний вид продукції

Торгові марки

Обсяг виробництва, тис. грн.

У відсотках до всієї виробленої продукції, %

Борошняні кондитерські вироби

Вафлі "Артек", "Хрум"

337475

14,56

Шоколадні кондитерські вироби

Шоколадні плитки "Світоч"; вагові цукерки "Ромашка", "Грильяж Світоч", "Спарта", "Зоряне сяйво", "Трюфель", "Білий Трюфель", "Пані Желейка", "Легенди Міста"; баточник "Аеро"; коробки цукерок "Палітра Асорті", "Стожари", "Exclusive", "Палітра Десерти"; драже "Сенсація"

615326

26,55

Кава та кавові напої

"Nestle", "Nesquik", "Coffee Mate", "Dolce Gusto"

1365016

58,89

Постачальниками ПАТ "Львівська кондитерська фабрика "Світоч" є завод з виробництва картонної упаковки "Бліц-пак", ЗАТ "Трипільський пакувальний комбінат", Старокостянтинівський молочний завод "Укрпродукт Груп" (молочна сировина, сухе молоко), ТОВ "Імперово фудз" (яєчний порошок), ВАТ "Рубіжанський картонно-тарний комбінат", ВАТ "Укрпластик", National Starch GmbH (Німеччина), ПП Торговий дім "Молочний Доктор", ТОВ "Цукровий Союз".

Основними конкурентами компанії "Світоч" у галузі кондитерських та шоколадних виробів є такі підприємства:

    - "Roshen"; - "АВК"; - "Конті"; - "Житомирські ласощі"; - "Бісквіт-Шоколад"; - "Монделіс-Україна".

Всі фірми володіють високою технологією виробництва, мають висококласне обладнання.

У 2014-му році зазначені вище підприємтсва кондитерської галузі мають наступні частки ринку: "Рошен" (ТМ "Roshen", "Чайка" і "Оленка") частка якого становить 29%, ЗАТ "АВК" (ТМ "Persona", "DOMІOR") - 18%, ЗАТ ВО "КОНТІ" (ТМ" Dolcі") - 16%, "Житомирські ласощі" - 6%, "Бісквіт-Шоколад" - 6% та "Монделіс Україна" - 5%. ПАТ "Львівська кондитерська фабрика "Світоч" займає приблизно 2% у шоколадній галузі (рисунок 1.1, 1.2).

сегментація ринку кондитерських виробів між виробниками, %

Рисунок 1.1 - Сегментація ринку кондитерських виробів між виробниками, %

Структура ринку кондитерських виробів за обсягом виробництва у 2014 році виглядає наступним чином:

обсяг виробництва кондитерських виробів у 2014 році, тонн

Рисунок 1.2 - Обсяг виробництва кондитерських виробів у 2014 році, тонн

Приведемо інформацію про основні засоби ПАТ "Львівська кондитерська фабрика "Світоч" за 2015 рік (таблиця 1.2):

Таблиця 1.2 - Основні засоби за залишковою вартістю за 2015 рік

Найменування основних засобів

Основні засоби, тис. грн.

На початок періоду

На кінець періоду

1. Виробничого призначення:

269101

226857

Будівлі та споруди

57517

54753

Машини та обладнання

208080

169901

Транспортні засоби

0

0

Земельні ділянки

0

0

Інші

3504

2203

2. Невиробничого призначення:

0

0

Будівлі та споруди

0

0

Машини та обладнання

0

0

Транспортні засоби

0

0

Земельні ділянки

0

0

Інвестиційна нерухомість

0

0

Інші

0

0

Усього

269101

226857

Володіння основними засобами здійснюється на правах власності на постiйнiй основі.

Для компанії Нестле-Україна, зокрема Світоч, експорт не є пріоритетним напрямком діяльності. 90% виробництва доводилося на українського споживача. Після скасування країнами ЄС мит на українські товари для експорту відкрилися нові можливості. Певну позитивну роль зіграла і девальвація гривні. В основному, поставки наших товарів здійснюються до країн західної Європи - Іспанії, Великої Британії, Німеччини, Польщі, країн Балтії, Чехії, Словаччини, Голландії і Швейцарії. Крім цього, експорт реалізується в Болгарію, Молдову, Білорусію, Казахстан, Латвію, Литву, Румунію, США, Грузію та Ізраїль.

Динаміка виробництва кондитерських виробів (рисунок 1.3) показує, що впродовж досліджуваного періоду загальний обсяг виробництва шоколаду характеризувався нестабільністю. Так найбільший обсяг виробництва був досягнутий у 2013 році і становив 355 тис. т, а найменший в 2009 - 279. Таке значне скорочення пояснюється зменшенням попиту на шоколад у зв'язку з кризовими явищами та ринковою кон'юнктурою.

обсяг виробництва кондитерської продукції у 2008-2014 рр., тис. тонн

Рисунок 1.3 - Обсяг виробництва кондитерської продукції у 2008-2014 рр., тис. тонн

У 2016 році виробництво кондитерської продукції, зокрема шоколаду, продовжувало падати. Бували місяці, коли відбувалося зростання виробництва. Наприклад, в серпні 2016 року, виробництво шоколаду збільшилася на 9,7% в порівнянні з серпнем 2015 року Всього, в серпні було виготовлено 15,1 тис. тонн. Однак уже в вересні 2016 цифри знову впали. За місяць було вироблено 17 тис. тонн шоколаду, що на 0,4% менше ніж у вересні 2015. За січень-вересень 2016 року було виготовлено 113 тис. тонн шоколадної продукції. Це на 5,7% менше в порівнянні з аналогічним періодом 2015 року.

Серед причин спаду виробництва шоколаду свою роль зіграли:

    - девальвація гривні; - зниження купівельних можливостей населення; - закриття російського ринку; - зростання цін на какао-боби і цукор;

Слід зауважити, що ринок кондитерських виробів, зокрема шоколаду, має певну сезонність. Згідно динаміці помісячного виробництва, обсяги продажів зростають восени (з жовтня) та взимку, та падають влітку (рисунок 1.4).

динаміка помісячного виробництва кондитерських виробів в україні з січня по жовтень у 2011-2012 рр

Рисунок 1.4 - Динаміка помісячного виробництва кондитерських виробів в Україні з січня по жовтень у 2011-2012 рр.

Згідно з рисунком можна побачити, що як виробництво, так і покупка кондитерських виробів споживачами активізується з початком весняного сезону - у березні, і в осінньо-зимовий сезон. Влітку покупка кондитерських виробів зменшується.

Похожие статьи




Загальна характеристика пат "львівська кондитерська фабрика "Світоч" - Елементи, особливості та механізми визначення маркетингової стратегії ПАТ "Львівська кондитерська фабрика "Світоч""

Предыдущая | Следующая