Світ рослин життєво необхідний людині


Протягом тисячоліть багато рослин використовуються в найрізноманітніших сферах господарської діяльності, є незамінними продуктами харчування, цілющими оздоровчими засобами.

Обрядові дії, пов'язані з рослинністю, відігравали важливу роль в календарних святах. Ці обряди мали забезпечити людині здоров'я, зміцнити добробут сім'ї, посилити плодючість землі й худоби, вберегти господарство від нечистої сили. Особливе місце займали рослини - символи у сімейних обрядах. Жодне весілля в Україні не обходилося без барвінку і калини, якими прикрашали коровай та вінок молодої.

Рослинні мотиви та образи широко представлені і в українському фольклорі. Майже в усіх жанрах усної словесності рослина символіка є одним із вадливих виражальних засобів.

Барвінок - вічнозелена трав'яниста рослина, листя якої зберігає зелений колір навіть під снігом. Живучість і витривалість Барвінку, краса його цвіту оспівані в багатьох народних піснях. В українському фольклорі це символ молодості, кохання та шлюбу.

Васильки мають цілющі властивості відомі здавна. На Волині їх використовували як лікувальний засіб при високій температурі, від запою й перепою; з них робили купель для дітей при багатьох хворобах, зокрема жовтяниці. фольклор український барвінок дуб

В народній поезії Васильки є символом святості, чистоти, приязності.

Горох в українському фольклорі є символом сліз : сльози, як горох, котіться ; з ним пов'язували нещастя, біду. Тому в деяких районах хлопці й підлітки, що ходили на Новий рік по хатах, не домішували Горох до хлібних зерен, якими посівали.

Дуб здавна користується в народі глибокою шаною. Ще стародавні слов'яни влаштовували біля лісових велетнів обрядові дійства, приносили жертви богам.

Оспіваний в народних думах та піснях дуб є символом молодого козака.

У весільних приповідках і побажаннях Дуб виступає символом подружнього життя, міцного здоров'я й довголіття молодих.

Осика вважалася нечистим, заклятим деревом, оскільки на ній, за християнською легендою, повісився Іуда. Ця ж легенда пояснювала постійне, навіть у безвітря, тремтіння листя Осики.

Водночас Осика використовувалася як один із найбільш надійних оберегів від відьом, упирів тощо.

Папороть - реліктова трав'яниста рослина, що ніколи не цвіте. Проте за народними повір'ями, в ніч на Івана Купала на коротку мить з'являється вогнена квітка Папороті той, кому вдається зірвати її, отримує чарівну силу, яка дає змогу знаходити заховані скарби, дізнаватися про долю людей, зцілювати хворих, розуміти мову звірів і птахів. Проте не легко заволодіти нею. На мисливця чекають численні випробування, часом небезпечні для життя.

Тополя. В народних піснях з Тополею порівнюється красива, струнка дівчина або заміжня жінка. Рубання Тополі, так само як і калини, символізує заручення та одруження дівчини. Широковідомий казковий мотив обернення дівчини в Тополю використав Т. Г. Шевченко в баладі "Тополя"

Часник відігравав важливу роль як оберег від злих сил, а також у практиці народної медицини. Наділення Часнику чудодійною силою значною мірою було зумовлене цілющими властивостями і своєрідним запахом цієї рослини. Часник вжився для профілактики інфекційних захворювань, вважався добрим дезинфікуючим засобом при хворобах дихальних шляхів.

Здавна Часник використовувався у весільній обрядовості. У день весілля його вплітали у вінок молодої або зав'язували між її волоссям для охорони від усього злого. На Гуцульщині зубок Часнику постійно носили з собою дорослі і молодь, його прив'язували до руки або зашивали в сорочку дитині.

Похожие статьи




Світ рослин життєво необхідний людині

Предыдущая | Следующая