Особливості сучасної англійської поетики - Лінгвостилістичні характеристики сучасної англомовної поезії

Англійський поетика дікінсон лінгвостилістичний

Творчість англійських поетів I половини 20-го століття збагатила світову культуру вцілому і англійську поетику зокрема новими темами, образами, ритмами. Що особливо захоплює у творчості поетів цього часу ? це напружений творчий пошук, переймання проблемами суспільства та прагнення діяти, щось змінити, покращити за допомогою поетичного слова, а також ідейна насиченість, поетичні експерименти та неординарність мислення. Поетична лірична творчість, у порівнянні з прозою та драматургією, викликає численні труднощі при її освоєнні. Для того, щоб сприймати думки та почуття автора, зрозуміти послання та закладений зміст його твору, треба зрозуміти твір, як цілісну та нерозривну єдність форми та змісту [25].

Головні проблеми творчості Томаса Стернза Еліота ? трагізм існування людини, криза духу, породжувана антигуманною цивілізацією. Атмосфера творчості Еліота, художній світ його творів визначаються невірою в суспільний прогрес і етичні сили людей. Ключові образи поезії Еліота ? "безплідна земля" і "порожні люди". Глибокий песимізм взаємодіє у творіннях Еліота з переростаючою в сатиру іронією. Передбачаючи можливість загибелі європейської культури, Еліот шукає і знаходить опору в християнській релігії і вірі, що протистоїть відчаю і бездуховності. Еліот створював деперсоналізовану поезію, в якій немає образу особи, що індивідуалізувалася. Людина в поетичному зображенні художника ? слабка і безпорадна істота. Еліот виступає як супротивник гуманізму [14]. У поезії Еліота присутні мотиви спустошеності і відчаю, всепоглинаючої смерті, вона насичена песимізмом. Творча манера Еліота ? вільне поводження з метрикою, витонченість форми, шифрованість образів. Еліот використовує такий термін ? "об'єктивний корелят". Він означає наступне: поет передає читачу свої емоції не безпосередньо, а опосередковано ? через художній світ твору, його структуру, ритм, звучання; не себе самого, не свою особу висуває поет на перший план, а шукає шляхи, адекватні прийоми і способи, які і пробуджують у читача певні відчуття, відповідну реакцію [1].

Ділан Томас, поет великого дарування, пройшов складний шлях від суб'єктивістських і витончено формалістичних віршів до поетичних творів, що володіють суспільним значенням і написані з більшою простотою і ясністю, ніж твори Т. С.Еліота. Ділан Томас вірив в те, що поезія відображає боротьбу людини, боротьбу, яка веде від мороку до світла. У цьому він бачив значення своєї творчості. Для нього природа - берегиня священної таємниці життя, він прославляє цю таємницю вічного перетворення й відродження. У його поезії відсутній страх смерті, який паралізує Еліота і його послідовників. Сила і своєрідність поезії Томаса в життєствердженні.

Поезія Томаса ? риторична, побудована на помітних контрастах і нарочито барвиста ? не містила аргументування, не апелювала до розуму. Для пізніх творів Еліота характерна філософська всеосяжність [19]. Вірші Томаса мелодійні й насичені пафосом, вони пройняті романтичною тенденцією. У них відсутні суспільні або політичні мотиви в "чистому" вигляді; їх визначали мотиви біологічного буття ? народження, смерті, відтворення і вічного оновлення життя. Форма поезії Ділана Томаса, якою він володів із більшою досконалістю ніж Т. C.Еліот, ? вільне поводження з віршем, різноманітність алітерації, багатство барвистих і звукових ефектів. Томас одним з перших в Англії звернувся до форми "образотворчого" вірша ? вірша, в якому малюнок рядків утворює ту або ту геометричну фігуру. Концентрована образність Ділана Томаса народжується не як наслідок чисто словесного експерименту, а як результат найнапруженіших шукань думки, боротьби відчуттів, як спроба по-новому виразити "вершину людського досвіду" [16].

Серед представників англійської поезії ІІ половини ХХ століття яскраво виділяється творчість Теда Х'юза. Його поезії властивий "екологічний гуманізм" пейзажної та анімалістичної лірики. Поет, на основі свого індивідуального стилю, виділяється серед інших особливостями поетичної зображальності, новими естетичними засобами, розширенням меж поезії (кінематографічні прийоми, панорамність). Провідна тематика поетичної творчості автора: зачаття - народження - смерть. Основні бінарні опозиції поезії: життя і смерті, людина і природа, гармонійність природи та дисгармонійність суспільства. Спостерігається особлива динамічність поетичного хронотопу у творах Теда Х'юза, своєрідність екологічного мислення: міфологізація дійсності, метафізичність уявлень, "екологічна" мораль, тонкий психологізм, алегоричний та символічний плани.

Творчість Внстена Гью Удена (1907--1973) -- одного з найбільших англомовних поетів ХХ століття оцінюється як одна з вершин світової поезії. Відомі його твори: "Куди ж ти, куди?..", "1 вересня 1939 року", "В музеї образотворчого мистецтва", "Популярний життєпис" та інші стали шедеврами світової літератури. Поезії Одена властиві: широта тематичного і жанрово-стильового діапазону, екзистенційна конкретика, присутність глибинних буттєвих проблем, висока поетична майстерність. Його поезію характеризують як інтелектуальну (згадки картини Пітера Брейгеля "Ікар", вільна орієнтація у різних епохах світової культури).

Щодо сучасної англійської поезії, то варто відмітити, що в 2012 році в Лондоні було оприлюднено короткий список "найбільш вимогливої поетичної премії" імені Т. С. Еліота. До десятки найкращих увійшли найбільші англомовні поети з Британії, Шотландії, Ірландії та Австралії: Джон Бернсайд ("Кістка чорного кота"); Керол Енн Даффі ("Бджоли"); Леонтія Флинн ("Вигода і втрата"); Девід Гарсент ("Ніч"); Джон Кінселла ("Лати"); Естер Морган ("Грація"); Дальджіт Награ ("Неймовірна іграшкова машина для поїдання білих Султана Тіппу"); Шон О'Браян ("Листопад"); Бернард О'Доног'ю ("Фермерів хрест"); Еліс Освальд ("Меморіал"). Серед них, Керол Енн Даффі вже була лауреаткою премії Еліота за книгу "Викрадення".

Голова журі, національна поетеса В. Д. Кларке назвала список премії Еліота "бібліотекою найкращих". "Еліот - один із найбільших поетів ХХ століття, і ми не можемо його підвести, -- зазначила вона. -- Нам усім жаль тих книжок, які не ввійшли до короткого списку, однак ми направду відчуваємо, що в тому, що таки ввійшло, є те, що багато говорить про британську сьогочасну поезію" (guardian. co. uk).

Похожие статьи




Особливості сучасної англійської поетики - Лінгвостилістичні характеристики сучасної англомовної поезії

Предыдущая | Следующая