Вступ - Життя та творчість Шуберта

Романтизм приніс в мистецтво не лише нові теми і нових героїв, оновлюються і музичні форми. Людиною, що розсунула рамки музичної культури XIX століття, є австрійський композитор і музикант Франц Шуберт.

Революційні потрясіння і наполеонівські війни в Европе майже не торкнулися пануючого в Австрійській імперії старого порядку. Монархія Габсбургов була багатонаціональною "клаптевою" державою. Тут проживали австрійські німці, чехи, словаки, хорвати, угорці, італійці і інші народи. І хоча австрійські німці складали меншість в імперії, вони управляли всіма народами, приєднані в різні часи шляхом, як династичних браків, так і прямих захоплень. Управління здійснювалося через німецьких чиновників, національна культура цих народів пригнічувалася. Народи, що входили в імперію Габсбургов, прагнули знайти незалежність. Прагнення до національної незалежності виявлялося в численних селянських виступах і хвилюваннях в містах.

Що сидів в цей час на престолі Габсбургов Фердинанд не відрізнявся талантами. Все управління зосередилося в руках канцлера Меттерніха, який свою головну роль бачив в боротьбі з революційними і національними рухами.

Значна частка буржуазії була незадоволена заборонною політикою Габсбургов, що проводилася.

Розквіт творчості Шуберта падає на 20-і роки XIX століття, коли все революційне, передове піддавалося гонінням. Про високі ідеї французької революції - свободу, рівність, братерство - не можна було навіть і згадувати. Людям була надана одна можливість - замкнутися в свої вузькі, сімейні інтереси, розважатися, веселитися. Така вимушена обмеженість була болісна для Шуберта. Тому похмурий настрій його останніх творів можна розглядувати і як віддзеркалення австрійського суспільства того часу.

Але у той час Відень, де жив композитор, був одним з найбільш крупних музичних міст не лише Австрії, але і всієї Европи. Сюди з'їжджалися кращі композитори того часу. На сцені Віденського театру ставилися опери, симфонічні і камерні твори звучали в концертах. Віртуози змагалися в своїй виконавській майстерності. Тут жили і творили всесвітньо відомі Гайдн, Моцарт, Бетховен.

Всі герої Шуберта здатні глибоко відчувати, важко переживають гнітючу атмосферу поліцейського режиму в Австрії. Персонаж одного з шубертовских віршів вимовляє:

Мені тільки біль велика дана

І з кожною годиною сили убувають.

О, хіба і мене не вбивають

Безглузді ці часи?

Похожие статьи




Вступ - Життя та творчість Шуберта

Предыдущая | Следующая