Дитинство. Молодий Бетховен, Боннський період - Людвіг ван Бетховен: життя та творчість

Людвіг ван Бетховен народився 16 грудня[1]. 1770 року у сім'ї придворних музикантів у м. Бонн. Батько, будучи обдарованою людиною (придворний тенорист, викладав вокал, теорію музики та гру на клавесині) -- скоріше шкодив, ніж розвивав здібності хлопчика. Помітивши його талант, батько вирішив зробити з дитини клавісиста-вундеркінда, але одразу ж після перших концертів батько заспокоївся, тому що результати були невтішні.

Знаменитий композитор, органіст, письменник, Крістіан Готліб Нефе, у котрого юний Бетховен навчався з 1779 року, по-справжньому вплинув на художнє формування Бетховена. Нефе познайомив свого учня з великими німецькими композиторами минулого. Глибоке вивчення "Добре темперованого клавіру" Й. С. Баха залишило слід у творчості Бетховена. Його музиці була характерна поліфонія. А ось до фуги композитор звернувся вже в останньому періоді творчості. Саме Нефе познайомив Бетховена з творами Генделя, які теж мали певний вплив на подальшу творчість.

Боннський період

Французькі та італійські комічні опери, які ставились при дворі, німецькі зінгшпілі також займають своє місце у ранній творчості Бетховена. Відголоски театральних вражень юності зустрічаються не тільки у варіаціях на теми арій з комічних опер, а навіть в Бетховенській "Пасторальній симфонії". Ще опери Глюка ("Орфей" та "Альцеста") сильно вплинули на формування особистого стилю Бетховена. Першими творами, які дійшли до слухачів, були: варіації на марш Дреслера c-moll, три сонати для клавесина, з котрих особливо виділяється Друга, f-moll.

Боннський період життя не виділяється високою творчою продуктивністю. Молодий композитор писав досить повільно. За десять років він написав не більше 50 творів. Але, не зважаючи на це, цей період художнього формування був важливим для Бетховена. Він працював у різних жанрах, зумів знайти риси своєї творчої індивідуальності.

Бетховен був висококультурною особистістю, попри те що з 11 років він перестав відвідувати школу. Свій світогляд він розширив тільки завдяки самовихованню. Він вивчив французьку та італійську мови, знав латинь і все життя поважав класичну літературу. Читав грецьких письменників, знав напам'ять багато творів Шекспіра. З дитинства він був добре знайомий із німецькою літературою. Пізніше до числа його захоплень додалася перська поезія, в тому числі філософські вірші Омара Хайяма.

Похожие статьи




Дитинство. Молодий Бетховен, Боннський період - Людвіг ван Бетховен: життя та творчість

Предыдущая | Следующая