Роки війни, Післявоєнний період, Пізня творчість - Арам Хачатурян та його творчість

Настала Велика Вітчизняна війна. У воєнні роки Хачатурян створює пісні "Капітан Гастелло", "Слава нашій Вітчизні", марш для духового оркестру "Героям Вітчизняної війни" та інші. З творів великих жанрів з'являються балет " Гаяне" і друга симфонія.

Прем'єра балету "Гаяне " відбулася в 1942 році в Пермі, куди був евакуйований Ленінградський театр опери та балету імені С. М. Кірова. Вистава пройшла з величезним успіхом.

Сюжет "Гаяне " розвивається драматично напружено. Герої балету - колгоспники і бійці Червоної Армії. Їх щастя невіддільне від благополуччя всього народу. За балет "Гаяне" композитору в 1943 році була присуджена Державна премія СРСР, яку він вніс у фонд Збройних Сил Радянського Союзу. Друга симфонія отримала назву "Симфонії з дзвоном". Вона передає переживання радянських людей у роки війни. У чотирьох частинах симфонії відображені страждання, скорботу за загиблими, спогади про щастя і радості, передчуття прийдешньої перемоги. У 1944 році Хачатурян пише Державний гімн Вірменської РСР. [4, с. 45]

Післявоєнний період

У післявоєнні роки музична діяльність композитора значно розширюється. Починаючи з 1950 року - він професор по класу композиції в Московській консерваторії та Інституті імені Гнесіних.

Хачатурян - педагог головну увагу приділяв розвитку творчої індивідуальності майбутніх композиторів, національної природи їх обдарування. З його класу вийшли такі відомі композитори, як А. Ешпай, Р. Бойко, Е. Оганесян, М. Таривердієв та інші.

У 1950 році почалася диригентська діяльність композитора. перший концерт, де дебютував Хачатурян - диригент, відбувся в Москві в будинку вчених. Під керівництвом автора прозвучали сцени з балету " Гаяне" і фінал скрипкового концерту. Композитор відвідує з концертами багато міст Радянського Союзу. З великим успіхом його виступи проходять і за кордоном. Але твір як і раніше залишається головною метою його життя. З'являється цілий ряд його пісень про дружбу народів, про світ. Багато музики Хачатурян пише для кінофільмів ("Російське питання", " Сталінградська битва", "Володимир Ілліч Ленін", " У них є родина" та інші), для драматичних вистав ( "Лермонтов " Б. Лавреньова, "Макбет " і " Король Лір " В. Шекспіра).

У 1946 році Хачатурян закінчує концерт для віолончелі з оркестром і присвячує його першому виконавцю Святославу Кнушевіцкий, видатному радянському віолончелісту. До 30- річчю жовтня створена "Симфонія - поема" ( симфонія № 3).

Капітальне твір післявоєнного періоду - балет " Спартак", закінчений в 1954 році. Вперше він був поставлений на сцені Ленінградського театру імені С. М. Кірова в 1956 році, а у Великому театрі в Москві - двома роками пізніше. Хачатуряна залучив образ людини, що очолила безприкладну в історії Стародавнього світу повстання рабів. У героїчний опір пригноблених, композитор побачив багато спільного з боротьбою народів за свою незалежність.

Пізня творчість

Протягом 60-70 років складені три концерти - рапсодії ( для скрипки, для віолончелі і для фортепіано - з оркестром ).

Композитор знову повертається до жанрів камерної інструментальної музики: він складає сольні " Сонату - фонтазіі " для віолончелі, " Сонату - монолог " для скрипки і " Сонату - пісню " для альта. З перших же повоєнних років отримала особливий розмах суспільно - музична діяльність Хачатуряна. Спільно з іншими радянськими музикантами композитор побував у багатьох країнах світу. Свої концертні виступу він поєднував з бесідами, доповідями про радянської музичної культурі, що служило ще більшому зміцненню дружніх зв'язків між Радянським Союзом та іншими країнами. Композитору було присвоєно почесне звання народного артиста СРСР. Арам Ілліч Хачатурян помер 1 травня 1978.[2, с. 104-107]

Хачатурян композитор музичний

Похожие статьи




Роки війни, Післявоєнний період, Пізня творчість - Арам Хачатурян та його творчість

Предыдущая | Следующая