Культурне і духовне життя доби "застою" (середина 1960-х - середина 1980-х рр.) - Основні етапи розвитку та здобутки української культури

У 1970 - першій половині 1980-х рр... культура України продовжувалась розвиватись в атмосфері впливу на життя суспільства. Провідним науковим центром в Україні в ці роки була Академія наук УРСР на чолі з Б. Патоном. В Інституті математичної фізики АН УРСР діяла школа математичної фізики на чолі з М. Боголюбовим. Але в розвитку точних наук були і нерозв'язні проблеми, в першу чергу з вини керівництва України, яке обмежувало обмін науковою інформацією.

В українській літературі тих років порушувалися теми революції і Великої Вітчизняної війни. Водночас з'являлися і неординарні твори. Проміж них - романи "Собор" О. Гончара.

Виникли проблеми й у розвитку мистецтва. Були суворо заборонені до постановки п'єси, які викривали недоліки існуючого ладу. Український театр дедалі більше втрачав свою національну особливість. З нього все більше витіснялась українська мова. Лише Львівський театр був українським. Але все ж уславили себе академічні театри імені І. Франка в в Києві, ім... Т. Шевченка у Харкові, ім. М. Заньковецької у Львові. Славу українському театру принесли Д. Гнатюк, А. Соловяненко, Б. Ступка, А. Роговцева, В. Дольський та інші актори і співаки.

В музичному мистецтві в ті роки плідно працювали Г. Майборода, В. Губаренко, І. Шамо, С. Сабодаш та інші. Але стало помітним і зниження інтересу до національної музики...Та все ж традиції береже й до сьогодення Державний заслужений академічний національний хор ім... Г. Верьовки, Державна академічна капела "Думка" та інші. В образотворчому мистецтві того часу занадто багато місця посідали образ Леніна, тема народу - творця. Відомими стали твори М. Божія, М. Дерегуса, В. Касіяна, С. Шипки. Але були й художники - новатори, твори яких просто знищувались (А. Рибачук, В. Мельниченко, І. Гончар).

У 70-х рр... схвалення глядачів здобули фільми вітчизняної кінематографії, як "В бій йдуть тільки "старики" та "Ати - бати йшли солдати" геніального режисера та актора Л. Бикова, "Тривожний місяць вересень" Л. Осики та "Вавилон - ХХ" І. Миколайчука.

Зміни в системі освіти посилили процес русифікації. Діяла інструкція Міністерства освіти УРСР про вивчення української мови учнями за згоди батьків. Зменшилась кількість україномовних шкіл (особливо в східних регіонах).

Ідеологізація та русифікація у 1970-1980-х рр. негативно вплинула на розвиток культури України. Незважаючи на певні успіхи і досягнення, українська культура перебувала у стадії застою, як і все радянське суспільство в цілому.

Похожие статьи




Культурне і духовне життя доби "застою" (середина 1960-х - середина 1980-х рр.) - Основні етапи розвитку та здобутки української культури

Предыдущая | Следующая