Походження музики - Музика як філософська відвертість

Музика мелодія голос філософський

Існує ряд гіпотез про походження музики - міфічного, філософського та наукового характеру. Процес формування музики відобразила антична міфологія. Міфи розповідають про грецьких богів, які й створили Музичне мистецтво, дев'ять Муз, помічниць бога краси і покровителя музики Аполлона, рівних якому у грі на лірі не було. У Стародавній Греції виникла легенда про Пане і прекрасну німфу Сірінг. У ній пояснюється народження багатостовбурної Свисткової флейти (флейти Пана), що зустрічається у багатьох народів світу. Бог Пан, який мав цапиний вигляд, погнавшись за прекрасною німфою, втратив її біля берега річки і вирізав солодкозвучну сопілку з прибережного очерету, яку зазвучав дивним чином. У цей самий очерет була перетворена богами його прекрасна Сирінга. Інший давньогрецький міф розповідає про Орфея, прекрасного співака, він підкорив злих фурій, які пропустили його в царство тіней Аїда. Відомо, що своїм співом і грою на лірі (кіфарі) Орфей міг оживляти каміння та дерева. Музикою і танцем відрізнялися також святкові свити бога Діоніса. У музичній іконографії є чимало діонісійских сцен, де поряд із вином і стравами в його оточенні зображені музиканти, які грають на музичних інструментах.

На основі вивчення музики різних народів світу, відомостей про первинний музичний фольклор племен ведди, кубу, огнеземельців та інших, було висунуто кілька наукових гіпотез походження музики. Одна з них стверджує, що музика як вид мистецтва народилася у зв'язку з танцем на основі ритму. Підтвердженням цієї теорії служать музичні культури Африки, Азії і Латинської Америки, в яких домінуюча роль належить рухам, ритму, ударності, і переважають ударні музичні інструменти.

Інша гіпотеза також віддає першість ритму, який лежав в основі появи музики. Остання сформувалася в результаті трудової діяльності людини, в колективі, під час узгоджених фізичних дій в процесі спільної праці.

Теорія Ч. Дарвіна, яка виходить із природного відбору і виживання, найбільш пристосованих організмів, давала можливість припускати, що музика з'явилася як особлива форма живої природи, як звуко-інтонаційне суперництво в любові самців (хто з них голосистіший, той гарніший).

Широке визнання отримала "лінгвістична" теорія походження музики, в якій розглядаються інтонаційні засади музики, зв'язок її з промовою. Одна думка про витоки музики в емоційній промові висловлювалася Ж.-Ж. Руссо і Г. Спенсером: необхідність висловити торжество або скорботу приводила мову в стан збудження, афекту і мова починала звучати, а пізніше, абстрагуючись, музика промови була перекладена на інструменти. Більш сучасні автори стверджують, що музика могла існувати навіть раніше, ніж мова - у неоформлені мовної артикуляції, що складається з гліссандірующіх підйомів, підвиванням. Необхідність подачі звукових сигналів призвела людину до того, що з немилозвучних, нестійких по висоті звуків голос став фіксувати тон на одній і тій же висоті, потім закріплювати певні інтервали між різними тонами (розрізняти інтервали більш благозвучні, в першу чергу октаву, яка сприймалася як злиття) і повторювати короткі мотиви. Велику роль в осмисленні музичних явищ грала здатність людини транспонувати один і той же мотив, наспів. При цьому засобами для вилучення звучань були як голос, так і музичний інструмент. Ритм, брав участь у процесі інтонування (інтонаційний ритм) і допомагав виділяти найбільш значущі для наспіву тони, розмічав цезури, сприяв формуванню ладів.

Похожие статьи




Походження музики - Музика як філософська відвертість

Предыдущая | Следующая