Музика як соціальна комунікація - Музика як соціальна комунікація

Музика - мистецтво організації музичних звуків, передовсім у часовому (ритм), звуковисотному, тембральному та інших відношеннях. Музичним звуком може бути практично будь-який звук, який має певні акустичні властивості, що відповідають естетиці відповідної епохи та може бути відтвореним при виконанні музики.

Джерелом такого звуку може бути: людський голос, музичні інструменти, електричні генератори тощо. Отже, спочатку - грамотно організований звук, а уже потім - вид мистецтва.

У історичному контексті вона розвивалася невідривно від слухових здібностей людини. В епоху Стародавніх цивілізацій музика, головним чином, розумілася як звукове відображення світу, життя і людини.

Як і іншим видам мистецтва, музиці притаманні різни соціокультурні функції, зокрема:

    ? Гедоністична функція -- обумовлюється здатністю музики приносити слухачам насолоду. ? Експресивна функція -- обумовлюється природною потребою людини в зовнішньому (наприклад, жестикуляційному, мімічному, звуковому) вираженні сильних емоцій та почуттів. ? Комунікативна функція музики базується на знаковому використанні звукових форм. Це дає всі підстави вважати музику особливою мовою. ? Пізнавальна функція -- пов'язана із природним потягом людини до нової інформації, нового досвіду. У процесі розвитку свідомості окремої особи як соціальної істоти зростають стійкі мотиви пізнавальної діяльності. ? Духовно-катарсична функція -- обумовлюється її можливістю викликати могутні емоційні потрясіння, які здійснюють "шляхом співчуття і страху очищення ... пристрастей". ? Магічно-сугестивна функція -- обумовлюється здатності спричиняти музики вводити людину в певний психічний стан. З цією функцією багато вчених пов'язують виникнення музичного мистецтва. Як різновид магічно-сугестивної, розглядають також терапевтичну функцію. ? Суспільно-організаційна функція -- зумовлена фундаментальною суспільною потребою об'єднання людей у цілісні соціальні структури.

Слід зазначити, що у межах самого музичного мистецтва також виокремлюються різні функціональні домінанти. Досвід свідчить про те, що музичні твори не можуть однаково виконувати всі соціокультурні функції. Одні з них здатні до різнобічного, глибинного впливу на свідомість та підсвідомість людини, інші -- мають більш звужений спектр культурних функцій.

З перелічених вище функцій, ми чітко бачимо явні ознаки Соціальної комунікації.

Художню цінність музичного мистецтва (музичних творів, а також музики взагалі), зрештою, зумовлюють особистісні якості діячів музичного мистецтва: композиторів і виконавців, - причому адекватна оцінка цієї цінності по суті залежить від рівня особистісного розвитку слухачів.

Музика є дуже важливим засобом соціальної комунікації.

Музика завжди виражає найважливіші, типові риси ідеології тієї чи іншої соціальної групи, нерідко передає емоційний колорит, темп, ритм епохи в цілому, думки й емоції, або навіть втілює високі загальнолюдські ідеали.

Так, згадаймо, кільки разів у житті ми чули: музика об'єднує. І це є правдою. Історії відомо безліч випадків, коли люди згуртовувались і співали, що відбувалося на тлі тих чи інших подій, нерідко політичних. Або ж коли один музичний колектив об'єднує, на перший погляд зовсім різних, але все ж таки маючих щось спільне, зовсім незнайомих людей.

Суспільно-організаційна функція -- зумовлена фундаментальною суспільною потребою об'єднання людей у цілісні соціальні структури.

Слід зазначити, що у межах самого музичного мистецтва також виокремлюються різні функціональні домінанти. Досвід свідчить про те, що музичні твори не можуть однаково виконувати всі соціокультурні функції. Одні з них здатні до різнобічного, глибинного впливу на свідомість та підсвідомість людини, інші -- мають більш звужений спектр культурних функцій.

Взагалі, музика - поняття інтернаціональне, тобто не так важливо, якою мовою виконується пісня, коли разом збираються люди, бажаючі насолодитись нею.

Адже музика повинна викликати у нас емоції та асоціації. При цьому не можна не враховувати духовні потреби та інтереси, естетичні ідеали слухача. Тому сприйняття музики у кожного з нас може бути суто індивідуальним. Тим не менш, як би там не було, музика, як символічна влада, несе в собі величезну кількість невербальної інформації.

Похожие статьи




Музика як соціальна комунікація - Музика як соціальна комунікація

Предыдущая | Следующая