Функції дозвільної діяльності в життєдіяльності людини - Культурно-дозвіллєва діяльність у постіндустріальному суспільстві

Людина порівняно легко здатний сформулювати цілі і мотиви свого дозвілля, але йому складно говорити про функції дозвілля, тобто про його цілісному призначення і місце в житті.

Дозвілля створює для людини можливості реалізувати потреби та аспекти його внутрішнього розвитку, що неможливо в повній мірі в діловій сфері, в домашньому господарстві, на тлі повсякденних турбот. Тим самим реалізуються компенсаторні функції, оскільки в утилітарних областях практики обмежена свобода дій і вибору. Тут людина далеко не завжди може реалізувати свій творчий потенціал, звернутися до улюблених занять, пережити розважальний ефект, що знімає внутрішнє напруження, і т. п.

Особливо слід виділити виховні та просвітницькі функції дозвілля. На перший погляд може здатися, що вони мають велике значення в основному для дітей і юнацтва. Дійсно, в період соціалізації та індивідуального розвитку особистості дозвілля набуває величезне виховне значення. Разом з тим ці функції залишаються найважливішими і в більш зрілому віці людини. У цей час йому у меншій мірі, але все ж необхідно розширювати кругозір, зберігати соціальні зв'язки, відгукуватися на вимоги часу. У дорослих подібні процеси дослідники називають не вихованням, а вторинної соціалізацією, що по суті теж пов'язане з індивідуальним розвитком. Дозвілля має широкі можливості здійснювати цю вторинну соціалізацію дорослих і літніх людей з найбільшим ефектом.

У повсякденному житті досуговая активність виконує безліч різних функцій рекреаційно-оздоровчого та терапевтичного типу. Без їх реалізації у багатьох людей неминуче формуються стан стресу, підвищений невротизм, психічна неврівноваженість, що переходять в стійкі хвороби.

Крім того, досуговая активність дозволяє особистості усвідомити протилежні вектори свого існування. З одного боку, дозвіллєві заняття створюють можливість міжособистісної взаємодії з багатьма незнайомими людьми (під час свят, масових видовищ, подорожей і т. п.) і тим самим породжують відчуття єднання, загальної зв'язаності людей один з одним. З іншого боку, людина на дозвіллі нерідко прагне залишитися один, відчути заспокійливий ефект самоти, замислитися над тими сторонами свого буття, які в повсякденних турботах не потрапляють у фокус його уваги. Разом з тим, на відпочинку людина без праці зав'язує знайомства, спонтанно і дружньо взаємодіє з різними людьми. Але ця свобода дозволяє глибше зрозуміти особливу значущість близьких людей, усвідомити роль сімейно-родинних відносин.

У цілому досуговая активність здатна виконувати функції оздоровлення психіки, розвитку внутрішнього світу, розширення індивідуальної життєвої середовища. Таким чином, дозвілля інтегрує безліч розрізнених аспектів життя людини в єдине ціле, формуючи в нього уявлення про повноту свого існування. Без дозвілля життя сучасної людини була б не тільки збитковою, вона позбулася б одного зі своїх базових стержнів, стала б труднопереносима. культурний дозвільний художній образ

Похожие статьи




Функції дозвільної діяльності в життєдіяльності людини - Культурно-дозвіллєва діяльність у постіндустріальному суспільстві

Предыдущая | Следующая