Вступ - Конституція П. Орлика 1710 р.- історична пам'ятка України початку ХVIII століття

Конституція - це особливий інститут правової системи держави, якому належить правове верховенство по відношенню до всіх її актів. Це не просто закон, а основний закон країни: закон законів. Конституція оформляє національну систему права, об'єднує діюче законодавство, визначає основи законності і правопорядку в країні. Жодна країна не може бути без конституції.

Конституція України, відповідаючи загальнолюдським конституційним стандартам, втілює в життя конституційні ідеали: здорове екологічне середовище, соціальну захищеність, відповідний рівень життя, право на користування надбанням людства в сфері політики, економіки, культури тощо.

Конституція - явище історичне: вона постійно розвивається і вдосконалюється. Тому і її сутність не може розглядатись як щось застигле та незмінне. Саме тому варто розглянути попередні конституції, які передували сучасній українській конституції 1996 року. Яскравішим "предком" цього правового документу являється перша Конституція П. Орлика 1710 р. Вона заключалась як договір між гетьманом та козацтвом. Містила в собі деякі концепції, що на сьогодні є в конституції України. Дана документація П. Орлика стала першою Конституцією не тільки в Україні, а також і в Європі.

На жаль, дана конституція діяла лише в рамках чотирьох років - з 1710 року по 1714 рік на Правобережжі, але зробила значний внесок в історію України, як першої конституції українського народу.

Мета моєї реферату полягає у зверненні до витоків сучасної конституції, тобто до першої конституції, яка була на території України і забезпечувала нормативно-правові аспекти держави України у XVIII ст.

Завдання:

Ь розповісти про історію конституції П. Орлика 1710 року і про особистість її автора - П. Орлика;

Ь розглянути конституцію П. Орлика як першої законодавчої бази українського народу і її основні положення і про суть кожного із 16 параграфів, які закріплював за собою якісь норми і повинності;

Ь визначити значення цієї конституції як початок державотворення в Україні.

Актуальність даної теми полягає у особливостях даного правового документу, тобто застосування деяких пунктів у сучасній право закріплюючій документації. Наприклад, поділення державного управління на три основні гілки влади - законодавчу, виконавчу та судову (законодавча влада мала належати Раді, членами якої є полковники зі своєю старшиною, сотники, "генеральні радники усіх полків" та "посли від Низового Війська Запорозького"; виконавча - Гетьману, а судова - Генеральному Суду).

Похожие статьи




Вступ - Конституція П. Орлика 1710 р.- історична пам'ятка України початку ХVIII століття

Предыдущая | Следующая