Значення Конституції - Конституція П. Орлика 1710 р.- історична пам'ятка України початку ХVIII століття

Проголосивши Україну незалежною республікою, Конституція Пилипа Орлика стала вищим ступенем тодішньої політичної думки не тільки в Україні, а й взагалі в Європі, оскільки жодна з країн на той час не мала подібних документів.

Конституція значно обмежувала права гетьмана, передбачала створення представницького органу - Генеральної ради. У ній були закладені основи принципу поділу влади на виконавчу і судову гілки, вводилася виборність посад. Такі особливості документа далекоглядно передбачали майбутні напрямки розвитку демократичних держав.

Значення конституції Орлика полягає в її змістовій унікальності як документа на зламі середньовічної та нової форм конституційної творчості. Вона увібрала в себе надбання європейської політично-правової думки та українські демократичні правові традиції.

Історико-правова цінність Конституції Пилипа Орлика полягає не лише в тому, що вона стала "першим конституційним актом в Україні". Конституція реалізувала потребу правової фіксації на найвищому рівні як мінімум трьох основних традицій - "народоправства", договірних відносин влади і народу, встановила тісніший зв'язок із ментальністю та традиціями європейських народів, європейськими й християнськими цінностями, постулатами. Відтак дослідження інтелектуального, прогностичного потенціалу, потенціалу державної та правової традиції Конституції Пилипа Орлика має на меті відтворення наскрізних історико-правових цінностей українського народу, усвідомленого прагнення до поглиблення взаємопорозуміння між людьми і пов'язаної з ним демократизації.

Не менш важливе значення цього унікального документа полягає в тому, що ще 303 роки тому в ньому юридично точно й переконливо було сформульоване невід'ємне історичне право українського народу на власну незалежну державу. Адже преамбула й три перших параграфи Конституції Орлика -- це, по суті, маніфест "мазепинців", борців за українську державну незалежність на початку ХVIII ст.

Зокрема, вони стверджували, що українська нація, яка споконвічно не була залежною від Москви (її історія розглядається крізь призму таких основних постулатів: природне та постійне прагнення до створення власної державності; православна віра як державна релігія; вічність і недоторканність установлених кордонів; необхідність установлення дружніх і союзних відносин зі Швецією й Кримським ханством), була, є й буде складовою частиною європейської християнської цивілізації.

Унікальність Конституції Пилипа Орлика, насамперед, - у її формальному відображенні історико-правового процесу в Україні поч. ХVІІІ ст. Український народ в умовах комплексної дії економічних, соціальних, культурних, геополітичних чинників підійшов до потреби переходу від традиційного українського суспільства, яке грунтувалося на ототожненні владних відносин і відносин власності, корпоративності й заздалегідь визначеного статусу членів суспільства, до прогресивнішої демократичної системи.

Значення Конституції Пилипа Орлика полягає в її змістовій унікальності як документа на зламі середньовічної та нової форм конституційної творчості. Вона увібрала в себе надбання європейської політико-правової думки та українські демократичні правові традиції.

Величезне значення для розуміння історичного розвитку української державності мала спроба встановлення в Україні конституційного устрою. Вона була логічним завершенням тривалої еволюції політико-правової думки в тогочасному русько-українському суспільстві. Конституція 1710 р. - визначний український народно-політичний документ, у якому знайшли яскраве відображення тогочасні ідеали української нації. Автори Конституції, П. Орлик та козацька старшина, прагнули зв'язати у єдине ціле уривки своєї минувшини та окреслити модель такого суспільства, яке вмістило б головні здобутки нації. Висловлені ідеї є наслідком майже тисячоліття політичного розвитку України, свідченням високого рівня самосвідомості нації, рівня її політичної культури та творчого потенціалу. Конституція постала як ідея української держави - Гетьманщини і водночас як удосконалення тогочасного розуміння суті держави. Вона відображала не лише спробу правової організації державної та правової традиції українського народу, а й зміни владних відносин. Звісно, були недоліки, але загальна концепція справляла враження про конституцію як документу, який міг утвердити могутню державу [13].

Похожие статьи




Значення Конституції - Конституція П. Орлика 1710 р.- історична пам'ятка України початку ХVIII століття

Предыдущая | Следующая