Висновок - Конституція П. Орлика 1710 р.- історична пам'ятка України початку ХVIII століття

Дана конституція мала вагоме місце в історії, яке полягало в тому, щоб довести, що Україна може існувати як окрема суверенна і незалежна держава, яка уже матиме свій політичний, економічний, суспільний устрій, затверджений у основних положеннях правових документів. На той час вона також стала значним кроком, адже обмежувала владу гетьмана, що було на той час не притаманними владі XVIII ст. і сприяло демократизації в Україні. Її начальною точкою була теза про незалежність України обох боків Дніпра від чужого панування. На чолі тої незалежної, української держави, мав стати гетьман, залежнений від Генеральної Ради, зложеної з генеральної старшини, полковників і військових депутатів. Тричі в рік мав радити сейм, зложений з полкової й сотенної старшини а послів і представників запорізького війська. Позатим Орликова конституція передбачала цілу низу реформ у ділянці верховної й виконавчої влади та в межах громадського устрою, прав та обов'язків козацької, міщанської та селянської суспільності. Взагалі вся конституція була пройнята широким демократизмом, що відбивав дуже різко на тлі політично-громадських умов життя тогочасної, східної Європи. На жаль, як і гетьманство Орлика, була його конституція паперова, теоретична. Війти в життя не довелося їй так само, які Орликові не вдалося справді засісти на гетьманському столі. Її вартість для історії чисто моральної натури - вона є тільки не реалізованим етапом розвитку української політичної думки. Можна сказати, що документ узагальнив увесь попередній історичний досвід функціонування української державності та намітив шляхи гармонізації інтересів різних соціальних верств тогочасної козацької України, маючи на меті консолідувати їх задля досягнення величних завдань звільнення Вітчизни віл іноземною поневолення та розбудови міцної держави.

Однак, конституція ж Пилипа Орлика стало першою у світі писаної конституцією, яка на 77 років випередила конституцію США і на 81 рік конституцію Франції. Набагато пізніше з'явилися конституції у Польщі та Іспанії.

У 1991 році доля знов дала українській нації ще один шанс стати на ноги і 28 червня 1996 року була затверджена конституція, яка діє й донині. І так само як і конституція Орлика 1710 року, так і конституція 1996 року сприятиме подальшим подіям, які у майбутньому, сподіваюсь, будуть на благо молодої держава Україна.

Похожие статьи




Висновок - Конституція П. Орлика 1710 р.- історична пам'ятка України початку ХVIII століття

Предыдущая | Следующая