Грошово-банківська система Грузії - Географічне положення та економічний розвиток Грузії

Національний Банк є центральним банком і його статус визначається відповідно до Конституції. Основною метою Національного Банку стабільності цін. першого центрального банку в Грузії була створена в 1919 році. Поточної форми у вигляді незалежного Центрального банку, з 1991 року там.

Національний банк Грузії, Конституція, і її діяльність не залежить від виконавчої та законодавчої гілок влади не мають права втручатися в його діяльність. Національний банк, центральний банк країни має право - і обов'язків, правил і гарантувати незалежність "Національного банку " органічний закон.

На початок квітня 2013 року банківський сектор Грузії був представлений 20 банківськими установами, в тому числі 15 банками з іноземним капіталом та 3 філіями банків-нерезидентів.

Характерними ознаками банківської системи Грузії є:

    - домінування банків з іноземним капіталом (частка іноземного капіталу в загальному статутному фонді складає 74,3%); - незначна кількість банківських установ та концентрація активів (частка ТОП-5 банків за активами станом на 01.04.2013 дорівнювала 80,4 %); - обмежена ємність внутрішнього ринку, що посилює чутливість економіки та фінансової системи до зовнішніх чинників.

Нестабільність, що спостерігалась на міжнародних фінансових ринках протягом останніх років, мала певний вплив на банківську систему Грузії, проте основні показники розвитку банків протягом 2012 року продовжували зростати. У 2012 році нормативний капітал банківської системи збільшився на 7,5% (до 2,5 млрд. ларі), зростання капіталу І рівня за відповідний період становило майже 30%, а його частка у нормативному капіталі банківської системи збільшилась з 66% до 79%. Показники адекватності капіталу залишаються на досить високому рівні (понад 17%), що забезпечує достатні можливості для розвитку банківського сектору за умови наявності платоспроможного попиту. Частка неробочих кредитів не перевищує 5% кредитного портфеля банківської системи, а їх відношення (за вирахуванням сформованих резервів) до капіталу банківського сектору на початок 2013 року склало 5,6% (роком раніше - 4,6%). Банківський сектор підтримує досить високий рівень високоліквідних активів (за класифікацією МВФ), частка яких у загальних активах станом на 01.01.2013 р. становила 27,3% (покривають майже 45% короткострокових зобов'язань на відповідну дату). Система підтримує досить стабільний рівень відсоткових ставок за депозитами та має консервативну структуру доходів (частка торгового доходу становить близько 10%). Частка валютної складової в структурі кредитів та зобов'язань є стабільно високою, що підвищує чутливість банківського сектору країни до валютного і кредитного ризиків, а також ризику ліквідності у разі неконтрольованої девальвації національної грошової одиниці.

Основними складовими ресурсної бази є капітал, кошти резидентів, залучені на поточні і депозитні рахунки, а також запозичення.

Загальні зобов'язання банківської системи у 2012 році зросли на 13%, та станом на 01.01.2013 р. їх обсяг склав 11,96 млрд. ларі. Зростання зобов'язань відбулось передусім за рахунок залучення коштів підприємств та населення, а також здійснення запозичень. В І кварталі відбулось 15% скорочення обсягу запозичень, що загалом призвело до зниження зобовязань банківського сектору на 3,1%.

У 2012 році балансовий капітал банківської системи збільшився на 14%, та станом на 01.01.2013 р. становив 2,39 млрд. ларі (1,44 млрд. дол. США за офіційним курсом). Впродовж І кварталу 2013 року обсяг балансового капіталу збільшився на 5,6%, а його частка у пасивах банківської системи зросла до 17,9%. Зростання капіталу впродовж аналізованого періоду було наслідком капіталізації прибутку, а також збільшення статутного капіталу окремих банків. Динаміка основних показників капіталізації банківської системи відображена на діаграмах нижче.

Загалом якість капіталу банківського сектору країни є достатньою, а його обсяг перевищує неробочі кредити більше, ніж в 3 рази.

Середньомісячні відсоткові ставки за коштами на вимогу в іноземній валюті за період з початку 2012 року - І квартал 2013 року коливались в діапазоні від 4,7% до 7,2% річних. Вартість відповідних ресурсів в національній валюті для банків є суттєво вищою: діапазон коливань становить від 6,1% до 12,2%. Середня вартість строкових депозитів коливалась в межах 10,5-12% для вкладів в національній валюті та 8,2-8,8% для вкладів в іноземній валюті.

За період з початку 2012 року - І квартал 2013 року середньомісячні відсоткові ставки за коштами підприємств на вимогу в іноземній валюті коливались в діапазоні від 3,4% до 4,3% річних. Вартість відповідних ресурсів в національній валюті для банків є суттєво вищою: діапазон коливань становить від 6,4% до 12,2%; середня вартість залучених строкових депозитів коливалась в межах 7,1- 10,9% для національної валюти та 5,6-8,2% для вкладів в іноземній валюті.

Основною складовою активів є кредитний портфель, що є помірно диверсифікованим за секторами економіки, термінами та валютами. Майже ѕ кредитів, наданих не фінансовому сектору, є довгостроковими. В структурі портфеля значною є частка валютної складової (понад 50%), що є типовим для банківської системи з домінуючою роллю іноземного капіталу. Варто зазначити, що впродовж останніх років банківські установи країни досить активно кредитували підприємства торгівлі (51% від загального обсягу нових валютних кредитів підприємствам у 2012 році та 58% - у І кварталі 2013 року) та промисловості (23% і 20% відповідно). Обсяг фінансування компаній інших галузей економіки, у т. ч. АПК, транспортної і будівельної галузей, є досить невеликим. Попит на кредити в національній валюті залишається обмеженим з боку реального сектору, що пов'язано з вищою вартістю таких ресурсів за відносно стабільного курсу національної грошової одиниці. Так, впродовж 2012 року обсяг нових кредитів в національній валюті, наданих компаніям реального сектору економіки, становив 2,33 млрд. ларі (що складає 64% від обсягу валютних кредитів, наданих у зазначеному періоді). Найбільше кредитів в національній валюті надано підприємствам торгівлі (37% в 2012 році та 41% за І квартал 2013 року) і промисловості (по 35%).

У 2012 році чисті активи банківської системи зросли на 13,2% - до 14,4 млрд. ларі. Зростання відбулось переважно за рахунок збільшення кредитування населення та підприємств, а також зростання обсягу готівки та залишків на коррахунках. Впродовж І кварталу 2013 року спостерігалось несуттєве скорочення активів (передусім за рахунок їх високоліквідної складової).

За даними НБГ, банківські установи у 2012 році отримали прибуток в розмірі 134,2 млн. ларі. Загальні доходи установ в цьому періоді перевищили 2 млрд. ларі. За результатами першого кварталу поточного року прибуток та доходи банківського сектору становили 65,3 млн. ларі і 529,2 млн. ларі відповідно. Загалом система працює досить рентабельно, що пояснюється наявністю дешевої ресурсної бази у більшості банківських установ країни (фондування від материнських структур) за збереження високої дохідності за кредитними операціями. Значення показників ROA та ROE у 2012 році становили 1% і 5,8% відповідно. За перший квартал поточного року ці показники (приведені до річних) склали 1,8% та 10,5% ввідповідно.

Похожие статьи




Грошово-банківська система Грузії - Географічне положення та економічний розвиток Грузії

Предыдущая | Следующая