Фізико-географічне положення - Економіка і географія Південно-Африканської Республіки

Південно-Африканська Республіка (ПАР) розташована на південь від 22° ю. ш., у тропічних і субтропічних широтах Південної півкулі. Територія ЮАР складає 4,2% площі континенту (1 223 410 кв. км). На заході країна омивається водами Атлантичного, а на півдні і сході -- Індійського океану. Берегова лінія составляет2798 км. Найвища точка ПАР - гора Нджесути (Njesuthi) - 3408 м

Таке розташування країни зумовлює наявність різних природних ландшафтів. По влаштуванню вона нагадує гігантський амфітеатр. Найбільш високі ряди його утворені на сході і півдні уступом Драконових і Капських гір. На північ поверхня знижується ступенями - плато до великої арені - Калахарі і долині річки Лімпопо.

Для рельєфу ПАР характерно переважання високопіднятих рівнинних плато, близько половини території має висоту від 1000 до 1600 м, понад ѕ розташоване вище 600 м над рівнем моря, лише вузька смуга прибережних низовин на заході, півдні і сході має висоту до 500 м. В загальних рисах рельєф визначають внутрішні піднесені плато і прибережні рівнини Атлантичного і Індійського океанів.

Майже вся ПАР розташована в межах південної окраїни Африканської платформи, фундамент якої складається з складок докембрійських порід (метаморфічні сланці, гнейси та ін) і уламкових порід, пронизаних і метаморфізованних інтрузіями так званих давніх гранітів. У прибережних районах країни породи підстави часто виходять на поверхню, в центральних районах вони покриті потужною товщею більш молодих порід.

На північ від середньої течії р. Помаранчевої, в межах південної окраїни великого прогину Африканської платформи, знаходяться рівнини Калахарі (800-900 м), прикриті потужним плащем кайнозойських пісків і пісковиків.

В даний час майже повсюдно поверхню Калахарі зайнята трав'янистою рослинністю і чагарниками; типовий пустельний ландшафт можна зустріти тільки в найбільш посушливій південно-західній частині, уздовж кордону з Намібією.

Різкий контраст являє Західне узбережжя. На північ, за річкою Улифантс, починається пустеля Наміб. На узбережжі трохи заток і зручних бухт, воно мало відрізняється порізаною, як б вирівняною береговою лінією. Берег, складений в основному Шиферними сланцями і кварцитами, має скелястий характер, підносячись на 7-20 м над рівнем моря. Його суворий, неприступний вигляд довгий час відлякував європейських мореплавців.

Берегова лінія на південно-заході і півдні ПАР до мису Ресіфе більш порізана. Ряд зручних природних заток і бухт південного узбережжя були оцінені ще середньовічними мореплавцями. Це бухти Салданья (з портом того ж назви), Їдальня (з портом Кейптаун), Фолс-Бей (з портом Саймонс-Таун), Мосселбай і затоку Алгоа. Вузький, скелястий мис Голковий перед бухтою Мосселбай - найпівденніша точка Африки. На сході, в мілководній бухті Наталь, розташований один з найбільших портів материка - Дурбан. Північніше його тягнеться низовинний акумулятивний берег.[2]

Похожие статьи




Фізико-географічне положення - Економіка і географія Південно-Африканської Республіки

Предыдущая | Следующая