Сезонні ефекти, Фотоматеріали прикладів саван в різних куточках світу, Екологічні проблеми саван - Савани

Під час літніх дощових сезонів в савані ростуть густі та пишні луки. Багато хто з жителів биома плодяться в цей час, оскільки, молоко матері залежить від розмаїття трав. Під час сухого сезону багато тварини мігрують, а інші, продовжують харчуватися травами в савані, і, в свою чергу, їх поїдають м'ясоїдні тварини. Рослини савани, з глибоким корінням, вогнестійкої корою і системами для проведення води під час тривалих посушливих періодів, спеціально пристосовані, щоб виживати під час посушливого сезону.

Грунти саван сильно залежать від того, наскільки тривалим є сезон дощів. Типовими для саван є червоно-бурі грунти. Вони утворюються там, де сезон дощів триває менше 6-ти місяців. Ближче до екваторіальними лісами дощі ллють протягом 7-9 місяців, і тут переважають червоні фералітні грунти. На землях наближених до пустель і напівпустель, сезон дощів може триває всього 2-3 місяці, і тут утворюються малопродуктивні грунту з тонким шаром перегною.

Фотоматеріали прикладів саван в різних куточках світу

Тропічна савана в Австралії

Савана в Венесуелі

Савана в Бразилії

Савана в Танзанії

Екологічні проблеми саван

Стихійні природні явища (землетруси, засухи, повені, урагани тощо) можуть завдавати величезної шкоди населенню. При пануванні тропічного пустельного клімату на великих просторах вічною бідою Африки є засуха - тривалий бездощовий період, що призводить до висихання грунтів і загибелі рослинності в тому числі на території саван. Засухи завжди супроводжуються неврожаєм. Від нестачі кормів і питної води гине худоба і дикі тварини, від спраги і голоду вмирають люди. Районом частих і тривалих засух є зона Сахель (у перекладі з арабської означає берег, край, тобто край пустелі), розташована на південь від Сахари. Вона тягнеться широкою смугою з заходу на схід через усю Північну Африку.

Небезпечним явищем є ураганний гарячий сухий вітер, що дме в пустелі влітку. Араби називають його "дихання смерті". Коли він дме, температура повітря підвищується до +50 0С, а відносна вологість знижується іноді до 0%. За таких умов різко збільшується випаровування з організму. У людини починається сильний головний біль і може настати смерть. Нерідко ураганний вітер супроводжується піщаними смерчами і пиловими бурями. Вони зазвичай тривають недовго (до 20 хв.), але мають велику силу і за короткий час переносять величезні маси піску, засипаючи поля, будинки, а іноді й великі поселення. Деякі країни Африки потерпають від повеней. Своєрідним стихійним лихом є нашестя сарани, яка за кілька годин може знищити увесь урожай полів і плантацій.

Ще сто років тому Африку уявляли материком незайманої природи. Проте вже й тоді природа була значно змінена господарською діяльністю людини. На початку ж ХХІ ст. екологічні проблеми, які зароджувалися в часи грабіжницьких походів європейських колонізаторів, загострилися.

Екваторіальні вічнозелені ліси віками вирубувалися задля цінної деревини. Вони також викорчовувалися і випалювалися під поля і пасовища.

Випалювання рослин при підсічно-вогняному землеробстві призводить до порушення природного рослинного покриву і погіршення грунту. Швидке його виснаженнязмушувало вже через 2-3 роки залишати оброблювані землі і розкорчовувати нові ділянки. Нині майже 70% лісів Африки знищені, а їх залишки продовжують швидко зникати. На місці лісів виникли плантації какао, олійної пальми, бананів, арахісу. Зведення лісів призводить до багатьох негативних наслідків: збільшення кількості повеней, посилення засух, виникнення зсувів грунту, зменшення родючості грунтів. Відтворення ж лісів відбувається дуже повільно.

Значно змінена і природа саван. Величезні площі там розорані, зайнятті пасовищами.

Через надмірне випасання великої рогатої худоби, овець і верблюдів, вирубування дерев і чагарників савани все більше й більше перетворюються на пустелі. Особливо негативні наслідки такого використання земель на півночі, де савана переходить у пустелі.

Розширення пустельних площ називається спустеленням. Аерокосмічні знімки, зроблені зі штучних супутників Землі, переконливо засвідчили, що тільки за останні півстоліття Сахара просунулася на південь на 200 км і збільшила свою площу на тисячі квадратних кілометрів. Як же можна запобігти наступу пустелі? На межі з пустелями насаджують лісозахисні смуги, обмежують випасання худоби на територіях з розрідженим рослинним покривом, здійснюють обводнення посушливих районів.

Великі зміни природних комплексів відбулися внаслідок видобування корисних копалин.

Із зміною природного середовища пов'язана ще одна проблема - зникнення багатьох видів рослин і тварин. Так, на острові Мадагаскар, де майже повністю знищено природні ліси, половина видів тварин і рослин уже зникла або перебуває під загрозою зникнення. А це стосується ендеміків, тобто видів, яких немає більше ніде на Землі.

З часів колонізації материка тварини масового знищувалися під час полювання, що проводилося задля слонової кістки, рогів носорога, крокодилячої шкіри, шкір хижаків, страусових пер. Повністю були знищені білохвостий гну, зебра квагга, яка мала смужки тільки на шиї і морді, що водилися у Південній Африці. Кількістьінших тварин (слонів, носорогів, горил) значно скоротилася.

Тривале колоніальне минуле та нераціональне використання природних ресурсів призвели до серйозного порушення рівноваги між компонентами природних комплексів. Тому в багатьох країнах Африки гостро постали проблеми охорони природи.

Похожие статьи




Сезонні ефекти, Фотоматеріали прикладів саван в різних куточках світу, Екологічні проблеми саван - Савани

Предыдущая | Следующая