ТЕОРЕТИЧНІ ТА МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ, Показники, які характеризують відтворення населення - Географічні особливості відтворення населення світу

Показники, які характеризують відтворення населення

Протягом історії людства відтворення населення зазнало великих кількісних і якісних змін, які не були плавними і поступовими. Вони мали стрибкоподібний характер. Якісні та кількісні зміни пов'язані з найбільшими соціально-економічними переворотами. Розвиток промислового виробництва, зміна соціального статусу жінки, зміна особистої і соціальної психології по відношенню до дітей привели до еволюції народжуваності.

Населення ? головний об'єкт дослідження - розглядається як історично сформоване, конкретне співтовариство людей, що проживають в даний момент часу на даній території. Чисельність населення постійно змінюється, але в межах тієї чи іншої країни зберігається стабільність цих змін.

Природній рух населення - це зміна чисельності та складу населення внаслідок народжуваності й смертності без урахування механічного переміщення. Відтворення населення - це процес зміни поколінь в результаті природного руху (приросту) населення. Для характеристики цього процесу використовується безліч демографічних показників, в тому числі коефіцієнти народжуваності, смертності (число народжених або померлих за рік на 1 тисячу жителів) і природного приросту населення (різниця між двома попередніми показниками). Їх значення виражаються в проміле, тобто в тисячних частках (1 проміле - це 1/1000 частка, а 1 відсоток - це 1/100 частка чого-небудь).

Народжуваність - процес дітонародження в сукупності людей, складових покоління або в сукупності поколінь - населенні, взаємодіє зі смертністю, утворює відтворення населення.

сумарний коефіцієнт народжуваності

Рис. 1.1. Сумарний коефіцієнт народжуваності

Смертність - масовий процес вимирання покоління, що складається з безлічі одиничних смертей, що наступають у різному віці і визначають у своїй сукупності порядок вимирання реального або гіпотетичного покоління.

Основні предмети вивчення - чисельність, склад і відтворення населення, його якість і фактори, що їх визначають. В демографії ці поняття визначаються в такий спосіб:

Статевий склад населення - це співвідношення груп населення за статтю, віком, сімейним станом, репродуктивної поведінки (народження дітей) та іншими ознаками, що впливає на відтворення нових поколінь;

Вченими доведено, що відтворення населення визначається як зміна чисельності та складу населення під впливом природного і механічного руху населення.

В свою чергу, природний рух (відтворення) - це процес безперервної зміни поколінь людей в результаті їх народжуваності і смертності, як було вже вище зазначено.

Механічний рух (відтворення) - це процес переселень, переміщень людей, тобто їх міграції між країнами і регіонами. Поєднання природного і механічного руху населення визначає чисельність населення і його динаміку - збільшення або скорочення чисельності людей, їх склад.

Якість населення - це сукупність характеристик населення, що склалися під впливом природних і суспільних умов, в яких воно проживає і які впливають на його відтворення. Це національний і трудовий склад населення, його освітній і професійний рівень, багатство і бідність, здоров'я і генофонд тощо.

Фактори відтворення - це сукупність причин і умов, що впливають на зміни чисельності, складу, відтворення населення. Зміна людських поколінь в процесі народжуваності і смертності - це природно обумовлений процес. Однак параметри цього процесу - рівні народжуваності і смертності - визначаються суспільними чинниками - економічними умовами, національними традиціями, соціальними цінностями, релігійними установками та іншими.

Діючи разом, ці фактори формують демографічну поведінку людей - їх масові переваги по створенню сім'ї, віком вступу в шлюб, числу дітей в сім'ї та інші, що визначають параметри відтворення та складу населення.

Тому демографія тісно взаємодіє з іншими науками, які вивчають суспільні умови життя людей, і встановлює закономірності в зв'язках між умовами життя населення і демографічними процесами.

Отже, виявлення закономірностей відтворення і складу населення в різних соціально-економічних умовах і становить основну наукову мету демографії.

Знання цих закономірностей дозволяє розробляти демографічні прогнози для різних країн і районів, намічати основні напрямки соціально-економічного розвитку, розробляти цілеспрямовану демографічну політику щодо оптимізації відтворення населення. Розробка демографічних прогнозів і наукових основ демографічної політики визначає практичну задачу й значимість демографічної науки.

Похожие статьи




ТЕОРЕТИЧНІ ТА МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ДОСЛІДЖЕННЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ, Показники, які характеризують відтворення населення - Географічні особливості відтворення населення світу

Предыдущая | Следующая