Водокористування для потреб водного транспорту - Сучасний стан водогосподарського комплексу України

Річки, озера, водосховища, канали, інші водойми, а також внутрішні морські води та територіальне море є внутрішніми водними шляхами загального користування, за винятком випадків, коли відповідно до законодавства України їх використання з цією метою повністю чи частково заборонено.

Перелік внутрішніх водних шляхів, віднесених до категорії судноплавних, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Всі судна та інші плавучі засоби мають бути обладнані ємкостями для збирання лляльних та інших забруднених вод, які повинні систематично передаватися на спеціальні очисні споруди для очищення та знезараження Водний кодекс України, ст.67, гл.13.

Користування водними об'єктами для плавання на маломірних суднах (веслових, моторних човнах) дозволяється з дотриманням правил, що встановлюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з Українською державною інспекцією Регістру і безпеки судноплавства.

Річковий транспорт експлуатує понад 5 тис. км судноплавних шляхів. Його питома вага у вантажообороті транспорту України становить 1.3%, у пасажиро обороті - 0,5%. У структурі перевезень переважають мінерально-будівельні матеріали, кам'яне вугілля, кокс, залізна руда. У перевезеннях вантажів та пасажирів провідне місце належить Дніпровському басейну (близько половини шляхів). Важливе значення, особливо для міжнародних економічних зв'язків, має судноплавство по Дунаю. Судноплавство здійснюється також по річках Південний Буг, Дністер, Сіверський Донець, Сула, Псло, Самара, Тетерів, Рось, Інгулець, Інгул, Горинь, Тиса. Найбільші річкові порти: Київ, Черкаси, Кременчук, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Каховка, Херсон, Ізмаїл, Рені, Білгород-Дністровський, Усть-Дунайськ.

Моря, що омивають територію України, звісно, можна розглядати як альтернативне джерело водних ресурсів, але оскільки ці води вимагають опріснення, а отже, значних витрат засобів і енергії, у найближчі роки використання їх малоймовірне. Велике значення Чорного й Азовського морів, довжина берегової смуги яких майже 2 тис. км, полягає в тому, що вони дають вихід Україні через протоки Босфор і Дарданелли і Середземне море у Світовий океан.

Морський транспорт країни має важливе значення перш за все для зовнішньоекономічних зв'язків. Його частка у вантажообороті транспорту становить 24%. Судноплавство на Чорному та Азовському морях розвивається завдяки цілому ряду економічних факторів. У нашому морському транспорті є усі види морських перевезень. Найважливіші порти України: Одеса, Миколаїв, Іллічівськ, Південний Херсон, Маріуполь, Керч, Феодосія, Ізмаїл, Бердянськ, Генічеськ, Севастополь. Основні вантажі морських портів: кам'яне вугілля, руди, хліб, сіль, фрукти, цукор, чай, тютюн, нафта, метал, риба, будматеріали, обладнання, добрива, тощо.

Похожие статьи




Водокористування для потреб водного транспорту - Сучасний стан водогосподарського комплексу України

Предыдущая | Следующая