Вступ - Відтворення основного капіталу та сучасні проблеми інвестування

Економічний інвестування фінансовий амортизація

До третього тисячоліття Україна ввійшла з низкою проблем, які значно загострилися в роки незалежності. Зокрема, змінилися джерела і механізм відтворення основного капіталу, функціонування якого не відповідає ринковим інструментам і важелям. Внаслідок цього знижується ефективність відтворювальних процесів в суспільстві в цілому.

Розгляд теоретичних і методологічних проблем відтворення основного капіталу у трансформаційний період дозволяє найповніше охарактеризувати особливості перетворень та фактори виходу з кризових спадів виробництва.

Принципова основа сучасного економічного розвитку України полягає в інтенсифікації фаз відтворення та в активізації інноваційної діяльності. Тому важливим є дослідження закономірностей відтворення та шляхів ефективного використання основного капіталу в складних обставинах переходу до ринку, який відзначається рядом специфічних рис через дію багатьох об'єктивних і суб'єктивних факторів.

Помилки, допущені за умов незалежності, спричинили посилення негативних тенденцій у процесах інвестиційного забезпечення відтворення основного капіталу у вітчизняній економіці. Спрацювання основних фондів досягло критичної позначки 50%, половина промислового устаткування вичерпала свій ресурс і має вік у 20 і більше років. Майже не відчувається вплив інновацій на технологічний розвиток економіки і промисловості.

Головні проблеми впровадження в практику наукових досягнень полягають як у відсутності дієвого механізму зв'язку науки та виробництва, так і в невідповідності експериментально-виробничої бази науки технологічній базі промислового виробництва. Наукові організації перебувають, як правило, у скрутному становищі, що викликано недостатнім бюджетним фінансуванням науки, незатребуваністю наукових розробок підприємствами через відсутність коштів на їх оплату. Натомість найбільш розвинені країни прискорили проведення структурної перебудови промисловості на основі нових прогресивних технологій, забезпечивши перехід до нового технологічного укладу.

Системний аналіз вказаних тенденцій і факторів дозволив сформулювати гіпотезу про те, що сьогодні економіка України позбавлена інвестиційних і реноваційних можливостей для ефективного оновлення основних фондів. За таких умов необхідною і доцільною є реалізація заходів щодо державної підтримки інвестиційного забезпечення відтворення основного капіталу промислових підприємств, яка має на меті широку модернізацію реального сектора економіки на інноваційній основі.

Реалізації програм оновлення основних фондів заважає також недосконалий механізм амортизації, який фактично гальмує реноваційні процеси в економіці, а тому потребує періодичного вдосконалення та адаптації до нових умов господарювання. Становлення державної амортизаційної політики в Україні, її лібералізація, розмежування вітчизняної практики нарахування амортизації відповідно до її економічної та податкової ролі викликали низку проблем і суперечностей, зокрема, домінування податкової складової економічної політики держави, що стало гальмувати процеси відтворення виробничого апарату економіки.

На вирішення окреслених питань спрямовано чимало наукових розвідок провідних науковців. Проте й досі не вистачає системних досліджень, пов'язаних з виробленням науково обгрунтованих рекомендацій щодо стимулювання відтворення основного капіталу.

Похожие статьи




Вступ - Відтворення основного капіталу та сучасні проблеми інвестування

Предыдущая | Следующая