Форми і методи відтворення основного капіталу - Відтворення основного капіталу та сучасні проблеми інвестування

Розрізняють просте та розширене відтворення.

Просте відтворення основних фондів може здійснюватися шляхом:

Періодичного ремонту;

Модернізації;

Заміни.

Основні фонди складаються з великої кількості конструктивних елементів, які виконують різні технологічні функції, мають неоднакове експлуатаційне навантаження і внаслідок цього спрацьовуються нерівномірно. Звідси виникає необхідність заміни або відновлення спрацьованих конструктивних елементів устаткування та інших видів основних фондів ще задовго до того моменту, коли кожний з цих об'єктів в цілому стає непридатним для подальшого використання у виробничому процесі. Таке часткове відновлення основних фондів здійснюється шляхом періодичного проведення відповідних ремонтів.

Суть ремонтів зводиться до усунення тимчасового фізичного спрацювання конструктивних елементів у натуральній формі та забезпечення таким чином постійної дієздатності засобів праці впродовж усього періоду їх експлуатації.

На підприємствах різних галузей народного господарства застосовують типові системи технічного обслуговування і ремонту машин та устаткування, що передбачають періодичне проведення необхідних профілактично-технічних операцій, поточних, середніх і капітальних ремонтів.

Поточний ремонт здійснюється з метою збереження основних фондів у придатному для продуктивного використання стані шляхом проведення регулярних ремонтно-профілактичних операцій, усунення дрібних неполадок, заміни спрацьованих деталей [34, с. 143].

Середній ремонт провадиться для часткового поновлення основних фондів із заміною деталей, вузлів обмеженої номенклатури, яка визначається технічною документацією [49, с. 276].

Капітальний ремонт полягає у відновленні фізично спрацьованих конструктивних елементів основних фондів та їх первісних техніко-експлуатаційних параметрів. Він є досить складним за обсягом виконуваних робіт і проводиться через тривалі проміжки часу (один раз на кілька років).

Існує також поняття відновного ремонту. Його здійснюють внаслідок виникнення форс-мажорних ситуацій (стихійних лих, пожеж тощо) або в результаті тривалої бездіяльності основних фондів [29].

Для підвищення ефективності процесу відтворення основних фондів вагомого значення набуває модернізація діючого виробничого устаткування. Під час модернізації, як правило, замінюють елементи основних фондів або вузли устаткування, які зазнають морального зносу більш за інші. При цьому інші елементи можуть залишатися без зміни. Наприклад, у цеху можуть бути замінені тільки робочі машини і обладнання; у верстатах - інструмент або ходова частина; у комп'ютері - блок пам'яті або інтегральна схема тощо [21, с. 72 - 73].

За способами і задачами проведення розрізняють модернізацію типову і цільову. Типова модернізація являє собою масові однотипні зміни в серійних конструкціях, а цільова - удосконалення, пов'язані з потребами конкретного виробництва. За ступенем оновлення модернізація може бути частковою і комплексною (докорінна перебудова) [35].

Досвід багатьох підприємств показує, що здійснення комплексної модернізації багатьох видів виробничого устаткування збільшує їх продуктивність на 30 - 50 %, а пов'язані з нею витрати не перевищують половини вартості нових технічних конструкцій аналогічного призначення. Економічно доцільніше здійснити як загальнотехнічну, так і технологічну (цільову) модернізацію устаткування під час проведення його капітального ремонту.

Зазначені переваги разом з тим не усувають обмежень можливостей модернізації як методу оновлення. Вона не усуває старіння техніки, а лише частково долає конкурентоспроможність її з новою. Обов'язково наступить мить, коли модернізація виявиться неефективною і оновлення діючого обладнання може бути радикально здійснене лише шляхом заміни [35].

Заміна фізично спрацьованих і технічно застарілих машин і обладнання є важливим елементом процесу відтворення основного капіталу. Мова йде не просто про заміну старого обладнання новим, а саме про заміну старих об'єктів основних засобів ідентичними новими об'єктами, що не пов'язано з перепрофілюванням діяльності підприємства, зі зміною номенклатури і асортименту продукції, і передбачає використання існуючих методів нарахування амортизації.

Визначення необхідного щорічного обсягу заміни основних фондів передбачає:

    - встановлення оптимальних строків експлуатації їх відновних видів (груп); - розрахунки такого щорічного обсягу заміни, який може забезпечити дотримання оптимальних строків функціонування устаткування та інших видів основних фондів.

Нині в більшості галузей народного господарства України темпи оновлення основних фондів, особливо їх активної частини, шляхом заміни не забезпечує оптимальних строків експлуатації. Тому істотне прискорення темпів оновлення активної частини основних фондів для переважної більшості підприємств в усіх галузях народного господарства залишається першочерговим завданням.

При цьому підвищення економічної ефективності виробництва можна досягти при одночасному використанні всіх методів простого відтворення, тобто в їх органічній сукупності [29].

Розширене відтворення основних виробничих фондів може здійснюватися шляхом:

Технічного переозброєння;

Реконструкції;

Розширення діючих виробничих об'єктів;

Спорудження нових об'єктів (цехів, виробництв, підприємств у цілому).

Усі роботи, пов'язані зі створенням основних фондів, називаються капітальним будівництвом.

Капітальне будівництво є особливою сферою матеріального виробництва, що поєднує будівельну індустрію, діяльність замовників, які створюють умови для інвестування, проектно-дослідні організації, наукові інститути. Ця сфера забезпечує впровадження в дію основних фондів і виробничих потужностей, а також окремих об'єктів будівництва. Капітальне будівництво є головним джерелом розширеного відтворення основних фондів, а також сферою практичного здійснення капітальних вкладень, або інвестування.

У сучасних умовах інвестиції є найважливішим засобом забезпечення прогресивних структурних зрушень в економіці, поліпшення якісних показників діяльності на мікро - та макрорівнях. Чим більше масштабні обсяги і вище ефективність інвестицій, тим швидше відбувається відтворювальний процес [21, с. 94 - 95.].

Похожие статьи




Форми і методи відтворення основного капіталу - Відтворення основного капіталу та сучасні проблеми інвестування

Предыдущая | Следующая