Вступ - Організація і шляхи вдосконалення обліку розрахункових операцій з заготівельними організаціями, різними покупцями і замовниками

Однією з важливих особливостей сучасного розвитку економіки України є глибокі економічні перетворення в сфері виробництва на основі ринкових відносин. Ринковий механізм базується на силах попиту та пропозиції, які формують ціну на ринку де головними суб'єктами виступають покупці і продавці. За таких умов з'являється потреба в достовірній інформації про обсяги реалізованої продукції. Повну та різнобічну інформацію забезпечує система бухгалтерського обліку підприємства, зокрема розрахунки з покупцями і замовниками, оскільки інформація відображена на цих рахунках безпосередньо пов'язана з реалізацією товарів, послуг підприємства та отриманням прибутку.

Актуальність теми дослідження. Сучасний стан розвитку економіки країни характеризується збільшенням обсягу і ускладненням відносин між учасниками угод з приводу продажу продукції (товарів), виконання робіт та надання послуг. За даними Державної служби статистики України протягом останніх десяти років спостерігається постійне зростання обсягів реалізації промислової продукції. За період з 2010 р. до 2012 р. обсяги реалізації промислової продукції зростали найбільше: 2010 р. - 806 550,6 млн. грн., 2011 р. - 1 065 108,2 млн. грн., 2011 р. -

1 329 266,3 млн. грн. Це, в свою чергу, призводить до необхідності врегулювання розрахунків з покупцями та замовниками, їх видів та складності проведення.

Дієва та чітка організація системи розрахунків з покупцями та замовниками є необхідною умовою оптимізації грошового обороту будь-якого суб'єкта господарювання, а також його стабільного та ефективного функціонування. Актуальність розвитку бухгалтерського обліку таких операцій полягає у тому, що вони пов'язані з виконанням договірних зобов'язань підприємства та часто призводять до необхідності участі в адміністративних, цивільних та господарських спорах.

Відсутність або неповнота інформації про розрахунки з покупцями та замовниками у звітності підприємства може призвести до некоректних аналітичних розрахунків і висновків щодо динаміки оборотності активів та інших показників ділової активності підприємства, ліквідності балансу та платоспроможності в короткостроковій і довгостроковій перспективі. Отже, тільки ефективно організований бухгалтерський облік операцій за розрахунками з покупцями та замовниками може забезпечити формування достовірної інформації щодо розрахунково-платіжних операцій підприємства, регулювання порядку їх здійснення з найменшими втратами та прийняття своєчасних управлінських рішень.

Питанням продажу (реалізації) в бухгалтерському обліку в частині досліджень стадій кругообороту капіталу присвятили праці зарубіжні та вітчизняні вчені: В. П. Астахов, М. Т. Білуха, Ф. Ф. Бутинець, Й. Я. Даньків, В. С. Ківачук, Ю. Ю. Корольов, М. Р. Лучко, В. Г. Макаров, І. В. Малишев, М. Ю. Медведєв, М. Я. Остап'юк, Д. О. Панков, М. С. Пушкар, В. Г. Швець, І. Ф. Шер, І. Й. Яремко та ін. Питання теорії, організації та методики бухгалтерського обліку процесу продажу (реалізації) в частині операцій з виникнення та погашення дебіторської заборгованості, виконання договірних зобов'язань розглядали зарубіжні та вітчизняні вчені: С. Л. Береза, П. Н. Василенко,

Н. В. Гавришко, В. Н. Жуков, І. В. Орлов, О. М. Петрук, В. М. Пархоменко, К. В. Романчук, Я. В. Соколов, І. В. Супрунова, К. С. Сурніна, О. В. Фоміна. Вагомий внесок у розвиток теорії та методики економічного аналізу показників реалізації здійснили такі зарубіжні та вітчизняні вчені: О. В. Коновалова, І. Д. Лазаришина, Є. В. Мних, С. З. Мошенський, О. В. Олійник, В. П. Пантелеєв, Л. І. Слюсарук, В. О. Шевчук, Л. Й. Юрківська. Не применшуючи результати проведених досліджень та їх значення для розвитку науки, варто відмітити, що зростання обсягів реалізації вітчизняної продукції вимагає перегляду підходів до сутності та специфіки операцій за розрахунками з покупцями та замовниками. Подальшого дослідження потребують питання виділення етапів продаж, коригування ціни реалізації для цілей бухгалтерського обліку, перегляд підходів до завдань, об'єктів та методики економічного аналізу показників реалізації продукції. Необхідність вирішення вказаних проблемних питань зумовлює актуальність і вибір теми дослідження.

Метою дослідження є наукове обгрунтування теоретичних положень та розробка практичних рекомендацій з удосконалення організаційно-методичного забезпечення бухгалтерського обліку та аналізу операцій за розрахунками з покупцями та замовниками.

Для досягнення мети в дисертації поставлені до вирішення наступні завдання:

    - розкрити проблему неконвенційності понятійного апарату щодо розрахунків з покупцями та замовниками і суміжних понять; - охарактеризувати особливості розрахунків з покупцями та замовниками для потреб бухгалтерського обліку; - проаналізувати існуючі підходи до змісту теорії кругообороту капіталу для визначення ролі розрахунків на його стадіях і формування достовірної бухгалтерської інформації в розрізі етапів процесу продаж; - виявити напрями удосконалення організаційно-методичних аспектів бухгалтерського обліку операцій за розрахунками з покупцями та замовниками для забезпечення об'єктивності та оперативності підготовки облікової інформації; - проаналізувати методику бухгалтерського обліку процесу замовлення та привести її у відповідність до рівня потреб системи управління діяльністю підприємства; - оцінити існуючі підходи до облікового відображення наданих покупцям знижок у процесі продажу для забезпечення достовірності інформації; - удосконалити організаційно-методичні аспекти аналізу розрахунків з покупцями та замовниками для підвищення оперативності управління процесом продажу продукції; - уточнити порядок проведення аналізу обсягів продажу в системі бюджетування для ефективного формування бюджетів підприємства; - оцінити існуючий рівень облікового забезпечення аналізу соціальної відповідальності підприємств з метою визначення можливих шляхів його удосконалення в частині реалізованої продукції.

Об'єктом дослідження є операції за розрахунками з покупцями та замовниками, що підлягають відображенню в системі бухгалтерського обліку та економічному аналізі.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних та організаційно - методичних аспектів бухгалтерського обліку й аналізу операцій за розрахунками з покупцями і замовниками.

Гіпотеза дослідження полягає у припущенні, що система управління процесом продажу продукції (товарів, робіт і послуг) не може ефективно функціонувати без теоретично обгрунтованих підходів до організації та методики бухгалтерського обліку й аналізу операцій за розрахунками з покупцями та замовниками.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в теоретичному обгрунтуванні та розробці положень і рекомендацій щодо удосконалення організаційно-методичного забезпечення бухгалтерського обліку та аналізу операцій за розрахунками з покупцями та замовниками. У процесі проведеного дослідження отримано результати, яким властива наукова новизна:

Удосконалено:

    - облікове забезпечення операцій у процесі кругообороту капіталу через визначення місця розрахунків з покупцями та замовниками та уточнення стадії кругообороту капіталу - продаж, що сприяє формуванню змістовного інформаційного забезпечення системи бухгалтерського обліку в сфері здійснення продажу продукції і розрахунків з покупцями та замовниками в сучасних умовах господарювання; - класифікацію знижок для цілей бухгалтерського обліку (знижки спрямовані на зміну вартості активів, знижки спрямовані на зміну заборгованості контрагентів, знижки за співробітництво), застосування якої дозволяє систематизувати наявні та майбутні методи коригування ціни на товари (роботи, послуги); - облікову політику підприємства в частині обгрунтування параметрів організаційної, методичної та технічної складових щодо операцій за розрахунками з покупцями та замовниками, що сприяє побудові єдиної системи обліково-аналітичного забезпечення розрахунків з покупцями та замовниками; - методичний підхід до бухгалтерського обліку процесу замовлення в частині розробки порядку облікового відображення витрат за виокремленими етапами виконання замовлення (прийняття, опрацювання, акцептування замовлення, встановлення витрат, опосередковано пов'язаних з виконанням замовлення) з метою підвищення рівня аналітичності інформації для цілей управління; - методичне забезпечення бухгалтерського обліку витрат, пов'язаних з наданням знижки покупцю (замовнику) в частині обгрунтування порядку їх облікового відображення, що сприяє формуванню достовірної інформації в системі бухгалтерського обліку та дозволяє визначити доцільність їх надання для ефективності прийняття управлінських рішень; - порядок аналізу бюджету продажу з урахуванням цілей бюджетування в частині розробки напрямів аналізу, що надає можливість порівнювати дані про здійснені розрахунки та сприяє формуванню релевантного інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень у сфері продажу продукції;

Дістало подальшого розвитку:

    - теоретичні положення аналізу розрахунків з покупцями та замовниками у частині уточнення завдань, об'єктів (витрати на організацію процесу продажу, витрати договірного процесу, витрати етапу визначення результатів, витрати післяпродажного обслуговування, витрати етапу оцінки ринку, витрати на виконання соціальних зобов'язань) та етапів аналізу, що дозволило розробити напрями аналізу операцій за розрахунками з покупцями та замовниками; - організаційно-методичне забезпечення аналізу соціальних зобов'язань перед покупцями (замовниками) в частині розробки порядку вибору методики аналізу соціальної відповідальності, який забезпечує проведення оцінки напрямів прояву соціальних зобов'язань перед покупцями та замовниками; - розмежування та уточнення понять "продаж", "реалізація", "збут", що забезпечує єдиний підхід до облікового відображення операцій, пов'язаних з продажем продукції, та сприяє розвитку бухгалтерської термінології.

Практичне значення одержаних результатів полягає у пропозиціях з удосконалення організації та методики бухгалтерського обліку й аналізу операцій за розрахунками з покупцями та замовниками.

Синтетичний аналітичний облік розрахунковий

Похожие статьи




Вступ - Організація і шляхи вдосконалення обліку розрахункових операцій з заготівельними організаціями, різними покупцями і замовниками

Предыдущая | Следующая