ДЖЕРЕЛА ФОРМУВАННЯ І ВИЗНАЧЕННЯ РОЗМІРУ КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА РІЗНОЙ ФОРМИ ВЛАСНОСТІ, Особливості формування власного капіталу за організаційно-правовою формою діяльності підприємства - Управління власним капіталом підприємства

Особливості формування власного капіталу за організаційно-правовою формою діяльності підприємства

Фінансово-господарська діяльність підприємства будь-якої організаційно-правової форми і власності розпочинається з формування статутного капіталу.

Порядок і джерела формування статутних фондів залежить від типу підприємства і форми власності, на базі якого воно функціонує. В Україні права підприємств різних форм власності та типів закріплені у чинному законодавстві, зокрема в законах України "Про власність", "Про підприємство в Україні", "Про господарські товариства". Організаційно-правові форми суб'єктів господарювання залежать насамперед від форм власності - державної, приватної, колективної та змішаної.

Величина статутного капіталу використовується як основа при розрахунках багатьох економічних коефіцієнтів, які характеризують, у першу чергу, автономність, а також дають змогу оцінити загальний фінансовий стан підприємства.

Статутний капітал є невід'ємною складовою частиною практично будь-якого підприємства, разом з тим, він - досить умовна величина, яка означає сукупний розмір внесених засновником або учасником коштів в момент створення товариства. Через деякий період часу, кошти, внесені до статутного капіталу, можуть бути як примножені, так і втрачені повністю або частково. Тому об'єктивною оцінкою будь-якого підприємства є не розмір його статутного капіталу, а кошти чистих активів. До того ж, сам по собі розмір не може ніяким чином забезпечити права кредиторів на майно підприємства [14].

Відомості про розмір і порядок утворення статутного капіталу повинні бути зазначені в засновницьких документах колективного підприємства.

Згідно з чинним законодавством мінімальний розмір статутного капіталу регламентований лише для господарських товариств (акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства та інші) та деяких специфічних видів діяльності, пов'язаних з фінансовими операціями [13]. Для підприємств всіх інших організаційно-правових форм господарювання його розмір визначається засновниками та залежить перш за все від виду та масштабу діяльності.

Отже, статутний капітал підприємств різних форм власності формується за рахунок внесків його учасників та засновників (рис.2.1).

Розмір статутного капіталу підприємства в значній мірі визначає масштаби його виробничо-господарської діяльності. У певній мірі розмір статутного капіталу впливає на можливості зовнішнього фінансування, ділову репутацію підприємства.

У відповідності з Законом України "Про господарські товариства" акціонерні товариства формують свої статутні фонди за рахунок реалізації акцій шляхом відкритої підписки на них чи купівлю-продаж на фондовій біржі (це стосується відкритих акціонерних товариств) або шляхом розподілу всіх акцій між засновниками без права розповсюдження акцій через відкриту підписку і купівлю-продаж на біржі (у закритих акціонерних товариствах) [4].

В товариствах з додатковою відповідальністю учасники відповідають за їхні борги сумою своїх внесків у статутний фонд, а якщо сума статутного фонду недостатня для покриття боргів товариства, то додатково ще й майном, що належить кожному учаснику.

Детальніше особливості формування власного капіталу акціонерного товариства та товариства з обмеженою відповідальністю будуть розглянуті окремо.

Правовий статус, аналогічний статусу товариства з обмеженою відповідальністю, має товариство з додатковою відповідальністю. Особливість його (і головна відмінність від товариства з обмеженою відповідальністю) полягає в тому, що учасники товариства з додатковою відповідальністю відповідають за його боргами своїми внесками до статутного фонду, а при недостатності цих сум - додатково належним їм майном в однаковому для всіх учасників кратному розмірі до внеску кожного учасника.

Граничний розмір відповідальності учасників передбачається в установчих документах.

Повним визнається таке товариство, всі учасники якого займаються спільною підприємницькою діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями товариства усім своїм майном. У даному виді товариства статутний капітал формується із сукупності внесків його учасників.

Установчий договір про повне товариство також повинен визначати розмір частки кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення вкладів, форму їх участі у справах товариства.

Ведення справ повного товариства здійснюється за загальною згодою всіх учасників. Ведення справ товариства може здійснюватися або всіма учасниками, або одним чи кількома з них, які виступають від імені товариства. В останньому випадку обсяг повноважень учасників визначається дорученням, яке повинно бути підписано рештою учасників товариства.

Якщо при ліквідації повного товариства виявиться, що наявного майна не вистачає для сплати всіх боргів, за товариство у недостатній частині несуть солідарну відповідальність його учасники усім своїм майном, на яке відповідно до законодавства України може бути звернено стягнення. Учасник товариства відповідає за борги товариства незалежно від того, виникли вони після чи до його вступу до товариства [4].

Командитним товариством визнається товариство, в якому разом з одним або більше учасниками, які здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном, є один або більше учасників, відповідальність яких обмежується вкладом у майні товариства (вкладників).

Тобто, статутний капітал формується аналогічно повним товариствам. Якщо у командитному товаристві беруть участь два або більше учасників з повною відповідальністю, вони несуть солідарну відповідальність за боргами товариства [3].

Порядок формування капіталу та його особливості в залежності від організаційно-правової форми підприємства наглядно зображено у додатку 1.

Розглянемо детальніше особливості формування власного капіталу акціонерного товариства та товариства з обмеженою відповідальністю, згідно з чинним законодавством України, зокрема Законом України "Про господарські товариства".

Похожие статьи




ДЖЕРЕЛА ФОРМУВАННЯ І ВИЗНАЧЕННЯ РОЗМІРУ КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА РІЗНОЙ ФОРМИ ВЛАСНОСТІ, Особливості формування власного капіталу за організаційно-правовою формою діяльності підприємства - Управління власним капіталом підприємства

Предыдущая | Следующая