Висновок - Мор і Кампанелла

У житті Англії початку XVI та Італії початку XVII століть були суттєві риси подібності. Після бурхливого розвитку мануфактур, коли Італія була самою передовою країною Європи, і передової не тільки в економіці, настав час занепаду. Орієнтація на зовнішній ринок виявилася фатальною:великі географічні відкриття і панування турків на сході Середземного моря привели до переміщення основних торгових шляхів і жорстокому економічній кризі. Як в Англії за часів "обгородження", хоча й за іншої причини, тисячі людей - ремісників, дрібних торговців, працівників мануфактур - не знали, куди докласти свої руки. Селянство потерпало від варварських форм феодальної експлуатації, від іноземного панування.

Технічний розвиток зайшло в глухий кут, а тим часом творча діяльність людей павуки тривала, і це призводило до опозиційності інтелігенції.

І в цих умовах утопізм, як мріяння про розрубаною гордієвим сайті згубних обставин, був неминучий.

Ранні соціалісти-утопісти Мор і Кампанелла зробили великий внесок у розвиток літератури не стільки своїми думками, скільки глибоким естетичним змістом своїх утопій. "Я вважаю, - писав Томас Мор в" Утопії ", --що людське життя за її цінності не можна врівноважити усіма благами світу ". На місце релігійного ідеалу пасивності і смиренності разом з утопічним соціалізмом приходить новий ідеал людини, яка вдосконалює себе і виправляє навколишній світ.

Здавалося б, що для всіх людей і всіх часів це царство майбутнього повинно малюватися однаковим, але насправді цього ніколи не було і не буде. Не тільки кожна епоха мала свою утопію, свою утопію має кожен народ, навіть більше - кожен мисляча людина.

Похожие статьи




Висновок - Мор і Кампанелла

Предыдущая | Следующая